Nová Kaledonie opět odmítla nezávislost, referendum bylo těsné. Francie si oddychla

Většina voličů v dnešním referendu na Nové Kaledonii podpořila setrvání tohoto tichomořského souostroví mezi zámořskými územími Francie. Ukazují to konečné výsledky, podle kterých proti vytvoření nezávislého státu hlasovalo 53,26 procenta účastníků plebiscitu.

Nová Kaledonie (Francie), autor: Bananaflo
doporučujeme

Celkové vyústění referenda je stejné jako na podzim roku 2018, kdy se v Nové Kaledonii o odtržení od Francie hlasovalo poprvé. Tábor odpůrců nezávislosti však tentokrát zvítězil těsnějším rozdílem než před dvěma lety. Tehdy zachování současného systému s autonomní samosprávou podpořilo 56,4 procenta hlasujících voličů.

Francouzský prezident Emmanuel Macron v projevu uvedl, že výsledek přijímá s pokorou, zároveň jej označil za vyjádření "důvěry v republiku".

"Voliči se vyjádřili, většinově dali najevo přání ponechat Novou Kaledonii součástí Francie. Jakožto hlava státu, přijímám toto znamení důvěry v republiku s hlubokým pocitem vděčnosti. Výsledky rovněž přijímám s pokorou," reagoval podle agentury AFP prezident Macron.

Novou Kaledonii, kde dnes žije asi 270.000 lidí, kolonizovali Francouzi v polovině 19. století, o možnosti přerušení vazeb na Paříž se zde vedou spory po desetiletí. Výsledek dnešního referenda podle agentury Reuters francouzské vládě přináší úlevu, překvapení v podobě opačného vyústění by znamenalo ztrátu strategicky významného území.

Dnešní plebiscit provázel enormní zájem občanů, podle posledních údajů odevzdalo hlas asi 85 procent z přibližně 180.000 právoplatných voličů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Referenda na Novém Zélandu: Eutanazie schválena, rekreační marihuana…

30.10.2020 07:30 Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro…

Tajfun Molave se prohnal Vietnamem. Nejméně 35 mrtvých, desítky lidí se…

29.10.2020 15:42 Aktualizováno Nejméně 35 lidí zahynulo a více než 50 se pohřešuje v důsledku tajfunu Molave, který v posledních…

Tchaj-wan si úspěšně poradil s covidem. Už 200 dní nemá žádný domácí…

29.10.2020 14:05 Tchaj-wan již 200 dní nezaznamenal žádný přenos koronaviru na svém území. Tchajwanské středisko pro…

Peking brutálně postupuje proti Ujgurům. Pompeo zkritizoval Čínu i za…

29.10.2020 11:13 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes označil zacházení Číny s muslimskou menšinou Ujgurů za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama