Nové případy koronaviru v Austrálii přibývají pomaleji, Nový Zéland prodloužil nouzový stav

Austrálie oznámila, že zaznamenala zpomalení v počtu nových potvrzených případů nákazy koronavirem v zemi. Místní činitelé však zároveň vyzvali obyvatele, aby nadále dodržovali bezpečný odstup a nedomnívali se, že je epidemie u konce.

Přidejte svůj názor

Austrálie
doporučujeme

Ministr zdravotnictví Greg Hunt uvedl, že dosud se v Austrálii potvrdilo 4400 případů nákazy, ale nárůst se snížil z průměrných 25-30 procent zaznamenaných minulý týden na devět procent za uplynulé tři dny. Na jednotkách intenzivní péče je 50 pacientů, z nichž 20 je napojeno na ventilátory. Nemoci COVID-19 v zemi podlehlo 19 lidí.

Hunt dále uvedl, že bylo provedeno 230.000 testů a zemřelo méně než jedno procento nakažených, což je výrazně méně než v některých jiných zemích, kde úmrtnost dosahuje deseti procent. Podle ministerstva zdravotnictví nejnovější údaje představují naději, že se křivka nákazy zplošťuje. Zároveň ale Hunt zdůraznil, že je příliš brzy na to, aby si Australané oddechli, a zdůraznil, že je důležité nadále dodržovat bezpečné odstupy.

Státní činitelé naopak uvedli, že zpomalující se trend nových nákaz může jen odrážet pokles v testování během víkendu.

Opatření zavedená v jednotlivých australských státech se různí, většinou však zahrnují tresty za porušování nařízení a povolují pohyb na veřejnosti maximálně po dvou. Uzavřeny jsou i parky a venkovní posilovny.

Lidé nicméně stále mohou domov opustit za účelem nákupu, návštěvy lékaře a podobně. Musí si ale udržovat bezpečný odstup od ostatních.

Nejlidnatější australský stát Nový Jižní Wales, kde byla zaznamenána více než polovina nakažených a většina úmrtí, oznámil, že za nedodržování nařízení hrozí pokuta ve výši 11.000 australských dolarů (zhruba 168.000 Kč) a potenciálně až šest měsíců za mřížemi. Ve státě Západní Austrálie hrozí za nedodržení opatření nasazení elektronického sledovacího náramku.

Nový Zéland dnes o sedm dní prodloužil nouzový stav zavedený s cílem zabránit šíření koronaviru. S odvoláním na sdělení novozélandského ministra pro civilní obranu o tom informovala agentura Reuters.

Nouzový stav kvůli koronaviru byl na Novém Zélandu vyhlášen na sedm dní 25. března a podle agentury Reuters může být podle nutnosti opakovaně prodlužován.

Ministr pro civilní obranu Peeni Henare uvedl, že nouzový stav má zajistit dostupnost prostředků a zároveň dává úřadům větší pole působnosti v boji s šířením onemocnění COVID-19. Nový Zéland dosud zaznamenal 647 případů nákazy a jedno úmrtí.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Japonský ostrov Hokkaidó zasáhlo zemětřesení

30.05.2020 21:20 Nejsevernější japonský ostrov Hokkaidó zasáhlo zemětřesení, jehož síla podle předběžných údajů…

Covid-19: Indie hlásí prudký nárůst nakažených, je v desítce nejvíc…

30.05.2020 19:37 Aktualizováno V Indii za uplynulý den přibylo rekordních 7964 případů nákazy nemocí covid-19. Informovala o tom…

Čínská vakcína proti covid-19 by mohla být do konce roku, otestováno 2000…

30.05.2020 16:23 V Číně vyrobená vakcína proti koronaviru by mohla být připravená pro trh už koncem letošního roku.…

Novozélandské pláže zčervenaly. Mořský ekolog vysvětluje proč

30.05.2020 16:06 Aktualizováno Písečné pláže oblasti Otago na jihu Nového Zélandu získaly krvavě rudou barvu kvůli hromadnému…

Související:

Právě se děje

Další zprávy