Normální stav se ani zdaleka nevrátí. Wu-chan ukazuje, že uvolněním opatření krize neskončí

Lidé po celém světě čekají, až jejich vlády oznámí, že se podařilo zastavit šíření koronaviru a že se mohou navrátit k běžnému životu. Ale čínské město Wu-chan je důkazem, že normální stav může být stále ještě daleko. O současné situaci ve velkoměstě, jež bylo prvním ohniskem pandemie, píše zpravodajský server CNN.

Wu-chan
doporučujeme

Wuchanské úřady povolily obyvatelům vycestovat 8. dubna a tím oficiálně ukončily 76denní karanténu, jež byla uvalená na celé město. Obyvatelé a místní podniky však záhy zjistili, že úplné otevření města bude trvat ještě bolestně dlouho.

I přes uvolnění těch nejpřísnějších opatření je většina obchodů uzavřená, restaurace mohou nabízet jídlo pouze s sebou a když jdou obyvatelé Wu-chanu ven, musí nosit ochranné pomůcky a dodržovat rozestupy. Nálada ve městě se liší od optimistických prohlášení městské správy. Na tiskové konferenci 8. dubna jeden z koordinátorů boje proti epidemii Luo Ping uvedl, že některé sektory jsou už 100procentně obnoveny.

Wuchanská správa na jiném setkání 25. dubna slíbila, že v boji proti koronaviru a při následném ekonomickém růstu město čeká "dvojité vítězství". Ale i státem kontrolovaná čínská média naznačovala, že úplné obnovení výroby do konce dubna je "příliš optimistické".

Majitelé podniků, kteří se nedávno do velkoměsta vrátili, se potýkají s nulovým výdělkem a vysokými nájmy a odborníci se domnívají, že ekonomice města může trvat měsíce nebo déle, než se vzpamatuje.

"Z krátkodobého hlediska tu samozřejmě bude oživení," říká ekonom Larry Hu z australské bankovní společnosti Macquarie. "Nejdřív se vzpamatuje výroba a poté spotřeba, protože spousta lidí se stále zdráhá chodit ven ... ale z dlouhodobé perspektivy, z perspektivy následujících tří let, virus dlouhodobému růstu Wu-chanu ublíží," domnívá se odborník.

Wu-chan je velkoměstem s populací přes 11 milionů obyvatel, v kontextu pevninské Číny jej však zastiňují větší metropole. Toto správní středisko centrální čínské provincie Chu-pej je ale dopravním a výrobním centrem pro zbytek lidnaté země.

Město se v pokusu zastavit šíření nákazy uzavřelo světu i zbytku Číny 23. ledna, první pacienty evidovalo na začátku prosince. Život ve Wu-chanu se tehdy zastavil prakticky přes noc. V některých částech velkoměsta byli lidé izolovaní ve svých domovech po několik měsíců, při shánění potravin a dalších nezbytností se začali spoléhat na donáškové služby.

Do Wu-chanu se 21. dubna vrátil i reportér CNN a krátká projížďka po dříve živé obchodní ulici ukázala, že více než polovina místních obchodů zůstává zavřená. Ekonomika provincie Chu-pej za první čtvrtletí roku 2020 zaznamenala v porovnání s předchozím rokem 40procentní propad, uvádí agentura Nová Čína. Jenom za březen se prodej v obchodech snížil o 15 procent.

Čínská vláda oznámila, že v rámci koronavirových úlev nebude po podnicích ve státním podnájmu vyžadovat tři měsíce nájemné. Ti, co pronajímají od soukromníků, se však kvůli vysokým nájmům a absenci výdělku bojí o živobytí.

"Otevřel jsem na dva dny. Žádní zákazníci se nepřišli najíst, protože je to zakázáno, a z online donáškových služeb jsem dostal jen dvě nebo tři objednávky. Výdaje za otevřenou restauraci byly mnohem vyšší než denní výdělek, takže jsem znovu zavřel," popsal majitel jedné z wuchanských restaurací vládou kontrolovanému listu Global Times.

Některé z malých podniků se obávají, že jakákoliv pomoc od vlády dorazí pravděpodobně příliš pozdě na to, aby jejich obchůdky a restaurace zachránila; budou tedy muset zavřít nadobro. Své dveře klientům dosud neotevřely například posilovny a kina a zatím neexistuje žádný plán, kdy by se otevřít měla.

Velká část obchodů, které otevřely, změnila styl podnikání. Velké řetězce s rychlým občerstvením jako jsou Starbucks, McDonald's, Burger King, KFC a Pizza Hut zákazníkům nepovolují vstup dovnitř. Místo toho posezení přesunuly před prodejny a jídlo a nápoje zákazníkům nosí ven.

Podnikatele i obyvatele Wu-chanu však daleko více trápí jiná věc - podle některých je pouze otázkou času, kdy se městem přežene druhá vlna nákazy. Ta by vedla k dalšímu uzavření města, což by znamenalo další ránu pod pás místní ekonomice. Wu-chan i zbytek světa má tedy před sebou potenciálně ještě dlouhou cestu, než se bude moci navrátit ke stavu, který se alespoň podobá tomu normálnímu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zbourané mešity, sterilizované ženy. Čínský prezident páchá genocidu, zní…

01.10.2020 00:01 NÁZOR - Uplynulé tři roky vedl čínský komunistický režim kampaň "kulturní genocidy" v rozlehlém…

Pompeo v Římě kritizoval Čínu za zásahy do svobody vyznání

30.09.2020 20:56 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes během své návštěvy Itálie vyzval Vatikán, aby odsoudil…

Čína se chystá zahájit antimonopolní vyšetřování Googlu

30.09.2020 17:14 Čína se chystá zahájit antimonopolní vyšetřování americké internetové společnosti Google. Hodlá…

Obyvatelé Fukušimy by se měli po letech dočkat odškodnění, rozhodl soud

30.09.2020 17:10 Odvolací soud v japonském městě Sendai rozhodl, že vláda a energetická firma TEPCO mají vyplatit…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama