Nejen mladá generace. Protesty v Hongkongu podporují i starší lidé, ale jinak

Víkendové místní volby v Hongkongu ukázaly, že hnutí za demokratické reformy má mezi občany silnou podporu. Prodemokratičtí kandidáti získali v hlasování 388 ze 452 křesel v místních radách, které doposud ovládali politici blízcí centrální čínské vládě. Atmosféra v Hongkongu se teď opravdu změnila, říká Čech Nikola Dočekal, který na tomto poloautonomním čínském území delší dobu žije a pracuje.

Od června vycházejí obyvatelé Hongkongu pravidelně do ulic protestovat proti vládě správkyně Carrie Lamové. "Ačkoli jsou na demonstracích vidět převážně lidé mladší třiceti let, neznamená to, že by ti starší měli jiný názor. Jen vyjadřují podporu jinak. Na sociálních sítích, nákupem jídla či vody, svezením autem zadarmo nebo třeba zatleskáním, když procházejí kolem nějaké protestní akce," uvedl v rozhovoru s ČTK Dočekal.

"Poslední dva týdny se konaly protesty i o přestávkách na oběd v centrální obchodní čtvrti, kde bylo vidět spoustu úředníků, doktorů či právníků podporujících protest. A v pondělí po volbách lidé o obědové pauze slavili," dodal.

Silná atmosféra podle něj vládla na polytechnické univerzitě v Hongkongu, kterou tento měsíc okupovala na protest proti hongkongské vládě asi tisícovka mladých lidí. Policie nakonec kampus obklíčila a lidi, kteří vycházeli ven, postupně pozatýkala.

"Spousty studentů proměnily kampus v domov pro lidi se stejným cílem. Ve sportovních halách byly hromady oblečení, spacáků, plynových masek a jídla; každý přinesl trochu něčeho. Kuchaři z blízkých restaurací přišli a vařili v kantýně jídlo zdarma pro všechny, co byli na univerzitě uzavření," vylíčil Nikola Dočekal.

Mnoho mladých lidí se také angažovalo v předvolební kampani prodemokratických kandidátů a podle Dočekala zřejmě i to přispělo k tak velkému úspěchu opozičního tábora. "Spousta mladých lidí, které znám, pomáhala v ulicích prodemokratickým kandidátům, chodili s transparenty, provolávali hesla. Propekingští kandidáti měli naproti tomu najatých spoustu důchodců, z nichž moc nadšení a energie nesálalo. Jen tak postávali či posedávali v ulicích a bylo vidět, že to dělají pro výplatu," uvedl Dočekal.

"Volební účast byla nakonec dvojnásobná ve srovnání s volbami před čtyřmi lety. A mnoho mladých prodemokratických kandidátů, kteří vstoupili do politiky poprvé, ihned zvítězilo nad lidmi, co ve svém okrsku působili 15 až 20 let," připomněl český obyvatel města. Místní rady sice nemají velkou reálnou moc, volby však byly po pětiměsíčních masových protivládních protestech považovány za neoficiální referendum o vládě hongkongské správkyně Carrie Lamové a demokratických reformách, které prosazují demonstranti.

Nikola Dočekal se demonstrací účastnil hlavně ze začátku, kdy byly oficiálně pořádané a povolené policií. To už se podle něj nestává. "Policie žádná shromáždění nepovoluje, a tak protesty mají tendenci být menší a náhodnější. Ani zprávy o demonstracích se přes sociální sítě už moc veřejně nepublikují, protože policie má spoustu agentů, kteří se snaží sociální skupiny na internetu infiltrovat a získat potřebné informace," uvedl Dočekal.

V posledních týdnech protivládní demonstrace v Hongkongu podle médií pravidelně přerůstaly v násilné střety mezi radikálními protestujícími vyzbrojenými kameny a zápalnými láhvemi a policisty zasahujícími slzným plynem, pepřovým sprejem, gumovými projektily či obušky. Dočekal sám svědkem násilností ze strany demonstrantů nebyl. Viděl pouze vandalské útoky mířené na obchody, které veřejně vyjádřily podporu Pekingu. Vždy se podle něj jednalo o iniciativu několika jedinců. "Obrovský dav lidí s transparenty prochází ulicí a jeden dva lidé něco rozbijí," popsal.

Zákroky policie označuje Dočekal za mnohdy nevybíravé. "V kanceláři, doma i venku na večeři nás opakovaně zastihl slzný plyn. Viděl jsem také několikrát náhodná zatčení," řekl.

Veřejného vojenského zákroku Číny, pod jejíž správu se někdejší britská kolonie Hongkong vrátila v roce 1997, se prý lidé v Hongkongu neobávají. "Hongkong je stále příliš cenný a Čína by tím jen přilila olej do ohně. Lidé se spíš obávají čínské armády přestrojené za hongkongskou policii, skrytých přesunů vězňů do Číny a podobných utajených akcí," uvedl Dočekal.

Související

Hongkong

V Hongkongu zatkli 47 prodemokratických aktivistů

Policie v Hongkongu zatkla 47 prodemokratických aktivistů kvůli údajnému "spiknutí za účelem rozvracení země". Jedná se o dosud největší zatýkání za jediný den na základě bezpečnostního zákona, který loni prosadila Čína, píše agentura AFP.

Více souvisejících

demonstrace v Hongkongu Hongkong Čína

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Šojgu ztrácí vliv v Kremlu? Zatčení jeho náměstka něco signalizuje

Zatčení náměstka ministra obrany Timura Ivanova signalizuje souboj o zdroje a moc uvnitř ruské elity na počátku nového prezidentského období Vladimira Putina.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy