Peking zmírnil koronavirové restrikce, vstupenky do Zakázaného město jsou vyprodané

V Pekingu se dnes po několika měsících znovuotevřely parky či muzea a také hlavní místní turistická atrakce, takzvané Zakázané město, které ale smí navštívit maximálně 5000 lidí denně. Také do parků v čínské metropoli smí zatím jen méně lidí, kteří musí nadále dodržovat bezpečnou vzdálenost, nosit roušky a prokázat se kódem v mobilní aplikaci, že nejsou nemocní a nepřišli do kontaktu s nakaženým koronavirem.

Čína, Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

V Pekingu, Tchien-ťinu a přilehlé provincii Che-pej místní úřady ode dneška o jeden stupeň snížily nejvyšší stupeň výstrahy na čtyřbodové stupnici, který tam platil od konce ledna. Peking a jeho okolí bylo jedno z posledních míst, kde tento nejpřísnější stupeň kvůli nákaze covidem-19 platil. Mnoho čínských provincií již omezení uvolnilo dříve.

Opatření v čínské metropoli úřady zmírnily od dnešního Svátku práce, jímž v zemi začíná pět svátečních dnů. Vstupenky do Zakázaného města jsou už na všech pět dnů vyprodané, prodaly se za 12 hodin, napsal ve čtvrtek list The Guardian.

Tento palácový komplex v centru Pekingu obvykle navštíví podle agentury AP 80.000 lidí denně, nyní tam smí za den 5000 návštěvníků.

V Pekingu také už ode dneška neplatí povinná čtrnáctidenní karanténa pro osoby, které do města přicestují z nerizikových částí Číny. Tou dosud museli projít všichni, kdo do města přijeli, včetně jeho obyvatel. Oproštění od karantény se ale nevztahuje na ty, co se vrátí ze zahraničí nebo rizikových provincií, jako je Chu-pej, která byla z čínských provincií koronavirem nejvíce zasažená a odkud se zřejmě koronavirus začal šířit koncem loňského roku do celého světa.

Částečné zrušení omezení v Pekingu přichází v době, kdy se tam chystá důležitá politická událost - zasedání téměř 3000členného zákonodárného sboru. Začátek dvoutýdenního jednání, které jednou za rok stanovuje hlavní ekonomické cíle země a vojenský rozpočet a schvaluje nové zákony, byl odložen ze začátku března na 22. květen. Podle AP zatím není jasné, zda se ho delegáti zúčastní osobně, či prostřednictvím videokonference.

Uvolňování opatření po celé Číně souvisí s výrazným snížením počtu nově infikovaných. Dnes Čína oznámila 12 nových případů, z toho šest se nakazilo v cizině, ani dnes neeviduje země za den žádné úmrtí s covid-19. Dohromady už Čína od počátku epidemie zaregistrovala 82.874 nakažených a 4633 úmrtí z řad nakažených. Počty nových případů nákazy za den v Číně už skoro dva měsíce až na dvě výjimky nepřekročily stovku a úmrtí bylo za dva týdny oznámeno jen jedno.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Austrálie se rozhodla zrušit zákaz provozu letadel Boeing 737 MAX

26.02.2021 11:03 Aktualizováno Australský úřad pro bezpečnost civilní letecké dopravy se rozhodl, že zruší téměř dvouletý zákaz…

Jižní Korea začíná očkovat proti koronaviru, restrikce prodlouží

26.02.2021 08:38 Jižní Korea dnes zahajuje vakcinaci proti covidu-19. První dávky očkovacího preparátu od…

Mohla by vzniknout také severokorejská mutace koronaviru, obává se…

26.02.2021 00:01 NÁZOR – Navzdory konfrontaci mezi mezinárodním společenstvím a Severní Koreou ohledně jejího…

Austrálie schválila zákon, který nutí Facebook platit médiím

25.02.2021 10:12 Aktualizováno Parlament v Austrálii dnes schválil zákon, který nutí společnosti Google a Facebook platit…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama