Neobvyklý protest v Hongkongu: Studenti se spojili s důchodci

Několik stovek středoškoláků a penzistů dnes uspořádalo společný pokojný protest v centru Hongkongu. Demonstranti se při setkání zavázali, že vytrvají v těchto akcích, které vypukly už téměř před půl rokem. Situace ve městě se v posledních týdnech zklidnila, na neděli a pondělí jsou však plánovány další demonstrace a stávka.

Přidejte svůj názor

Tisíce obyvatel Hongkongu utvořily lidský řetěz po vzoru Pobaltí
doporučujeme

Agentura AP píše o zajímavém kontrastu při dnešním shromáždění. Sešlo se několik stovek starších a převážně prošedivělých lidí, kteří postávali vedle černě oděných mladých demonstrantů, z nichž někteří měli obličeje zahalené maskami. Všichni přitom pokojně naslouchali prodemokratickým řečníkům, kteří se vyslovovali například proti příliš tvrdému postupu policie vůči demonstrantům.

"Viděla jsem tolik policejní brutality a nezákonných zatčení. Tohle není ten Hongkong, který znám. Přišla jsem dnes, protože chci, aby vláda věděla, že nejsme spokojeni s tím, co provedli naší generaci," řekla agentuře Reuters 71letá demonstrantka.

"Jsme stále ve velmi rané fázi revoluce," prohlásila 26letá maskovaná účastnice protestu. "Lidé jsou psychicky i fyzicky unavení, takže čekáme na správný moment pro protiútok," dodala s odkazem na relativní klid ve městě v posledních dnech.

Situace v Hongkongu se zklidnila po místních volbách z minulého týdne, v nichž zvítězili kandidáti blízcí prodemokratickému protestnímu hnutí. Ke zmírnění protestů přispělo podle Reuters také to, že Spojené státy přijaly před několika dny zvláštní zákon o Hongkongu, který demonstranty podpořil.

Hongkongský vládní tajemník Matthew Cheung novinářům řekl, že vláda uvažuje o ustavení nezávislé komise, která by zhodnotila postup úřadů při zvládání nynější krize. "Hledáme vhodné kandidáty a začali jsme s přípravnými pracemi. Doufáme, že brzy učiníme nějaký pokrok," uvedl Cheung.

Nezávislé vyšetření policejních zásahů je jedním ze základních požadavků protestního hnutí, ve které se přeměnily demonstrace proti dnes už zrušenému návrhu zákona o vydávání zatčených osob z Hongkongu do pevninské Číny. Podle některých kritiků na sociálních médiích však komise navrhovaná vládou představy demonstrantů nenaplní.

K nestrannému a nezávislému prošetření policejního postupu dnes vyzvala v hongkongském listu South China Morning Post také vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová. Je to podle ní nutným předpokladem vyřešení krize v zemi.

V neděli demonstranti plánují několik protestů například proti přílišnému používání slzného plynu policií či "pochod vděčnosti" před americkým konzulátem. Na pondělí je svolána stávka, při níž chtějí demonstranti zablokovat veřejnou dopravu ve městě.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Inferno v Austrálii: Sydney ohrožují rozsáhlé požáry, obyvatele dusí kouř

06.12.2019 08:51 Severně od australského města Sydney hasiči bojují s rozsáhlými požáry. Ve státě Nový Jižní Wales v…

Hongkong je zamořen jedy ze slzného plynu. Umírají ptáci, lidem hrozí…

06.12.2019 08:32 Angel Chanová je opatrnější, kam bere na hřiště své dvě děti ve věku tří a pěti let. "Policie po…

V Číně explodovala továrna na pyrotechniku, následky jsou tragické

06.12.2019 08:28 Sedm lidí zemřelo a 13 dalších bylo raněno při explozi v továrně na zábavní pyrotechniku v…

Indií otřásl další brutální zločin. Upalte pachatele zaživa, skandoval dav

06.12.2019 07:41 Indičtí policisté zastřelili čtveřici mužů podezřelých ze znásilnění a vraždy 27leté veterinářky.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama