Obyvatelé Fukušimy by se měli po letech dočkat odškodnění, rozhodl soud

Odvolací soud v japonském městě Sendai rozhodl, že vláda a energetická firma TEPCO mají vyplatit odškodné obyvatelům Fukušimy za havárii místní jaderné elektrárny v roce 2011. Uvádí to dnes agentura Reuters. Podle soudu vláda a provozovatel jaderné elektrárny tehdy neučinili dostatečné kroky, aby předešli nebezpečí vlny cunami. Během havárie nastal rozsáhlý únik radiace.

JE Fukušima
doporučujeme

Dnešní rozsudek potvrdil závěry, ke kterým v minulých letech došly soudy nižší instance. Podle soudů vláda a operátor jaderné elektrárny ve Fukušimě, společnost TEPCO, mohli předpovídat riziko cunami na základě poznatků z roku 2002. I přes to ale japonské úřady nepřiměly energetickou společnost ke zvýšení bezpečnosti jaderné elektrárny.

Soud přiznal odškodnění zhruba 3500 účastníkům hromadné žaloby z řad poškozených obyvatel prefektury Fukušima. Vláda a společnost TEPCO by jim měly vyplatit odškodné ve výši jedné miliardy jenů (220 milionů korun). To je dvakrát více než odškodné uznané soudy nižší instance. Rozsudek otevírá dveře dalším žádostem o odškodnění, upozorňuje agentura Reuters.

Japonská vláda již oznámila, že se obrátí na nejvyšší soud. Vláda jakoukoliv odpovědnost za neštěstí dlouhodobě odmítá. Podle ní nebylo možné předpovídat vznik cunami a další okolnosti vedoucí ke katastrofě. Možnost, že podá dovolání, nevyloučila ani firma TEPCO, jejíž majoritním vlastníkem je japonský stát.

Zemětřesení o síle devíti stupňů a následná přívalová vlna cunami způsobily 11. března 2011 v prefektuře Fukušima největší nukleární neštěstí ve světě od havárie v ukrajinském Černobylu v roce 1986. Přírodní katastrofa vyřadila ve Fukušimě z provozu chladicí systémy elektrárny, jádra tří reaktorů se roztavila a do vzduchu, půdy a do moře se uvolnily radioaktivní částice. Únik si vyžádal evakuaci asi 160.000 lidí. Po více než devíti letech od havárie zůstává mimo své domovy na 55.000 osob.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co zvládne nová severokorejská raketa? Historik vysvětlil, jaký je cíl KLDR

22.10.2020 00:01 NÁZOR - Nová, výbušná zpráva předpokládá, že navzdory předchozímu širokému konsensu expertů se…

Před konzulátem v Afghánistánu nastala tlačenice, ušlapáno 15 lidí

21.10.2020 10:52 Aktualizováno Nejméně 15 Afghánců přišlo na východě Afghánistánu o život v tlačenici při čekání na možnost…

Čína považuje přijetí šéfa tibetského exilu v USA za vměšování

20.10.2020 14:15 Čínské ministerstvo zahraničí dnes vyzvalo Spojené státy, aby přestaly zasahovat do čínských…

Úřady v Austrálii nařídily evakuovat loď, polovina posádky má koronavirus

20.10.2020 10:53 Australské úřady u západního pobřeží evakuovaly posádku z lodě s dobytkem, protože asi u poloviny z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama