Nový Zéland odložil parlamentní volby, Austrálie má nejvíc úmrtí od vypuknutí epidemie

Nový Zéland odloží kvůli pandemii covidu-19 parlamentní volby o měsíc. Podle agentury Reuters to dnes oznámila jeho premiérka Jacinda Ardernová. Hlasování plánované na 19. září se uskuteční 17. října, uvedla premiérka. Austrálie dnes oznámila 25 úmrtí v souvislosti s nákazou koronavirem, nejvíce od počátku epidemie.

Auckland
doporučujeme

Jak informuje Reuters, k odkladu voleb vyzval o víkendu místopředseda vlády Winston Peters a tlačila na ně i opozice s tím, že musela zrušit volební mítinky kvůli omezením zavedeným po odhalení nových případů nákazy.

Minulý týden zavedly omezení pohybu místní úřady v největším městě země Aucklandu poté, co se tam znovu potvrdila nákaza koronavirem. Předtím tento ostrovní stát neregistroval žádný případ lokálního přenosu po stovku dní. Od úterka se tam ale objevily na tři desítky nových případů, většina z nich právě v Aucklandu.

První případ nákazy koronavirem SARS-CoV-2 se na Novém Zélandu potvrdil koncem února, od té doby zaznamenali v této zemi s pěti miliony obyvatel na 1620 nakažených koronavirem, z toho 22 lidí tam v souvislosti s nákazou zemřelo.

"Do 17. října budou mít všechny strany dost času na volební kampaň," řekla Ardernová. Uvedla také, že další odklad voleb už nemá v plánu. Hlasování se musí konat nejpozději do 21. listopadu.

V australském státě Viktorie, který je ohniskem nákazy v zemi, za posledních 24 hodin zemřelo 25 lidí s covidem-19, což je celostátně dosud nejvyšší zaznamenaný přírůstek. Viktorie také zaznamenala 282 nově potvrzených případů koronaviru.

Nynější denní bilance nakažených jsou podstatně nižší, než kolik jich Viktorie registrovala na začátku měsíce - nejvyšší čísla přesahovala i hranici 700 případů denně. Úřady proto doufají, že přísná karanténní opatření včetně uzávěry regionální metropole Melbourne pomohla šíření nákazy zpomalit.

Austrálie s 24 miliony obyvatel od propuknutí epidemie zaznamenala 23.500 potvrzených případů koronaviru a 421 úmrtí v souvislosti s covidem-19. To je podstatně méně, než většina rozvinutých států světa, podotýká agentura Reuters.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

KLDR popravila jihokorejského úředníka, který byl služebně na moři. Tělo…

24.09.2020 07:24 Severní Korea zastřelila jihokorejského úředníka, který začátkem tohoto týdne zmizel při plnění…

Na pobřeží Tasmánie uvázly stovky kulohlavců, většina zahynula

23.09.2020 12:36 Většina ze zhruba 500 kulohlavců, kteří uvázli na západním pobřeží australského ostrova Tasmánie,…

Čínský prezident vyzval k solidaritě během pandemie covidu-19

22.09.2020 17:48 K solidaritě během pandemie covidu-19 dnes vyzval čínský prezident Si Ťin-pching v předem nahraném…

Žháři dostali v Pákistánu trest smrti. Zapálili továrnu plnou dělníků, 250…

22.09.2020 14:26 V Pákistánu byli dnes odsouzeni k trestu smrti dva žháři, kteří mají na svědomí požár, při němž v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama