Obyvatelé Wu-chanu mohou po více než dvou měsících vycestovat

Tisíce Číňanů dnes začaly urychleně opouštět Wu-chan poté, co úřady po více než dvou měsících ve středu po půlnoci místního času uvolnily zákaz vycestovat z města, kde se koronavirus, jenž způsobil globální pandemii, poprvé objevil. Informoval o tom dnes zpravodajský web International Business Times.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Wu-chan
doporučujeme

Mnozí cestující město opouštěli v ochranných oblecích a na nádraží čekali na první noční vlak z Wu-Chanu. V rozhovorech s médii neskrývali radost a úlevu.

"Wu-chan v této epidemii přišel o hodně a jeho obyvatelé zaplatili vysokou cenu," uvedl 21letý muž, který se vracel do práce v restauraci v Šanghaji."Myslím, že všichni jsou teď po zrušení karantény docela šťastní," doplnil.

Čínská vláda odhaduje, že Wu-chan, kde byla karanténa zavedena 23. ledna, ve středu vlakem opustí asi 55.000 lidí. Státní agentura Nová Čína uvedla, že už před půlnocí se u výjezdů z města začaly tvořit kolony osobních automobilů čekající na odstranění zátarasů. Obnoveny byly také lety z wuchanského mezinárodního letiště.

"Byl jsem uvězněný 77 dní! Byl jsem tu 77 dní zaseknutý," vykřikoval muž, který dorazil na vlakové nádraží ve Wu-chanu a měl namířeno domů do provincie Chu-nan.

Wu-chan byl prvním městem na světě, kde úřady kvůli koronaviru, zavedly přísné omezení pohybu. Opatření byla krátce nato zavedena ve zbytku provincie Chu-pej. Několik milionů lidí tak zůstalo uvězněno doma a odříznuto od okolního světa.

Většina obětí koronaviru v Číně byla zaznamenána v provincii Chu-pej, zejména pak právě v jejím hlavním městě Wu-chanu. Podle oficiálních údajů čínských úřadů se koronavirem v Číně nakazilo 81.000 lidí a přes 3300 nemoci covid-19 podlehlo. Spekuluje se však o tom, že skutečný počet nakažených a mrtvých může být vyšší.

V uplynulých týdnech čínské úřady hlásily čím dál méně nově nakažených a zemřelých, dnes zdravotní komise poprvé uvedla, že za uplynulých 24 hodin v zemi na koronavirus nikdo nezemřel. Stalo se tak poprvé od začátku zveřejňování statistik v lednu.

Nadále nicméně panují obavy z nárůstu počtu infikovaných, kteří se do země vrací ze zahraničí a hrozby šíření viru kvůli lidem, kteří nemají příznaky, ale mohou nakazit další.

Karanténa v Chu-peji se začala uvolňovat před dvěma týdny, kdy byla obnovena doprava do města z jiných koutů Číny. K obnovení oboustranné dopravy nicméně došlo až dnes.

Život ve Wu-chanu se ale zdaleka ještě nevrátil do starých kolejí, a řada opatření tak bude dál platit kvůli hrozbě druhé vlny nákazy. Školy zůstanou uzavřeny a úřady obyvatele města od vycestování odrazují. Podle vládních odhadů má většina odjíždějících namířeno na jih za prací. Mnozí musí nejprve doložit, že se virus ve čtvrti, kde bydlí, už nevyskytuje. Po příjezdu do jiné provincie budou mnozí muset podstoupit dvoutýdenní karanténu.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nezávislost Tchaj-wanu? Čína je rezolutně proti, varovala cizí státy před…

28.05.2020 15:29 Čína je rezolutně proti nezávislosti Tchaj-wanu a nesouhlasí s vměšováním jiných zemí do…

Mela v hongkongském parlamentu: Opoziční poslanec hodil láhev s páchnoucí…

28.05.2020 12:21 Hongkongský parlament dnes musel odročit projednávání sporného zákona o hanobení čínské státní…

Čína zaznamenala dva nové případy nákazy covidem-19

28.05.2020 08:29 Pevninská Čína zaznamenala za poslední den dva nové potvrzené případy nákazy koronavirovou nemocí…

Hongkong si podle Pompea nezaslouží zvláštní status kvůli vměšování Číny

27.05.2020 19:05 Hongkong v současné chvíli nemá dostatečnou autonomii vůči Pekingu na to, aby bylo pro Spojené…

Související:

Právě se děje

Další zprávy