Novozélandská premiérka Ardernová složila slib, ve vládě jsou Maorové i gayové

Jacinda Ardernová dnes složila ve Wellingtonu přísahu a byla po vítězných říjnových volbách uvedena znovu do funkce předsedkyně novozélandské vlády.

Jacinda Ardernová
doporučujeme

Diplomacii bude na Novém Zélandu řídit Nanaia Mahutaová, která má na bradě výrazné tetování původních obyvatel. Do funkce vicepremiéra Ardernová jmenovala bývalého ministra financí Granta Robertsona, který je první z novozélandských politiků hlásících se otevřeně k homosexualitě.

zdroj: YouTube

Inaugurační ceremonie se konala ve Welllingtonu a Ardernová na ní slib složila v angličtině a maorštině. Ve dvacetičlenné vládě je osm žen, čtvrtina jsou Maorové, 15 procent ministrů patří do skupiny LGBT (lesby, gayové, bisexuálové nebo transgenderové osoby) a rovněž 15 procent je původem z tichomořských ostrovů.

"U tohoto stolu sedí Aotearoa Nový Zéland," řekla při zahájení dnešní schůze vlády Ardernová s použitím maorského názvu země.

V říjnových volbách zvítězila s převahou Novozélandská strana práce a podle dnes zveřejněných oficiálních výsledků získala 50 procent hlasů. V parlamentu má 65 ze 120 křesel - oba z těchto údajů jsou o něco vyšší než po předběžných výsledcích. Maorská strana, která zastupuje zájmy původního obyvatelstva, tedy 15 procent obyvatel, bude mít v parlamentu dvě křesla, o jedno více než v minulém zákonodárném sboru.

Ardernová řekla, že má jasný mandát pro prosazení reforem a že prioritou bude boj proti koronaviru a zlepšení stavu ekonomiky.

Spolu s parlamentními volbami se v říjnu konala také referenda o legalizaci eutanazie a marihuany. Podle oficiálních výsledků legalizaci marihuany k rekreačním účelům odmítlo 50,7 procenta voličů, pro povolení eutanazie se vyslovilo 65,1 procenta voličů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Austrálie schválila zákon, který nutí Facebook platit médiím

25.02.2021 10:12 Aktualizováno Parlament v Austrálii dnes schválil zákon, který nutí společnosti Google a Facebook platit…

V Japonsku loni poprvé po letech klesl počet úmrtí

24.02.2021 15:13 Počet úmrtí v Japonsku loni poprvé po více než deseti letech klesl, jedním z důvodů jsou patrně i…

Facebook v Austrálii po dohodě s vládou odblokuje zpravodajství

23.02.2021 13:53 Aktualizováno Americká technologická společnost Facebook znovu umožní uživatelům v Austrálii sdílení a prohlížení…

Nastal čas zahájit konfrontaci s tyrany a bránit demokracii, zní z…

23.02.2021 00:01 NÁZOR - Americký prezident Joe Biden slíbil posunout demokracii do popředí zahraniční politiky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama