Pákistán bouří. Spor o Kašmír dostal do ulic desetitisíce lidí

V pákistánských městech dnes vyšly do ulic desetitisíce lidí, kteří vyslyšeli výzvu vlády, aby dali masovými protesty najevo solidaritu s Kašmírem. Indická část Kašmíru přišla začátkem srpna rozhodnutím vlády v Dillí o zvláštní autonomní status a kvůli obavám z nepokojů je částečně odříznuta od světa. Pákistán proti odebrání autonomie ostře protestuje a demonstrace mají zvýšit tlak na indického premiéra Naréndru Módího před zasedáním Rady bezpečnosti OSN plánovaným na konec září, uvedla agentura AFP.

Televizní a rozhlasové stanice ráno v Pákistánu zahájily vysílání národní hymnou, v ulicích se pak na několik minut zastavil provoz, nejezdily ani vlaky. K tisícům lidí, kteří se shromáždili v centru metropole, pak promluvil premiér Imran Chán. "Jsme v této těžké době s nimi. Vysíláme jim dnes zprávu, že dokud Kašmír nezíská svobodu, budeme stát po jejich boku," řekl premiér.

Odkazoval tak na obyvatele indické části Kašmíru, kde žijí převážně muslimové. Tento indický stát 5. srpna přišel o svůj autonomní status, a tím také o výsadu schvalovat vlastní zákony a povolovat občanům z jiných částí Indie vlastnictví půdy. Centrální vláda zavedla spolu s tím řadu restrikcí, údajně ve snaze předejít násilí. Přesto se v kašmírské metropoli Šrínagaru pravidelně konají protesty, během nichž bezpečnostní složky podle některých zdrojů zatkly už tisíce lidí.

Kromě toho vláda na indický Kašmír uvalila informační blokádu, nefungují tam mobilní sítě, televizní signál ani internetové připojení, zakázána jsou veřejná shromáždění.

Spory o Kašmír kalí vztahy Indie a Pákistánu už desítky let. Na Kašmír si činí nárok Islámábád i Dillí, obě země mají ale pod kontrolou jenom jeho část. Povstalci od roku 1989 bojují proti indické vládě a požadují vznik samostatného státu, nebo sjednocení Kašmíru pod pákistánskou vládou. Konflikt si už vyžádal téměř 70.000 obětí.

Související

Více souvisejících

Pákistán Kašmír Demonstrace Indie

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy