Nový Zéland dál uvolňuje koronavirová omezení, byla jedna z nejpřísnějších na světě

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová dnes oznámila, že od čtvrtka se v zemi znovu otevřou restaurace, kavárny, kina, obchodní centra a jiná veřejná místa včetně dětských hřišť, píše agentura Reuters. Nový Zéland tak pokračuje v rozvolňování jedněch z nejpřísnějších omezení pohybu na světě.

Nový Zéland
doporučujeme

Přísný režim platil v zemi od konce března do konce dubna. Lidé měli zůstávat doma, mohli se vydávat jen na krátké procházky v bezprostředním okolí svého bydliště. Od konce dubna už Novozélanďané mohou například na pláž nebo si koupit jídlo s sebou u výdejního okénka a tento týden má začít další rozvolnění. Za dnešek přibyly v zemi jen tři nové případy infikovaných, od začátku krize se zde podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse nakazilo přibližně 1500 lidí, 21 jich v souvislosti s covidem-19 zemřelo.

Ardernová doufá, že Nový Zéland opětovným nastartováním ekonomiky získá výhodu před ostatními zeměmi. "Do deseti dnů bychom měli otevřít většinu podniků na Novém Zélandu, dříve, než mnoho jiných zemí na světě," uvedla podle Reuters premiérka na tiskové konferenci. Na Ardernovou vyvíjela tlak opoziční Novozélandská národní strana, která chtěla rychlejší uvolňování restrikcí. Opozice upozorňovala, že současná situace těžce dopadá na malé podniky a oslabuje ekonomiku.

zdroj: YouTube

Školy se mohou znovu otevřít příští pondělí, shromáždění budou stále omezena na deset osob. Novozélandské aerolinky oznámily, že obnoví lety na sedmi domácích trasách. Novozélanďané však zatím nebudou moci cestovat přes hranice, výjimku mají ti, kteří se budou chtít do země navrátit ze zahraničí.

Premiérka nyní také upřesnila, že opatření budou znovu přezkoumána po dvou týdnech. Vláda v reakci na debatu o legálnosti pravidel zavádějících omezení pohybu osob také plánuje přijít s novou legislativou, která by umožnila úřadům vymáhat dodržování fyzického odstupu a kontrolovat shromažďování osob.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Filipíny ohlásily skokový nárůst nakažených koronavirem, lidé uvázli na…

04.08.2020 16:45 Na desítky milionů Filipínců v Manile a čtyřech okolních provinciích se kvůli nárůstu…

Peking nedovolí, aby USA ukradly TikTok, píše komunistický list China Daily

04.08.2020 16:05 Aktualizováno Čína nehodlá akceptovat, aby Spojené státy ukradly jakoukoli čínskou technologickou firmu a je…

Čínští novináři mají potíže s vízy v USA, Peking pohrozil odvetou

04.08.2020 14:52 Čína dnes pohrozila odvetou, pokud americká vláda bude pokračovat podle Pekingu v nepřátelském…

Indie zavedla v Kašmíru zákaz vycházení. Obává se protestů, v ulicích jsou…

04.08.2020 13:55 V indické části Kašmíru ode dneška platí dvoudenní zákaz vycházení, kterým chtějí úřady předejít…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama