Nejen opium. Afghánistán se stává i předním výrobcem pervitinu, píše BBC

Pod rušným mostem v afghánské metropoli Kábulu žije mezi hromadami odpadků a potokem se špinavou vodou komunita drogově závislých bezdomovců. Mnoho z nich v posledních letech přešlo z heroinu na pervitin, jehož výrobu v zemi usnadňuje divoce rostoucí keřovitá rostlina, uvedla britská vysílací společnost BBC.

Ilustrační foto

"Toto není místo pro lidskou bytost. Není vhodné ani pro psa," říká osmačtyřicetiletý Chudadád, který je závislý na heroinu a pervitinu - známém též jako metamfetamin - posledních pět let. Heroin je už dlouho problémem v Kábulu, nyní ale mnoho narkomanů přechází na pervitin, který je levnější, byť stejně nebezpečnou drogou.

"Když jsem začínal s drogami, pervitin nebyl příliš běžný," dodává Chudadád. "Ale v posledních pár letech ho začíná brát čím dál více lidí."

Nová zpráva Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA) varuje, že Afghánistán se stává významným světovým výrobcem pervitinu. Ze zdejších makových polí již dnes pochází většina světové produkce heroinu, přičemž EMCDDA upozorňuje, že z pervitinu se tu může stát stejně tak velký byznys.

Rozmach této drogy je důsledek jednoho zjištění výrobců drog, a sice že rostlinu chvojník, který v částech Afghánistánu roste zcela volně, lze použít na výrobu klíčové ingredience pervitinu - látky efedrin.

"Zjištění, že se pervitin dá vyrábět z rostliny divoce rostoucí v horách, zcela změnilo pravidla hry," říká David Mansfield, odborník na výrobu drog v Afghánistánu a současně vedoucí autor studie EMCDDA. Podle něj pašeráci drog dříve získávali efedrin z daleko dražších dovážených léků, nyní jsou ale schopni používat s pomocí "jednoduché chemie" daleko levnější náhražku.

Chvojník se k výrobě pervitinu používá i jiných částech světa, nikoliv však v tak velkém měřítku jako v Afghánistánu. Pomocí satelitních snímků a rozhovorů s afghánskými výrobci drog Mansfield a jeho tým výzkumníků odhalili více než 300 nelegálních výroben efedrinu pouze v jednom okrese Bakvá na západě Afghánistánu. Oblast se stala střediskem obchodu s pervitinem v zemi, Mansfield nicméně identifikoval laboratoře i jinde.

Jeho tým zjistil, že výroba pervitinu se v zemi skládá ze dvou úrovní. Efedrin díky snadnějšímu technologickému postupu obvykle vyrábějí lidé v chudých domácnostech, kteří pak látku prodávají do specializovanějších "pervitinových varen". Efedrinové laboratoře se na snímcích podařilo odhalit díky velkému množství odpadních vod a také vysušeným rostlinám chvojníku povalujícím se venku ve velkém množství.

Spojené státy v květnu 2019 podnikly v Afghánistánu během jediného dne 68 leteckých úderů na údajné drogové laboratoře. Vysoký počet obětí z řad civilistů v kombinaci se skutečností, že improvizované laboratoře jde relativně snadno obnovit, však USA přiměl od svého snažení upustit.

Stejně jako na jiná odvětví v oblastech pod kontrolou Tálibánu uvalilo povstalecké hnutí daně i na obchod s drogami. EMCDDA odhaduje, že jen v okresu Bakvá takto ročně vybere čtyři miliony dolarů (88 milionů korun).

Jeden afghánský pašerák drog řekl BBC pod podmínkou anonymity, že daně Tálibán vybírá jak od sklízečů chvojníku, tak těch, kteří drogy převážejí k prodeji. "Kontrolní stanoviště Tálibánu jsou všude," říká. "Takže to před nimi nejde schovat."

Na dotaz, proč Tálibán s ohledem na svou islamistickou ideologii obchod s drogami nepotírá, pašerák odpovídá, že hnutí uplatňuje následující logiku: "Jsme ve válce, takže je to v pořádku, ale až přijde správný čas, tak to zakážeme."

Část pervitinu vyrobeného v Afghánistánu se spotřebuje přímo v zemi či v sousedním Íránu. Droga se ale podle všeho vyváží mnohem dále. Srílanské námořnictvo letos na nákladní lodi objevilo pervitin patrně vyrobený v Afghánistánu v hodnotě desítek milionů dolarů.

Vzhledem k ustáleným trasám pašeráků heroinu přes Pákistán, Írán a východní Afriku panují obavy, že část afghánského pervitinu skončí také v Evropě. Podle dalšího ze spoluautorů studie Andrewa Cunninghamma dosud užívání pervitinu v Evropě není "všeobecně rozšířené", je ale dost pravděpodobné, že si afghánský pervitin za určitou dobu cestu do Evropy najde.

Lékařům se doporučuje, aby u lidí s příznaky zvažovali i opičí neštovice

20.05.2022 11:01 Lékaři by podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) měli při diagnostice lidí s typickými příznaky…

ON-LINE 86. den války: Putin obdržel hlášení o dobytí Azovstalu. Donbas má…

20.05.2022 22:20 Ruský ministr obrany Sergej Šojgu podal hlášení ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi o "úplném…

Letní počasí dlouho nevydrží. Podle meteorologů se ochladí

19.05.2022 06:30 Zatímco závěr týdne přinese letní teploty, příští týden se ochladí. Podle meteorologů by teploty…

Počasí v Česku ovlivní bouřky, hrozí až do sobotního rána

20.05.2022 06:30 Meteorologové varují od dnešních 15:00 před bouřkami, které mohou zasáhnout celé území České…

Čtyři další země hlásí první případy opičích neštovic

20.05.2022 21:12 Po zjištění výskytu opičích neštovic v několika evropských zemích z tohoto týdne potvrdilo první…

Japonsko zdvojnásobí denní limit počtu osob vstupujících do země

20.05.2022 10:29 Japonsko od začátku června zdvojnásobí denní limit počtu zahraničních občanů vstupujících do země…

KLDR hlásí úspěchy v boji s covidem, lidí vykazujících příznaky je už přes…

20.05.2022 08:04 Severní Korea dnes oznámila, že dosahuje dobrých výsledků v boji proti první potvrzené epidemii…

Severokorejské úřady dnes informovaly o dalších 262.270 lidech, kteří mají…

19.05.2022 07:56 Severokorejské úřady dnes informovaly o dalších 262.270 lidech, kteří mají příznaky covidu-19,…

Severokorejské úřady zaznamenaly dalších zhruba 233.000 nakažených

18.05.2022 08:33 Severokorejské úřady zaznamenaly dalších zhruba 233.000 lidí, kteří vykazovali příznaky nemoci…

WSJ: Záznamy z černé skříňky naznačují, že pád Boeingu v Číně byl úmyslný

18.05.2022 02:31 Záznamy z černé skříňky naznačují, že březnový pád Boeingu 737-800 letecké společnosti China…

Severní Korea bojuje s covidem. Mobilizovala i armádu

17.05.2022 21:05 Aktualizováno Severní Korea mobilizovala armádu, aby distribuovala léky proti covidu-19. Nasadila rovněž více než…

Severní Korea již pravděpodobně zaznamenala více než milion případů nákazy…

16.05.2022 15:05 Aktualizováno Severní Korea již pravděpodobně zaznamenala více než milion případů nákazy koronavirem, ačkoli…

V Šanghaji bude možné obnovit aktivitu obchodů a provozoven

15.05.2022 14:24 Aktualizováno Úřady v Šanghaji od pondělí povolí částečnou obnovu aktivit obchodů a provozoven. Oznámili to dnes…

Severní Korea hlásí dalších 15 úmrtí po nákaze covidem-19

15.05.2022 13:10 Aktualizováno Severní Korea za poslední den zaznamenala dalších 15 úmrtí po nákaze covidem-19 a 296.180 nově…

Čínské úřady nenechají kromě výjimek nikoho vycestovat ze země

14.05.2022 15:51 Čínské úřady tento týden dále zpřísnily kontroly na hranicích a oznámily, že výrazně omezí cesty,…

Související:

Právě se děje

reklama