"Nechci, aby vypukla válka." Tchajwance znepokojuje čínské řinčení zbraní

Protitankové zátarasy na pobřeží tchajwanského ostrova Ťin-men, který leží na dohled od Číny, připomínají hrozbu čínské invaze. Ta přitom nebyla za několik posledních desetiletí tak vysoká jak teď, uvádí agentura AFP.

Tchaj-wan se naučil žít s hrozbami čínských představitelů, jež by rádi převzali kontrolu nad ostrovem, který považují za neoddělitelnou součást svého území. Řinčení zbraní nebylo tak hlasité od poloviny 90. let, kdy Čína vypálila rakety v průlivu, který jí odděluje od Tchaj-wanu.

Tento pocit sdílí vysokoškolský student Wang Čuj-šen, který bydlí na nevelkém ostrově Ťin-men s dalšími 140.000 obyvateli. "Obávám se vojenského střetu mezi oběma zeměmi, ke kterému by mohlo dojít v blízké budoucnosti," tvrdí.

Ťin-men, jenž se nachází 3,2 kilometry od čínských břehů, je v rukou nacionalistů od roku 1949, kdy skončila čínská občanská válka. Kdyby se čínská armáda rozhodla překonat průliv, tak by ostrov byl zajisté jedním z prvních cílů.

Ian Easton, který o možném střetu napsal knihu, lituje, že se svět nestará o rostoucí napětí v Tchajwanském průlivu. "Je to nejnebezpečnější, nejvíce nestabilní a nejvýznamnější místo na světě," domnívá se ředitel ústavu Project 2049, který se zabývá analýzou vztahů mezi pevninskou Čínou a Tchaj-wanem.

“‘China is angry': Taiwan anxiety rises as sabre-rattling grows” by @ambermywang and @JeromeTaylor https://t.co/NETjy2jwDs

— Ian Easton (@Ian_M_Easton) October 30, 2020

V minulosti Peking užíval vůči Tchaj-wanu strategii biče a cukru a jeho cílem bylo dosáhnout sjednocení s pevninou. Ale od roku 2016, tedy od zvolení prezidentky Cchaj Jing-wen, která neuznává čínskou vizi "jednotné Číny", cukr téměř zmizel. Peking přerušil oficiální rozhovory s ostrovem a zvýšil ekonomické, diplomatické a vojenské tlaky. Jeho cílem bylo, aby obyvatelé ostrova příště zvolili kandidáta, který je Číně více nakloněný.

I přesto ale prezidentka v lednu obhájila mandát a průzkumy ukazují, že ji čím dál více voličů považuje za Tchajwanku spíše než za Číňanku.

To by částečně mohlo vysvětlovat válečnické naladění čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, který neskrývá své cíle. Při návštěvě vojenské základny na začátku října armádě řekl, aby "se připravila na válku".

Kapitán James Fanell, který řídil rozvědku flotily amerického námořnictva v Tichomoří, si myslí, že se Čína nějakým způsobem k Tchaj-wanu v příštích deseti letech přiblíží. Během své kariéry kapitán Fanell viděl, jak se čínské námořnictvo proměnilo. Získalo schopnost zasáhnout všude na světě a může počítat s vyšším počtem plavidel než Spojené státy.

Čína by měla mít k dispozici dostatečnou vojenskou sílu, aby obsadila ostrov, kde žije 23 milionů obyvatel. A je nemožné předpovědět, zda by Spojené státy zasáhly na jeho obranu.

Tchaj-wan nemá s USA obrannou smlouvu, ale Washington má povinnost stanovenou Kongresem prodávat Tchaj-wanu zbraně. Je to politika, která umožňuje čelit nebezpečí invaze, aniž by vedla k přímému střetu s Čínou. Ve Spojených státech ovšem probíhá diskuze, zda není zapotřebí strategii změnit. "Kdyby byl Tchaj-wan dobyt a okupován (Čínou), systém amerického spojenectví v Asii by byl v troskách," uvádí Easton.

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se k Tchaj-wanu přiblížila v rámci rostoucího napětí s Pekingem. V posledních třech letech Spojené státy uzavřely s ostrovem smlouvy v celkové hodnotě 15 miliard dolarů (zhruba 343 miliard korun), a to včetně nákupu stíhaček F-16 nebo přenosných protivzdušných střel.

Obyvatelé Ťin-menu ale doufají, že tyto zbraně nebude nikdy třeba použít. "Nechci, aby vypukla válka," říká Cchaj Jen-mej, jež je původem z Číny a na ostrov Ťin-men se provdala za Tchajwance. "Doufám, že budu smět nadále užívat na Tchaj-wanu svobody a demokracie."

Související

Více souvisejících

Tchaj-Wan Čína Čínská armáda Cchaj Jing-wen USA (Spojené státy americké) Donald Trump

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

včera

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy