Útok na nemocnici v Kábulu: 13 mrtvých včetně dvou novorozeňat

Nejméně 13 lidí zabili a 15 dalších zranili neznámí ozbrojenci, kteří dnes zaútočili na nemocnici v afghánské metropoli Kábulu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na afghánské ministerstvo vnitra. Asi 100 lidí se podařilo z objektu evakuovat.

Islamisté, ilustrační fotografie
doporučujeme

Na záběrech zveřejněných afghánskou televizí TOLO je vidět, jak příslušníci afghánských speciálních sil odnášejí z místa v náručí novorozence a odvádějí matky. Dvě novorozeňata jsou i mezi oběťmi.

Zdravotnické zařízení, které má kapacitu 100 lůžek, se nachází v chudé čtvrti v západní části Kábulu a spolupracuje s mezinárodní organizací Lékaři bez hranic (MSF). Lékaři bez hranic na svých internetových stránkách uvádějí, že ve zmíněné nemocnici provozují porodnici.

Mluvčí české pobočky Lékařů bez hranic Iveta Polochová na dotaz ČTK uvedla, že v tuto chvíli nemá informaci, že by v přepadeném objektu byli čeští nebo slovenští spolupracovníci MSF.

Útok tří ozbrojenců oblečených v policejních uniformách začal kolem 10:00 místního času (07:30 SELČ). Podle svědků byly v metropoli slyšet výbuchy a střelba a nad nemocnicí stoupal dým. Na místo dorazili příslušníci afghánských bezpečnostních sil, kteří podle agentury Reuters po několikahodinových střetech útočníky zlikvidovali. Radikální hnutí Tálibán prostřednictvím svého mluvčího Zabiulláha Mudžáhida odmítlo, že by se na přepadení podílelo.

Agentura Reuters připomněla, že v posledních měsících se k řadě násilností v Kábulu přihlásila teroristická skupina Islámský stát (IS). Některé z atentátů provedla i ve čtvrti, kde se nachází uvedená nemocnice a kde bydlí mnoho příslušníků menšinového etnika Hazárů. Ti se hlásí k šíitské větvi islámu a jsou opakovaně terčem sunnitských bojovníků IS.

V pondělí afghánské bezpečnostní síly oznámily, že zadržely tři vysoké představitele Islámského státu, včetně jeho regionálního vůdce Omara Chorásáního.

Nejméně 24 mrtvých a 68 zraněných si vyžádal dnešní útok sebevražedného atentátníka na pohřební obřad na východě Afghánistánu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na mluvčího místní vlády. Předchozí zprávy hovořily o 12 obětech.

Pohřbívaným byl místní policejní velitel a obřadu se účastnili vládní představitelé i jeden z poslanců afghánského parlamentu. Sebevražedný atentátník odpálil výbušniny kolem 11:00 místního času (8:30 SELČ), když se na místě pohřbu shromáždily desítky truchlících.

Provincie Nangarhár, která přiléhá k pákistánským hranicím, je považována za hlavní základnu bojovníků teroristické skupiny Islámský stát (IS). Působí tam ale i hnutí Tálibán, které často útočí na afghánské bezpečnostní složky. Tálibán nicméně již odmítl, že by byl za dnešní útok odpovědný.

V pondělí afghánské bezpečnostní síly oznámily, že zatkly tři vysoké představitele Islámského státu, včetně jeho regionálního vůdce Omara Chorásáního.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Peking zesílil opatření, počet nakažených roste

20.01.2021 09:27 Čínské hlavní město dnes oznámilo, že prověří všechny jednotlivce, kteří přijeli do Pekingu ze…

Zakladatel Alibaby Jack Ma se prý ukázal na veřejnosti

20.01.2021 09:00 Aktualizováno Zakladatel čínské internetové společnosti Alibaba Jack Ma se poprvé od loňského října ukázal na…

Vědec vzal vítr z plachet dezinformátorům. Vysvětlil spojitost mezi…

19.01.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR - Jedním z častých argumentů, ke kterému se uchylují příznivci dezinformací, je tvrzení, že…

První aerolinky zavádějí průkazy pro očkované a negativní

19.01.2021 18:01 Saúdskoarabské aerolinky Emirates a Etihad ve spolupráci s Mezinárodním sdružením pro leteckou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama