Nemocnice v Indii jsou přeplněné, na černém trhu rostou ceny za kyslík. Vláda zavádí cenzuru

Většina nemocnic v indické metropoli Dillí a řadě dalších indických měst již nemá volná lůžka a lidé nakažení koronavirem jsou tak nuceni léčit se doma. I to je ale čím dál větší problém, protože cena kyslíkových láhví, koncentrátorů i léků na černém trhu prudce roste. Indická vláda nařídila firmě Twitter, aby odstraňovala příspěvky, které kritizují postup úřadů při řešení koronavirové krize, což v zemi vyvolalo vlnu rozhořčení, napsal dnes zpravodajský server BBC News.

Eurozpravy.cz

Společnost Twitter potvrdila, že některé materiály v Indii zablokovala. O jaké příspěvky se jednalo, Twitter neupřesnil, podle mediálních zpráv ale mezi nimi byl tweet jednoho z ministrů státu Západní Bengálsko, který přímou odpovědnost za katastrofální situaci připsal premiérovi Naréndrovi Módímu. Smazán byl údajně také příspěvek jistého herce, který upozornil na to, že premiér Módí v poslední době navzdory rychlému šíření nemoci covid-19 pořádal masové předvolební mítinky. "Vládě připadá jednodušší mazat tweety než zajistit kyslík," komentoval zásah úřadů další z diskutérů.

Anšu Prijaová strávila sháněním kyslíkové láhve pro svého tchána celou neděli. V Dillí ani na jejím předměstí Noida se jí nemocniční lůžko nepodařilo najít a a při hledání kyslíkové láhve v obchodech také nebyla úspěšná. Nakonec se Prijaová musela obrátit na černý trh, kde za kyslíkovou láhev stojící běžně 6000 rupií (1700 Kč) zaplatila 50.000 rupií (14.300 Kč). Nyní má ale velké potíže s dýcháním také tchyně Prijaové. Ta si o ni dělá velké starosti, obává se ale, že další kyslíkovou láhev z černého trhu si už nebude moci dovolit. I BBC volala několika dodavatelům kyslíku a většina podle stanice žádala minimálně desetkrát vyšší cenu, než je běžná.

Anudž Tivárí rovněž marně sháněl místo v nemocnici pro bratra nakaženého koronavirem a nakonec najal domů zdravotní sestru. Kromě toho zaplatil obrovskou částku za koupi kyslíkového koncentrátoru, tedy přístroje, který dokáže extrahovat kyslík ze vzduchu. Na radu lékaře také - na černém trhu - opatřil lék remdesivir, který lékaři v Indii u pacientů s těžkými příznaky nemoci covid-19 často využívají. Stav bratra Tivárího je nyní kritický a podle ošetřujícího lékaře bude co nejdříve potřebovat do nemocnice, kde by mu remdesivir podali.

Velká poptávka je v Indii i po přípravku tocilizumab. Ten se obvykle používá k léčbě artritidy, ale podle studií může zlepšit stav pacienta s těžkými příznaky covidu tak, aby nemusel být připojen na ventilátor. Lék běžně stojí kolem 32.480 rupií (9300 Kč) za ampuli obsahující 400 mg látky, Kamal Kumár ale za jednu dávku pro svého otce zaplatil 250.000 rupií (71.000 Kč). "Spousta lidí si nemůže dovolit ani původní cenu léku, natož pak tu na černém trhu," řekl zdravotnický expert Ánand Bhan. "Vláda měla novou vlnu koronaviru očekávat a připravit se na ni. Takhle jsou lidé ponecháni svému osudu," dodal.

Na černém trhu jsou nabízeny i falešné léky. BBC se s pochybami obrátila na obchodníka, který nabízel remdesivir vyrobený firmou, jež není na seznamu společností s licencí k výrobě tohoto léku v Indii. Na krabičce bylo navíc množství pravopisných chyb. Prodejce ale tvrdil, že se "stoprocentně jedná o originál".Indie, která má zhruba 1,3 miliardy obyvatel, za uplynulých 24 hodin zaznamenala 352.991 nových případů koronavirové nákazy, v zemi se navíc jen málo testuje. Bilance lidí, kteří po nemoci covid-19 v Indii zemřeli, se přes noc zvýšila o 2812.

Témata: EZ

Australský stát Viktorie zasáhlo silné zemětřesení. Hrozí cunami?

22.09.2021 04:15 Australský stát Viktorie dnes ráno zasáhlo silné zemětřesení. Podle australské geologické služby…

Indie hlásí 26.000 nových případů koronaviru

21.09.2021 07:52 V Indii se v minulých 24 hodinách potvrdilo více než 26.000 nových případů koronaviru a na covid-19…

NÁZOR: Horký podzim? Profesor naznačil, co chystá Severní Korea

21.09.2021 00:01 Odpálením dvou raket dlouhého doletu Severní Korea ukazuje, že není nepředvídatelný, izolovaný stát…

Indie oznámila, že v příštím čtvrtletí obnoví vývoz vakcín

20.09.2021 14:40 Indie v posledním čtvrtletí letošního roku obnoví vývoz vakcín proti nemoci covid-19. Podle…

KLDR pohrozila protiopatřeními kvůli novému paktu USA, Británie a Austrálie

20.09.2021 12:30 Severní Korea dnes odsoudila nový bezpečnostní pakt Spojených států, Británie a Austrálie, který…

Novozélandský Auckland zůstane další dva týdny v uzávěře

20.09.2021 10:25 Většina přísných opatření proti šíření koronaviru zůstane v největším novozélandském městě…

Australský premiér Morrison chápe zklamání Francie z dohody o ponorkách

19.09.2021 11:01 Aktualizováno Australský premiér Scott Morrison chápe zklamání Francie ze zrušení dohody o ponorkách ze strany…

Pákistán bude zadržovat české horolezce, dokud nezaplatí náklady na…

18.09.2021 15:34 Dva zachránění čeští horolezci zůstávají v Pákistánu. Úřady je budou zadržovat Gilgitu, dokud…

KLDR odpálila dvě balistické rakety, uvedla Jižní Korea

15.09.2021 07:48 Severní Korea dnes podle jihokorejské armády odpálila dvě balistické rakety. Japonsko uvedlo, že…

MONITOR: Represe v Číně akcelerují. Zaznělo varování před plány Si Ťin…

14.09.2021 00:01 Přes pětapadesáti lety se Čína otřásala, jelikož tehdejší vůdce Mao Ce-tung zahájil tzv. kulturní…

Související:

Právě se děje

reklama