Opozice v Hongkongu uspořádala neoficiální primárky, hlasovaly stovky tisíc lidí

Statisíce obyvatel čínské poloautonomní provincie Hongkong přišly přes víkend hlasovat v neoficiálních primárních volbách, které pořádal opoziční tábor, často označovaný jako prodemokratický. Cílem hlasování je vybrat jednotného kandidáta nesourodého hnutí, jehož společným jmenovatelem je snaha snížit vliv Pekingu na vnitřní fungování města, napsala agentura AP.

Demonstrace v Hongkongu, ilustrační foto
doporučujeme

Primární volby se konaly dva týdny poté, co Peking v Hongkongu zavedl nový bezpečnostní zákon, který podle řady kritiků v mnohém narušuje zásady principu "jedna země, dva systémy". K jeho dodržování se Čína zavázala, když Hongkong převzala v roce 1997 do své správy od Británie. Princip v provincii garantuje rozsáhlejší občanské a politické svobody, než jakých požívají občané v pevninské Číně.

Podle AP se před volebními místnostmi shromáždily davy lidí i přes prudká vedra a varování jednoho z vládních ministrů, že by volby mohly být porušením nedávno přijatého bezpečnostního zákona jako vměšování do záležitostí místní vlády. Organizátoři hlasování však oponovali, že pouze chtějí dohnat vládu k odpovědnosti tím, že posílí svoje volební vyhlídky.

zdroj: YouTube

Hongkongský prodemokratický tábor, v němž se sdružuje řada politických stran, se snaží primárními volbami spojit síly a vybrat ty nejlepší kandidáty do oficiálních legislativních voleb plánovaných na září. Cílem opozice je získat většinu v tamní legislativě, jež je typicky spíše nakloněna Pekingu.

Plánem opozice v případě získání většiny je vetovat vládní návrh rozpočtu. Podle hongkongského základního zákona totiž musí správce města rezignovat na svou funkci, pokud se mu nadvakrát nepodaří prosadit některý ze zásadních zákonů, jako například právě rozpočet. Současnou správkyní Hongkongu je Carrie Lamová, která je mezi prodemokratickými aktivisty velice neoblíbená, protože je podle nich podřízena Pekingu.

Jen v sobotu se voleb zúčastnilo asi 230.000 lidí, což významně předčilo očekávání pořadatelů, kteří předpokládali, že k urnám přijde za celý víkend kolem 170.000 voličů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Po uzdravení lze opět mít pozitivní test na koronavirus. Vědci zatím…

12.08.2020 12:57 Úřady v čínském městě Ťing-čou dnes informovaly o případu místní ženy, která před šesti měsíci…

Austrálie má rekordní počet obětí koronaviru, na Novém Zélandu se možná…

12.08.2020 10:27 Aktualizováno Na Novém Zélandu se kvůli výskytu několika nových případů nákazy koronavirem po více než třech…

Čína o rok prodloužila mandát hongkongským zákonodárcům

11.08.2020 16:27 Vrcholný orgán čínského parlamentu stálý výbor rozhodl, že o rok prodlouží hongkongským…

Covid-19: V Austrálii přibývá nakažených i obětí, Nový Zéland uzavře…

11.08.2020 15:27 Aktualizováno Austrálie dnes dorovnala rekordní denní přírůstek 19 úmrtí v souvislosti s covidem-19, který tamní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama