Oblast u Fukušimy zasáhlo silné zemětřesení, milion domácností bez proudu

Přes stovku zraněných si podle nové bilance vyžádalo sobotní zemětřesení, které postihlo severovýchod Japonska. Informovala o tom dnes agentura Kjódó. Kvůli otřesům půdy se ocitlo přibližně 950.000 domácností bez elektřiny; do většiny z nich se ale již podařilo dodávky obnovit. Zemětřesení rovněž přerušilo provoz rychlovlaků šinkansen.

Pobřeží u japonské Fukušimy zasáhlo silné zemětřesení
doporučujeme

Zemětřesení udeřilo ve 23:08 místního času (15:08 SEČ), epicentrum se nacházelo u pobřeží Fukušimy v hloubce 60 kilometrů, uvedla japonská meteorologická služba. V jaderné elektrárně Fukušima nebylo zaznamenáno nic neobvyklého.

Dnešní otřesy mohou mít podle japonského odborníka souvislost se smrtícím zemětřesením z roku 2011, které ve stejné oblasti způsobilo vlnu cunami. "Vzhledem k tomu, že (zemětřesení z roku 2011) bylo o síle devíti stupňů, není překvapivé, že o deset let později přicházejí následné otřesy," uvedl Kendži Satake, který působí ve výzkumném ústavu pro zemětřesení na Tokijské univerzitě.

Japonsko je jednou ze seismicky nejaktivnějších oblastí na světě a zemětřesení jsou tam častá. V březnu 2011 zasáhly tuto zemi největší zaznamenané otřesy v její historii. Podle oficiálních statistik tehdy zemřelo 15.880 lidí a téměř 2700 se pohřešovalo. Zemětřesení vyvolalo místy až 20metrovou vlnu cunami, která zničila stovky kilometrů východního pobřeží v regionu Tóhoku na největším japonském ostrově Honšú.

Vlna cunami tehdy způsobila havárii v jaderné elektrárně Fukušima 1, kde došlo ke značnému úniku radiace. Havárie se zapsala po bok nejvážnější jaderné katastrofy v dějinách v ukrajinském Černobylu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indie eviduje další skoro 4000 obětí covidu-19

14.06.2021 07:44 V Indii dnes pokračoval několikatýdenní pokles denních počtů koronavirových infekcí, když…

Izraelský parlament vyslovil důvěru Bennetově vládě

13.06.2021 21:23 Aktualizováno Izraelský parlament dnes podle očekávání vyslovil důvěru nové koaliční vládě, kterou povede Naftali…

Hypotéza o wuchanském původu koronaviru je podle WHO stále otevřená

13.06.2021 10:26 Hypotéza o tom, že koronavirus, jímž se od loňska na světě nakazilo přes 175 milionů lidí, pochází…

Počet nově nakažených v Indii klesl nejníže za déle než dva měsíce

12.06.2021 12:56 V Indii se za uplynulých 24 hodin nakazilo koronavirem nejméně lidí za déle než dva měsíce. Přibylo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama