Nezávislost Tchaj-wanu? Čína je rezolutně proti, varovala cizí státy před vměšováním

Čína je rezolutně proti nezávislosti Tchaj-wanu a nesouhlasí s vměšováním jiných zemí do záležitostí týkajících se postavení ostrova. Na tiskové konferenci po skončení plenárního zasedání čínského parlamentu to řekl čínský premiér Li Kche-čchiang. Li rovněž zdůraznil, že nový bezpečnostní zákon pro Hongkong, jehož přijetí dnes schválil čínský parlament, posílí stabilitu a prosperitu tohoto autonomního území.

K nynějším problematickým vztahům Číny a USA Li poznamenal, že by Peking a Washington měly vzájemně respektovat své zájmy. Ekonomické spory obou zemí nejsou pro svět dobré, dodal.

Ostrov Tchaj-wan považuje Čína za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

"Tchaj-wan je vnitřní záležitostí Číny," uvedl premiér Li na dnešní tiskové konferenci, přičemž zároveň varoval před vměšováním vnějších sil do záležitostí Tchajwanské úžiny.

Čína Tchaj-wanu nabízí existenci v modelu jedna země, dva systémy, který má zaručovat demokratické zřízení a značnou autonomii. Tímto způsobem Peking vládne od roku 1997 v bývalé britské kolonii Hongkongu, kritici ale tvrdí, že Peking svobody na hongkongském území postupně omezuje. Proti omezování svobod ze strany pevninské Číny demonstrovaly loni v hongkongských ulicích statisíce lidí.

Čínský parlament dnes v reakci na protesty schválil přijetí zákona o národní bezpečnosti v Hongkongu, který má umožnit potlačování teroristických a separatistických aktivit, podvratné činnosti i zahraničního vměšování. Premiér Li na tiskové konferenci řekl, že zákon v dlouhodobém měřítku prospěje stabilitě a prosperitě Hongkongu. Zopakoval také, že princip "jedné země, dvou systémů" zůstane v Hongkongu zachován.

Návrh zákona v posledních dnech ostře kritizovaly Spojené státy, které kvůli němu hrozí Číně sankcemi. Premiér Li dnes řekl, že Peking a Washington by měly respektovat své klíčové zájmy a měly by dokázat zvládnout vzájemné neshody. "Domnívám se, že obě země by se měly vzájemně respektovat, spolupracovat a rozvíjet své vztahy na základě rovnosti," podotkl Li podle agentury Reuters.

Předseda čínské vlády se rovněž na tiskové konferenci vyjádřil k šíření koronaviru, který se objevil na přelomu roku jako první právě v Číně. Číně se již epidemii nemoci covid-19 podařilo překonat, dnes zaznamenala pouze dva nové případy infekce. Premiér uvedl, že je ovšem potřeba mít se nadále na pozoru a zabránit případnému návratu epidemie.

Premiér rovněž prohlásil, že Čína sdílela informace o nákaze s ostatními zeměmi včas, přestože řada zemí Peking obviňuje z počátečního utajování nákazy. "Žádné utajování nebude dovoleno," řekl dnes premiér Li.

Plenární zasedání čínského parlamentu se původně mělo konat 5. března, bylo ale odloženo kvůli šíření koronaviru, jímž se v Číně nakazilo 82.995 lidí, z nichž 4634 zemřelo. Premiérova tisková konference se uskutečnila prostřednictvím videohovoru. Novináři, kteří byli předtím otestováni na koronavirus, seděli v jiné místnosti v metrových rozestupech.

Související

Tomáš Řepa (použito se svolením respondenta) Rozhovor

Země vyčerpaná válkami a surovinový přívěšek Číny, předpovídá historik budoucnost Putinova Ruska

Jaká je budoucnost Ruska se znovuzvoleným Putinem? A proč jsou Rusové zvyklí na tvrdou ruku autoritáře spíše než na demokracii? Nejen na to v rozhovoru pro EuroZprávy.cz odpovídal vojenský historik Tomáš Řepa z Univerzity obrany v Brně. „Mnozí Rusové o skutečné demokracii nic neví, protože ji nikdy nezažili. Spíše bude dále stoupat poptávka po změnách, vůbec ale bohužel nemusí vést k přerodu Ruska v demokratický stát,“ říká. 

Více souvisejících

Čína Tchaj-Wan Li Kche-čchiang (čínský premiér) Hongkong

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

před 52 minutami

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 4 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy