Peking zmírňuje nouzový stav, Hongkong hlásí rekordní počet nakažených

V hlavním městě Číny bude od pondělí platit nižší stupeň mimořádného stavu v souvislosti s bojem proti novému typu koronaviru. Místní úřady dnes uvolnění režimu oznámily po 13 dnech bez nových případů nemoci covid-19, určité restrikce ale v metropoli s více než 20 miliony obyvatel zůstanou, uvádí zpravodajská společnost BBC. Hongkong naopak ohlásil rekordních více než 100 případů nákazy za 24 hodin a zavádí nová omezení.

Hongkong
doporučujeme

V Pekingu se míra bezpečnostních opatření mění přibližně po měsíci, v polovině června se posilovala kvůli nárůstu počtu případů nákazy spojených s velkým tržištěm na jihu města. Od 11. června bylo s tímto ohniskem spojeno 335 infekcí, od začátku minulého týdne už ale čínská metropole žádné nové případy neoznámila.

"Celkově vzato je riziko, že se v Pekingu nakazíte koronavirem... a zavlečete jej do jiné provincie, nízké, a obecná situace v boji s pandemií je pod kontrolou," řekl médiím představitel městské samosprávy Liou Pej.

V Pekingu se v pondělí znovu otevřou parky, kulturní památky, tělocvičny i knihovny, ovšem návštěvnost bude omezena na polovinu běžných kapacit. Větší společenské akce se mají vracet postupně, nadále bude platit povinná karanténa pro cestující přijíždějící ze zahraničí.

Na druhém konci Číny v provincii Sin-Ťiang naopak úřady restrikce zavádějí po zjištění nových případů nákazy v regionální metropoli Urumči. Jeden z tamních představitelů v sobotu uvedl, že město vstoupilo do "válečného stavu" a omezuje skupinové aktivity i styky mezi lidmi z různých domácností.

Problémy hlásí také Hongkong, který po jarním úspěšném boji proti epidemii zažívá nový rozmach nákazy. Správkyně této zvláštní administrativní oblasti Carrie Lamová dnes oznámila, že za poslední dva týdny se objevilo přes 500 případů, z toho více než 100 za uplynulý den. "Myslím, že situace je skutečně kritická," citovala ji BBC.

V Hongkongu jsou už od minulého týdne zavřené zábavní parky, tělocvičny či kluby. Lamová dnes ohlásila nové kroky včetně nařízení, aby všichni úředníci, kteří nejsou pro chod úřadu nezbytně nutní, od pondělí pracovali z domova.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministr zdravotnictví USA ocenil Tchaj-wan, jednal s prezidentkou. Čína k…

10.08.2020 11:14 Americký ministr zdravotnictví Alex Azar se dnes na Tchaj-wanu setkal s tamní prezidentkou Cchaj…

Čínu straší případy dýmějového moru. Vesnice je po úmrtí nakaženého v…

10.08.2020 10:05 Z Číny se do světa rozšířil nový koronavirus, zemi ovšem trápí i jiné závažné choroby. V oblasti…

Austrálie hlásí rekordní počet úmrtí na covid-19, cestování má být omezeno…

10.08.2020 08:37 Austrálie za poslední den zaznamenala 19 zemřelých v souvislosti s komplikacemi spojenými s covidem…

V Hongkongu byl zatčen mediální magnát Jimmy Lai, otevřeně kritizoval…

10.08.2020 07:32 V Hongkongu byl dnes na základě nového bezpečnostního zákona zatčen mediální magnát Jimmy Lai.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama