Odstrašující příklad pro Česko? Singapur masivně zasáhla druhá vlna koronaviru

V době, kdy byl Singapur poprvé zasažen virem viru SARS-CoV-2 se zdálo, že dokázal zachytit počáteční vlnu pozitivních případů pomocí karantény a trasováním kontaktů. Díky rozsáhlému testování a izolaci potenciálně pozitivních lidí mohl Singapur zůstat v běžném režimu. Pak ale přišel zvrat.

„Chceme, aby podniky, kostely, restaurace a školy zůstaly otevřené. Situaci budeme upravovat do doby, než bude vakcína k dispozici,“ uvedl podle CNN Dale Fisher, předseda pro kontrolu infekcí v nemocnici the National University v Singapuru.

Situace se ale změnila po 17. březnu, kdy byl Singapur zasažen druhou vlnou viru SARS-CoV-2 a počet potvrzených případů nakažených COVID-19 vzrostl z 266 na 6 588. S rozlohou přibližně 700 km čtverečních a počtem obyvatel 5,7 miliónu jsou tato čísla alarmující.

Zdá se, že městský stát přehlédl možnost šíření viru SARS-CoV-2 ve skupinách migrujících pracovníků, kteří často žijí ve stísněných prostorách, kde se virus může rychle šířit, uvedlo BBC. Ve čtvrtek byl oznámen nejvyšší nárůst 728 nových případů nakažených COVID-19 za jediný den a stát uzavřel školy a některá pracoviště. Ve srovnání s Hongkongem, který s podobnou rozlohou nahlásil pouze 4 nové případy, protože přijal ochranná opatření již v únoru.

Singapur zvýšil testování pracovníků, přicházejících většinou z jižní Asie, kteří nebyli v první vlně viru SARS-CoV-2 testováni a zvýšili kapacitu ubytování. Podle BBC není jasné, jestli druhá vlna onemocnění COVID-19 pochází od zahraničních pracovníků nebo jestli se šíří netestovanou populací, ale podmínky, ve kterých zahraniční pracovníci žijí nejsou uzpůsobeny k efektivnímu dodržování karantény.

„Ubytovny byly časovaná bomba, která čekala na explozi. To je budíček pro Singapur, abychom zacházeli s našimi nepostradatelnými pracovníky, jako země prvního světa, a ne tímto hanebným způsobem,“ tvrdí Tommy Koh, singapurský právník na Facebooku.

Singapur byl nucen zřídit balíček omezení a nová pravidla s kombinací tvrdých trestů, aby zamezil šíření viru SARS-CoV-2 a dostal městský stát zpět pod kontrolu. Pro Hongkong to bylo snadnější, protože ten ochranná opatření již zavedl v první vlně.

Tyto státy mají největší pravděpodobnost úspěchu s bojem proti COVID-19 a to díky malé populaci a specifické geografii, která jim umožňuje kontrolovat hranice a pendlery. Zkušenosti ze Singapuru ukazují, že brzké zmírnění ochranných opatření se může katastrofálně odrazit a může to vést ke druhé, více ničivé vlně viru SARS-CoV-2.

Související

Více souvisejících

singapur Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

WHO ocenila přínos očkování v posledních 50 letech. Zachránilo miliony životů

Za uplynulé půlstoletí se díky celosvětovému úsilí v oblasti očkování podařilo zachránit alespoň 154 milionů životů, uvedla ve středu Světová zdravotnická organizace (WHO). Experti zmínili, že největší přínos očkování je patrný u malých dětí. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy