Ochranka filipínského prezidenta dostala neschválenou vakcínu

Část ochranky filipínského prezidenta byla očkována neschválenou vakcínou proti koronaviru z Číny. Osobní ochránci prezidenta Rodriga Duterteho se tak stali prvními obyvateli země, kterým byla vakcína podána, píše dnes agentura AFP. Samotný prezident Duterte se ale naočkovat nenechal. Rozhodnutí kritizovala místní léková agentura, podle prezidentského úřadu ale není použití neregistrované vakcíny nezákonné.

Očkování, ilustrační foto
doporučujeme

Podle mluvčího filipínského prezidenta byla členům speciální vojenské jednotky podána vakcína čínské společnosti Sinopharm. Mluvčí ale nevysvětlil, jak se prezidentský úřad k vakcíně, která nebyla na Filipínách schválena k použití a tudíž není v běžné distribuci, dostal. "Není zakázáno nechat se očkovat neregistrovanou vakcínou," uvedla prezidentská kancelář.

Rozhodnutí kritizovala filipínská léková agentura, podle které neschválená vakcína neposkytuje záruky ohledně bezpečnosti, kvality a účinnosti očkovací látky.

Filipíny jednají s výrobci vakcín z různých zemí, žádnou látku ale zatím tamní léková agentura neschválila. Země, kde žije přes 110 milionů obyvatel, by chtěla začít s očkováním od druhého čtvrtletí příštího roku. Chce koupit 80 milionů očkovacích dávek od dodavatelů z USA, Evropy, Ruska a Číny. V minulosti se filipínský prezident Duterte pochvalně vyjádřil o očkovacích látkách vyvinutých v Rusku a Číně.

Filipíny jsou po Indonésii druhou zemí s největším výskytem koronaviru v jihovýchodní Asii, informuje agentura Reuters. Prezident Duterte dnes oznámil prodloužení částečné uzávěry hlavního města Manily a okolí do konce ledna. Omezení platí v metropoli od srpna.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tisk: V japonské vládě panuje shoda na nutnosti zrušit olympiádu. Zrušení…

22.01.2021 05:50 Japonská vláda došla v soukromých jednáních k závěru, že kvůli koronaviru bude nutné zrušit…

V Indii zasáhl požár továrnu největšího světového výrobce vakcín

21.01.2021 16:40 Nejméně pět lidských životů si dnes vyžádal mohutný požár v rozestavěné budově firmy Serum…

Peking zesílil opatření, počet nakažených roste

20.01.2021 09:27 Čínské hlavní město dnes oznámilo, že prověří všechny jednotlivce, kteří přijeli do Pekingu ze…

Zakladatel Alibaby Jack Ma se prý ukázal na veřejnosti

20.01.2021 09:00 Aktualizováno Zakladatel čínské internetové společnosti Alibaba Jack Ma se poprvé od loňského října ukázal na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama