Pakt proti rozpínavosti Číny: Japonsko a Austrálie se dohodly na vojenské smlouvě

Japonsko a Austrálie se dohodly na uzavření vojenské smlouvy, která usnadní společná armádní cvičení a operace. Informují o tom dnes světové tiskové agentury. Premiéři obou zemí dosáhli shody na základních pravidlech nové dohody. Japonsko i Austrálie sdílejí obavy z růstu čínského vlivu v Tichomoří a v Indickém oceánu. Obě země již na vojenské úrovni spolupracují, jejich plavidla se nyní účastní námořního cvičení s Indií a Spojenými státy.

"Dosáhli jsme shody na klíčových parametrech dohody, která byla dojednána za cílem zvýšit bezpečnost a koordinaci v obranné oblasti mezi Japonskem a Austrálií," uvedl japonský premiér Jošihide Suga po jednání s australským premiérem Scottem Morrisonem, který je v Tokiu na státní návštěvě. Oba premiéři se také dohodli na spolupráci při ochraně životního prostředí a snižování emisí do atmosféry.

in order to raise our two countries’ security and defense cooperation into a new dimension. I will continue to work in close cooperation towards the realization of a free and open Indo-Pacific together with Prime Minister Morrison, a friend with the same resolve. ???? (2/2) pic.twitter.com/51sh43ntgf

— PM's Office of Japan (@JPN_PMO) November 17, 2020

Agentura Kjódó uvádí, že obě země prohlubují vojenskou spolupráci, aby mohly lépe čelit zvyšujícímu se vlivu Číny v regionu. Ve společném prohlášení premiéři obou zemí přímo Čínu nezmínili ale uvedli, že mají velké obavy z vývoje v jihočínském a východočínském moři a odmítají militarizaci ostrovů v oblasti, o kterou vede spory více států.

Dohoda o vzájemném styku usnadní pobyt armádních jednotek v obou zemích za účelem vojenských cvičení a operací. Smlouva však bude muset být projednána a ratifikována parlamenty obou zemí.

Pokud dohodu japonský parlament schválí, bude to pro Tokio teprve druhá mezistátní dohoda umožňující pobyt jednotek cizí armády na japonském území. Japonsko v roce 1960 podepsalo smlouvu se Spojenými státy, která umožňuje rozmístění amerických jednotek na území ostrovního státu.

Posílení vojenské spolupráce byl jedním z cílů předchozího japonského premiéra Šinzó Abeho, jehož byl dlouholetým blízkým spolupracovníkem současný ministerský předseda. Vojenskou spolupráci s dalšími státy a působení japonské armády v zahraničí dlouho omezovala interpretace ústavy. Ta vznikla po druhé světové válce a povoluje japonské armádě vojensky jednat pouze v sebeobraně.

Japonsko a Austrálie se účastní společného námořního cvičení s Indií a Spojenými státy. Druhá fáze cvičení začala dnes v Arabském moři a účastní se ho mimo jiné americká letadlová loď Nimitz.

Související

Více souvisejících

Japonsko Austrálie Čína Jošihide Suga Scott Morrison (australský premiér) Japonská armáda

Aktuálně se děje

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy