Občané Hongkongu mohou být nově souzeni i v Číně. Podle správkyně jde o historický krok

Občané Hongkongu zatčení na základě nového čínského bezpečnostního zákona, který začal platit v úterý, by mohli být souzeni i v pevninské Číně. S odvoláním na vysoce postaveného čínského představitele o tom dnes informovala agentura Reuters. V ulicích Hongkongu navzdory zákazu protestovaly proti kontroverzní normě tisíce lidí a policie stovky demonstrantů zatkla.

Šéf čínského státního úřadu pro Hongkong a Macao Čang Siao-ming na tiskové konferenci novinářům řekl, že nově zřízený čínský úřad pro národní bezpečnost v Hongkongu bude moci na základě článku 55 bezpečnostního zákona stíhat občany tohoto města podle jurisdikce pevninské Číny v případě některých "vážných trestných činů".

Policisté dnes v hongkongském přístavu slavnostně vztyčili čínskou vlajku u příležitosti 23. výročí předání této bývalé britské kolonie do správy Číny. Každoroční protestní pochod úřady zakázaly s argumentem, že by porušoval koronavirové restrikce umožňující shromáždění maximálně 50 lidí.

Protestní skupiny ale vyzvaly obyvatele Hongkongu, aby se demonstrace zúčastnili bez ohledu na zákaz. V centru města se nakonec shromáždily tisíce lidí a někteří z nich skandovali heslo "Nezávislost Hongkongu". Policie zasáhla pepřovým sprejem a vodními děly.

VIDEO: People are detained and searched in Hong Kong on the 23rd anniversary of its handover to China and a day after a sweeping new security law was imposed on the city by Beijing pic.twitter.com/yiAm0A6wI4

— AFP news agency (@AFP) July 1, 2020

"Bojím se, že půjdu do vězení, ale musel jsem přijít podpořit spravedlnost," uvedl jeden z protestujících.

Kontroverzní právní úpravu v úterý schválil stálý výbor, který je vrcholným orgánem čínského parlamentu, a rovněž čínský prezident Si Ťin-pching. Norma definuje čtyři trestné činy, u kterých bude uplatňována a jimiž jsou separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráce s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost.

Hongkongská policie dnes varovala, že aktivisté zatčení za šíření materiálů vyzývajících k nezávislosti na pevninské Číně budou souzeni podle nového zákona. Podle příspěvku na twitteru hongkongských bezpečnostních sil byl prvním zatčeným na základě nového zákona muž, který u sebe měl vlajku hongkongské nezávislosti. Další zadrženou byla žena, na jejímž transparentu byla britská vlajka a hesla žádající nezávislost velkoměsta. Policie v posledních hodinách kvůli nezákonnému shromažďování, držení zbraní či porušení nového bezpečnostního zákona zadržela 300 lidí.

#BREAKING: A man was arrested for holding a #HKIndependence flag in #CausewayBay, Hong Kong, violating the #NationalSecurityLaw. This is the first arrest made since the law has come into force. pic.twitter.com/C0ezm3SGDm

— Hong Kong Police Force (@hkpoliceforce) July 1, 2020

Nový zákon přijatý Pekingem kritizovali představitelé řady zemí i institucí, včetně EU, Spojených států a NATO, podle kterých norma omezí autonomii města pod čínskou správou. Šéf evropské diplomacie Josep Borrell dnes označil ochranu práv a svobod obyvatel Hongkongu za "zcela nutnou". Tchaj-wan dnes otevřel kancelář, jež má pomáhat obyvatelům Hongkongu, kteří se kvůli novému bezpečnostnímu zákonu rozhodnou přesídlit na ostrov.

Česko dnes na zasedání Rady OSN pro lidská práva v Ženevě vyjádřilo obavy, že kroky Číny jsou v rozporu se základním zákonem Hongkongu a že vytvářejí další tlak na osud tamních lidských práv. "Veřejné debaty a účast veřejnosti na rozhodování o legislativě týkající se národní bezpečnosti jsou klíčové," uvedlo Česko.

Hongkongská správkyně Carrie Lamová, kterou její oponenti kritizují za podřízenost Pekingu, při dnešním slavnostním aktu označila zákon za "historický krok", který má "obnovit stabilitu společnosti". Reagovala tím na protivládní demonstrace na obranu občanských svobod a autonomie města, které se v Hongkongu odehrávají již více než rok. Částečně je zastavila až nynější pandemie.

Zákon o národní bezpečnosti je bodem obratu Hongkongu k normalitě, prohlásil šéf čínského úřadu pro Hongkong a Macao Čang Siao-ming s tím, že princip "jedna země, dva systémy" se s pomocí zákona zdokonalí. Normu označil za "narozeninový dárek" pro Hongkong.

Británie vrátila svou kolonii do čínské správy 1. července 1997. Podle předávací smlouvy, kterou však Peking novým zákonem dle Londýna porušil, by Hongkong měl až do roku 2047 užívat autonomie a jeho obyvatelé dosavadních občanských svobod.

Související

Ministerstvo spravedlnosti ČR

Ministerstvo zamítlo milost pro Čecha odsouzeného v Hongkongu na 27 let za pašování drog

České ministerstvo spravedlnosti zamítlo milost pro penzistu Vladimíra Švece, odsouzeného před pěti lety v Hongkongu na 27 let za pašování drog. Loni na podzim vydaly hongkongské úřady seniora do ČR. Podle ministerstva spravedlnosti žádost o milost nesplňovala podmínky pro její udělení, uvedl dnes Český rozhlas-Radiožurnál. Švec byl zadržen na hongkongském letišti se zhruba třemi kilogramy kokainu, vinu ale vždy popíral. Tvrdil, že o drogách v kufru nevěděl.

Více souvisejících

Hongkong Čína demonstrace v Hongkongu Carrie Lamová Tchaj-Wan

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Bývalý prezident Donald Trump mluví s médii, když opouští soudní síň poté, co byli v jeho trestním procesu u Manhattanského trestního soudu v New Yorku v pátek 19. dubna 2024 vybráni poslední porotci.

Donald Trump otáčí: Přežití Ukrajiny je pro USA důležité

Donald Trump sdělil, že přežití Ukrajiny je pro USA důležité. Agentura  Reuters tuto změnu popisuje jako posun v tónu pár dní předtím, než budou republikáni hlasovat o balíčku pomoci ve výši 61 miliard dolarů ve Sněmovně reprezentantů USA. Informuje deník The Guardian.

před 26 minutami

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti.

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

před 56 minutami

Předseda sněmovny Mike Johnson (R-La.) v Kapitolu USA poté, co sněmovna v pátek 19. dubna 2024 schválila pravidlo o balíčku zahraniční pomoci.

Jste Chamberlain nebo Churchill? Napětí v americkém Kongresu roste

Dnes, v sobotu čeká celý svět na to, jak američtí kongresmani rozhodnou o soudu Ukrajiny, a tím i celé Evropy při hlasování o pomoci napadené země před ruským agresorem. V americkém Kongresu atmosféra houstne, protože dnešní odpoledne amerického času se vše rozhodne.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 4 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy