Nový Zéland vítězí nad koronavirem. Jak se to zemi daří?

Nový Zéland vyhrává v boji proti viru SARS-CoV-2, od 1. dubna detekovala pouze jeden zdroj nákazy COVID-19. Po téměř pěti týdnech zmírňují ochranná opatření, která Jacinda Ardernová, premiérka Nového Zélandu označila jako „nejpřísnější opatření uvalená na Novozélanďany v moderní historii“.

Jacinda Ardernová
doporučujeme

V čem spočívá úspěch? Na rozdíl od některých zemí Nový Zéland postupoval velmi rychle při zavádění ochranných opatření, která navíc byla jedna z nejpřísnějších na světě. Ještě před úmrtím prvního pacienta s onemocněním covid-19 vláda uzavřela školy, hranice a podniky s výjimkou lékáren a dalších základních služeb.

Od pondělí 27. dubna premiérka snížila ochranná opatření, která se týkají výroby a těžby dřeva a stavebnictví. Budou povoleny akce jako svatby nebo pohřby s účastí do deseti lidí. Podle Ardernové se 400 000 obyvatel Nového Zélandu vrací zpět do práce, tím by se měla ekonomika země nastartovat na 75 %.

Nový Zéland také vděčí malé populaci a specifické geografii, která mu umožňuje kontrolovat hranice, ale hlavně své rychle reakci v boji proti viru SARS-CoV-2, s čímž souvisí i testování. Nový Zéland provedl přes 126 tisíc testů. Velká Británie,  která má třináctkrát více obyvatel, provedla pouze 719 910 testů. Nyní se na Novém Zélandu testuje až 8 000 lidí denně, uvedla premiérka.

I když by se mohlo zdát, že Nový Zéland má vyhráno nad covid-19, Ardernová stále nabádá k ostražitosti a chce zjistit, jestli se „tvrdá práce Nového Zélandu vyplatila“. Zatím jsou stále uzavřené hranice a lidé zůstávají převážně ve svých domovech. Ardernová uvedla, že v boji proti viru SARS-CoV-2 bude země pokračovat, dokud nebude vyvinuta vakcína.

Pokračující uzavření hranic Nového Zélandu pro zemi znamená velký dopad na ekonomiku, protože cestovní ruch je jedním z jejích největších motorů. V současné době se diskutuje o otevření hranic s Austrálii, ale oficiální vyjádření není k dispozici. Podle vlády je odhadovaná nezaměstnanost kolem 13 %.

„Uděláme vše, co je v našich silách, abychom bojovali proti ekonomickým dopadům, stejně jako jsme to udělali v oblasti zdraví“, uvedla Ardernová.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Asad: Cílem nových amerických sankcí je dusit Syřany

12.08.2020 21:35 Syrský prezident Bašár Asad dnes označil nové americké sankce proti syrským subjektům za novou…

Prodemokratický magnát Lai vyzval demonstranty, aby byli opatrní

12.08.2020 21:05 Prodemokratický mediální magnát Jimmy Lai, který vydává hongkongský deník Apple Daily, varoval…

V Indii vyvolal nepokoje protimuslimský příspěvek na facebooku, tři lidé…

12.08.2020 16:53 Nejméně tři mrtvé si vyžádaly noční nepokoje v indickém městě Béngalúru vyvolané facebookovým…

Pivo jako zdroj energie. V Austrálii přišli s jedinečným nápadem

12.08.2020 16:05 Uzavření barů a restaurací po celém světe kvůli pandemii covid-19 způsobilo obrovské finanční…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama