Papežův názor na svazky homosexuálů vyvolal kontroverze, ozvali se filipínští biskupové

Papežova podpora registrovaného partnerství homosexuálů se nesetkala na Filipínách, považovaných za baštu katolicismu v Asii, se souhlasem. Biskup ve výslužbě Arturo Bastes vyjádřil pochybnosti o "morální správnosti" papežova názoru.

Papež František
doporučujeme

Papež v dokumentárním snímku odvysílaném ve středu v Římě řekl, že homosexuálové mají právo žít v rodině a že je nutné vytvořit zákon o registrovaném partnerství k jejich právní ochraně.

zdroj: YouTube

Mluvčí filipínského prezidenta Rodriga Duterteho k tomu dnes podle agentury AP řekl, že prezident svazky lidí téhož pohlaví podporuje, ale že je třeba získat i souhlas parlamentu.

Bastes, který do svého odchodu do důchodu působil jako biskup v provincii Sorsogon, prohlásil, že "má vážné pochybnosti o morální správnosti" papežova názoru. Je prý v rozporu s dlouhodobým postojem církve, jež výslovně dovoluje svazky jenom mezi ženami a muži. "Papežovo prohlášení je šokující. Jeho obrana homosexuálních svazků, jež vede k nemorálním činům, mne opravdu pobouřila," řekl Bastes.

Stejné překvapení vyjádřili tři další biskupové a oznámili, že si ověří, zda jde opravdu o oficiální názor Vatikánu a zda byla papežova slova v dokumentu použita v náležitém kontextu. "Je to jenom dokument, takže nic oficiálního a mělo by se to ověřit," řekl biskup z města Balanga Ruperto Santos.

Skupina Bahaghari, což je sdružení gayů, leseb, bisexuálů nebo transgenderových osob (LGBT), označila papežův výrok za "velkou věc", která by měla vést ke změně rodinného práva na Filipínách.

Prohlášení papeže je obsaženo v dokumentárním filmu Francesco, který měl premiéru ve středu na filmovém festivalu v Římě. Papežův blízký spolupracovník jezuita Antonio Spadaro dnes uvedl, že vyjádření pochází z rozhovoru, který papež poskytl v roce 2019 mexické televizní stanici Televisa.

Agentura AP ale upozornila, že papežova slova byla v odvysílané verzi rozhovoru vystřižena. Mexická televizní stanice se k situaci nevyjádřila.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejméně 18 obětí si vyžádalo důlní neštěstí v Číně

05.12.2020 09:15 Nejméně 18 horníků se udusilo oxidem uhelnatým v dole na jihozápadě Číny, uvedla dnes agentura AP s…

Zaměstnanci oděvního průmyslu v Asii kvůli covidu hladoví

05.12.2020 08:57 Zaměstnanci v oděvním průmyslu v Asii, Latinské Americe či Africe, kteří šijí oblečení pro velké…

Viroložka z Wu-chanu varuje před dalšími netopýřími koronaviry

04.12.2020 22:03 Aktualizováno Netopýři v pohraničních oblastech jižní a jihovýchodní Číny jsou nositeli dalších koronavirů, které…

Bahrajn schválil krizové nasazení vakcíny proti koronaviru

04.12.2020 18:34 Ostrovní království Bahrajn dnes oznámilo, že schválilo krizové nasazení vakcíny proti koronaviru,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama