Osudné vypuštění dronu. Írán záhy zatkl australský pár, ve vězení je i učitelka

Australskými občany zadrženými v Íránu jsou bloggerka Jolie Kingová a její přítel Mark Firkin. Zatkli je podle všeho před deseti týdny nedaleko íránské metropole, informoval britský deník The Guardian. Třetí zadrženou Australankou je učitelka na vysoké škole, která byla zadržena loni, nejspíš již byla souzena - obvinění nejsou známa - a soud ji poslal na deset let do vězení.

Věznice
doporučujeme

Nyní ženu drží na samotce v nechvalně proslulé věznici Evín. Australská vláda vyjednává o propuštění všech tří Australanů už od jejich zadržení. Informace o vězněných australských občanech se ale dostaly na veřejnost až tuto středu.

Firkin a Kingová, která má rovněž britský pas, zveřejňovali na internetu své příspěvky z jejich dobrodružné cesty, která měla vést z Austrálie až do Londýna. Expedici zahájili v roce 2017. Naposledy nabídli na síti své postřehy z pobytu v Kyrgyzstánu a Pákistánu před deseti týdny, od té doby se odmlčeli.

Podle bulvárního deník The Daily Mail byl pár zadržen, když nedaleko Teheránu pouštěl bez potřebného povolení dron.

Rodiny obou Australanů se nechaly slyšet, že celá situace je "nedorozumění". "Naše rodiny doufají, že budou Mark a Jolie co nejdříve to bude možné bezpečně doma," uvedly rodiny v prohlášení.

Australská ministryně zahraničí Marise Payneová dnes uvedla, že její vláda vyvíjí tlak na propuštění tří vězněných Australanů. Jak dodala, nedomnívá se, že by jejich zadržení souviselo se současným napětím ve vztazích mezi Íránem a Západem. Jak Payneová řekla australským senátorům, o zadržených už mnohokrát mluvila přímo se svým íránským protějškem Muhammadem Džavádem Zarífem.

Zprávy o zadržených Australanech se objevily nedlouho poté, co Austrálie oznámila, že se připojí k misi pod vedením Spojených států, jejímž cílem je ochránit dopravní lodě plující Hormuzským průlivem, kde vede strategická ropná trasa. V květnu a červnu bylo v Perském zálivu napadeno šest tankerů. USA odpovědnost připisují Íránu, který ale vinu popřel.

Napětí mezi Teheránem a západními mocnostmi se zvýšilo poté, co Spojené státy loni vypověděly jadernou dohodu s Íránem a uvalily na něj hospodářské sankce. Podle agentury AFP je zatýkání občanů západních zemí pro Írán způsobem, jak čelit mezinárodnímu tlaku. V současnosti je v íránských věznicích zadržováno již několik cizinců.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Japonský expremiér Šinzó Abe navštívil kontroverzní svatyni, na twitteru…

19.09.2020 21:50 Bývalý japonský premiér Šinzó Abe dnes navštívil kontroverzní svatyni Jasukuni, kde je mezi 2,5…

Afghánská armáda podnikla nálety na základnu Tálibánu, desítky mrtvých

19.09.2020 19:55 Vzdušné síly afghánské armády dnes provedly dvojí nálet na základnu povstaleckého hnutí Tálibán na…

V Bangkoku se koná další velká demonstrace. Chceme se zbavit vlády, říká…

19.09.2020 16:00 Přibližně 20.000 lidí se dnes v podvečer místního času (odpoledne SELČ) navzdory dešti zapojilo do…

Tchaj-wan je kvůli čínským letounům opět v pohotovosti

19.09.2020 10:19 Tchaj-wan dnes druhý den po sobě vyslal do vzduchu své stíhačky, když se k jeho území znovu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama