Počet nakažených koronavirem rekordně stoupá. Druhá vlna sílí, někde ještě neskončila ani první

Zatímco Česko a většina Evropy postupně rozvolňují opatření přijatá proti šíření nového typu koronaviru, počet nakažených napříč světem stoupá rekordní rychlostí. Za jeden jediný týden přibylo milion lidí s covidem-19 a některé země hlásí příchod druhé vlny nemoci.

Celosvětově je už nakaženo více než osm milionů lidí a přes 435 tisíc pacientů zemřelo. Počet nakažených rychle rekordním tempem a podle údajů americké University Johnse Hopkinse milion nově nakažených přibyl za pouhý týden.

Čtvrtina nakažených připadá na USA (2,1 milionu), které mají přes 116 tisíc mrtvých. Nejvíce pak počet infikovaných roste v Brazílii, která je nyní na žebříčku nejpostiženějších zemí na druhém místě. Denně přibude více než 30 tisíc nakažených.

Situace v řadě dalších zemí včetně Ruska se začíná mírnit, denně v nich ale stále přibývají stovky až tisíce nakažených. A zatímco Evropa postupně rozvolňuje přijatá opatření, Část Asie opět začala zavírat školy a zavádět karanténu.

Například v čínské metropoli Pekingu zrušili nejméně 1255 plánovaných letů v souvislosti s opětovným rozšířením nákazy. Zrušené lety představují téměř 70 procent ze všech příchozích a odchozích letů z hlavních pekingských letišť.

V hlavním městě Číny za poslední týden přibylo přes 100 nových případů a zdá se, že novým ohniskem nákazy je zřejmě velké farmářské tržiště Sin-fa-ti.

Místní úřady momentálně testují desetitisíce lidí, kteří mohli přijít do kontaktu s nakaženými, a do karantény byly dány skoro tři desítky obytných komplexů. Došlo také k opětovnému uzavření všech místních škol a 11 pekingských tržišť. 

"Epidemiologická situace v hlavním městě je mimořádně vážná," řekl v úterý mluvčí města Sü Che-ťien. Několik provincii dále začalo zavádět povinnou karanténu pro cestující z Pekingu. 

Situace je kritická i v Indii. Poté co začala země postupně uvolňovat opatření na ochranu svých 1,3 miliardy obyvatel, se virus začal opět výrazně šířit. Minulý týden hlásila země přibližně 10 tisíc nových případů denně.

Nové případy nákazy začaly přibývat také v Pákistánu, a to od chvíle, kdy vláda 9. května kvůli ekonomickému tlaku uvolnila opatření. Na začátku června hlásil Pákistán rekordní počet nových infekcí, za měsíc přibylo přes 100 tisíc nakažených.

Počet nakažených koronavirem strmě roste také ve čtvrté nejlidnatější zemi na světě. Indonésie ve středu ohlásila 1241 nových případů, největší denní přírůstek už druhý den po sobě, a ve čtvrtek přidala dalších 979 nových případů.

Související

Ilustrační foto

Počasí: Cháron může do Evropy přinést nejteplejší léto v historii. Teploty porostou k 48 stupňům

Česká republika má ten zatím nejteplejší den roku za sebou. Teploty hravě vyrostly až k 38 stupňům a ačkoliv tropické třicítky budou pokračovat i tento týden, zatím se nezdá, že by rekordní sobotu překonaly. Jižní a východní Evropa se ale na rekordní teploty teprve připravuje. , protože přichází spalující vlna veder. Po Evropě se začala pohybovat tlaková výše nazvaná Cháron, která bude téměř jistě trhat rekordy. A Evropa díky ní může zažít nejteplejší léto v historii.

Více souvisejících

evropa Asie Čína Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Sunak: Putin se na polských hranicích nezastaví. Britové posílají Ukrajině rakety Storm Shadow

Britský premiér Rishi Sunak oznámí v úterý na návštěvě Polska zvýšení vojenské podpory pro Ukrajinu o 500 milionů liber (579 milionů eur). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy