Počet nakažených koronavirem rekordně stoupá. Druhá vlna sílí, někde ještě neskončila ani první

Zatímco Česko a většina Evropy postupně rozvolňují opatření přijatá proti šíření nového typu koronaviru, počet nakažených napříč světem stoupá rekordní rychlostí. Za jeden jediný týden přibylo milion lidí s covidem-19 a některé země hlásí příchod druhé vlny nemoci.

Čína, Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Celosvětově je už nakaženo více než osm milionů lidí a přes 435 tisíc pacientů zemřelo. Počet nakažených rychle rekordním tempem a podle údajů americké University Johnse Hopkinse milion nově nakažených přibyl za pouhý týden.

Čtvrtina nakažených připadá na USA (2,1 milionu), které mají přes 116 tisíc mrtvých. Nejvíce pak počet infikovaných roste v Brazílii, která je nyní na žebříčku nejpostiženějších zemí na druhém místě. Denně přibude více než 30 tisíc nakažených.

Situace v řadě dalších zemí včetně Ruska se začíná mírnit, denně v nich ale stále přibývají stovky až tisíce nakažených. A zatímco Evropa postupně rozvolňuje přijatá opatření, Část Asie opět začala zavírat školy a zavádět karanténu.

Například v čínské metropoli Pekingu zrušili nejméně 1255 plánovaných letů v souvislosti s opětovným rozšířením nákazy. Zrušené lety představují téměř 70 procent ze všech příchozích a odchozích letů z hlavních pekingských letišť.

V hlavním městě Číny za poslední týden přibylo přes 100 nových případů a zdá se, že novým ohniskem nákazy je zřejmě velké farmářské tržiště Sin-fa-ti.

Místní úřady momentálně testují desetitisíce lidí, kteří mohli přijít do kontaktu s nakaženými, a do karantény byly dány skoro tři desítky obytných komplexů. Došlo také k opětovnému uzavření všech místních škol a 11 pekingských tržišť. 

"Epidemiologická situace v hlavním městě je mimořádně vážná," řekl v úterý mluvčí města Sü Che-ťien. Několik provincii dále začalo zavádět povinnou karanténu pro cestující z Pekingu. 

Situace je kritická i v Indii. Poté co začala země postupně uvolňovat opatření na ochranu svých 1,3 miliardy obyvatel, se virus začal opět výrazně šířit. Minulý týden hlásila země přibližně 10 tisíc nových případů denně.

Nové případy nákazy začaly přibývat také v Pákistánu, a to od chvíle, kdy vláda 9. května kvůli ekonomickému tlaku uvolnila opatření. Na začátku června hlásil Pákistán rekordní počet nových infekcí, za měsíc přibylo přes 100 tisíc nakažených.

Počet nakažených koronavirem strmě roste také ve čtvrté nejlidnatější zemi na světě. Indonésie ve středu ohlásila 1241 nových případů, největší denní přírůstek už druhý den po sobě, a ve čtvrtek přidala dalších 979 nových případů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Austrálie dál zpřísňuje protikoronavirová opatření, bude omezeno cestování

10.07.2020 11:11 Austrálie kvůli šíření koronaviru od pondělí omezí návraty svých občanů do vlasti. Podle agentury…

Tokijské metro bojuje s koronavirem. Jak dezinfekce se bude používat i…

10.07.2020 08:31 Tokijský dopravní podnik chce snížit možnost přenosu koronaviru v metru pomocí nanočástic stříbra.…

Vyšetřovatelka OSN nevěří ve stíhání saúdskoarabského prince

09.07.2020 19:33 Bez změny režimu v Saúdské Arábii je nepravděpodobné, že by se tamní korunní princ Muhammad bin…

Čína v nemilosti USA. Washington na ni uvalil sankce kvůli perzekuci Ujgurů

09.07.2020 19:18 Spojené státy uvalily sankce na čtyři čínské představitele, kteří jsou podle nich odpovědní za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy