Oblast u Fukušimy zasáhlo silné zemětřesení, milion domácností bez proudu

Přes stovku zraněných si podle nové bilance vyžádalo sobotní zemětřesení, které postihlo severovýchod Japonska. Informovala o tom dnes agentura Kjódó. Kvůli otřesům půdy se ocitlo přibližně 950.000 domácností bez elektřiny; do většiny z nich se ale již podařilo dodávky obnovit. Zemětřesení rovněž přerušilo provoz rychlovlaků šinkansen.

Pobřeží u japonské Fukušimy zasáhlo silné zemětřesení
doporučujeme

Zemětřesení udeřilo ve 23:08 místního času (15:08 SEČ), epicentrum se nacházelo u pobřeží Fukušimy v hloubce 60 kilometrů, uvedla japonská meteorologická služba. V jaderné elektrárně Fukušima nebylo zaznamenáno nic neobvyklého.

Dnešní otřesy mohou mít podle japonského odborníka souvislost se smrtícím zemětřesením z roku 2011, které ve stejné oblasti způsobilo vlnu cunami. "Vzhledem k tomu, že (zemětřesení z roku 2011) bylo o síle devíti stupňů, není překvapivé, že o deset let později přicházejí následné otřesy," uvedl Kendži Satake, který působí ve výzkumném ústavu pro zemětřesení na Tokijské univerzitě.

Japonsko je jednou ze seismicky nejaktivnějších oblastí na světě a zemětřesení jsou tam častá. V březnu 2011 zasáhly tuto zemi největší zaznamenané otřesy v její historii. Podle oficiálních statistik tehdy zemřelo 15.880 lidí a téměř 2700 se pohřešovalo. Zemětřesení vyvolalo místy až 20metrovou vlnu cunami, která zničila stovky kilometrů východního pobřeží v regionu Tóhoku na největším japonském ostrově Honšú.

Vlna cunami tehdy způsobila havárii v jaderné elektrárně Fukušima 1, kde došlo ke značnému úniku radiace. Havárie se zapsala po bok nejvážnější jaderné katastrofy v dějinách v ukrajinském Černobylu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nový Zéland zasáhlo zemětřesení, úřady varují před tsunami

04.03.2021 16:38 Obyvatelé novozélandského Severního ostrova dnes pocítili otřesy půdy, úřady vydaly varování před…

Po středečním brutálním zásahu policie v Barmě pokračují protesty

04.03.2021 10:03 Barmská policie dnes zasáhla slzným plynem proti demonstrantům, kteří se shromáždili v největším…

Při protestech v Barmě dnes zemřelo 38 lidí. Zatýkají se novináři, mezi…

03.03.2021 19:57 Na několika místech Barmy při dnešních protestech proti únorovému vojenskému puči zemřelo 38 lidí.…

Olympijské hry v Tokiu zřejmě budou, ale bez diváků ze zahraničí

03.03.2021 16:12 Aktualizováno Japonská vláda s největší pravděpodobností neumožní zahraničním fanouškům přicestovat na olympijské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama