Počítače v datových centrech Applu v Číně údajně spravují státní zaměstnanci

Cenzura aplikací v databázi App Store, zapojení čínského státu do provozu dvou datových center i stažení sloganu "navrženo Applem v Kalifornii" ze zařízení iPhone. Tyto všechny kompromisy učinila společnost Apple pro ochranu svého podnikání v Číně, kde jsou sestavovány téměř všechny její produkty, uvádí v reportáži deník The New York Times (NYT).

Eurozpravy.cz

Zjištění prý odhalují, jak se Apple poddává eskalujícím požadavkům čínské vlády.

Pondělní text vychází z rozhovorů s bezpečnostními experty, 17 bývalými a současnými zaměstnanci Applu a dále z dokumentů předložených minulý týden soudu ve Spojených státech. Zveřejněné informace navazují například na kritiku ze strany spojenců bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Apple i další velké technologické firmy jsou k Pekingu příliš vstřícné.

Pokud jde o výrobce telefonů iPhone a počítačů iMac, v nejlidnatější zemi světa se dnes kompletují téměř všechny jeho produkty a z "čínského regionu" plyne asi pětina příjmů kalifornské společnosti, píše NYT. Apple z Číny ohromně těží, podle deníku ale zároveň Čína nutí Apple pracovat pro vládu v Pekingu.

Aby si nepohněval místní regulátory, technologický gigant například oslabil zabezpečení dat čínských zákazníků, popisuje NYT. Ve městě Kuej-jang na jihu země chce příští měsíc spustit datové centrum, kde budou osobní údaje uchovávané na serverech provozovaných státem vlastněnou firmou. Zde i v dalším takovém areálu v severní provincii Vnitřní Mongolsko prý počítače "fyzicky spravují" čínští státní zaměstnanci.

Podle výkonného ředitele Applu Tima Cooka jsou data uživatelů v bezpečí. Jeho firma nicméně v případě čínských datových center upustila od nasazení šifrovací technologie používané v jiných zemích poté, co místní úřady obvyklou metodu zakázaly. A "digitální klíče", které mohou zpřístupnit údaje v úložištích, jsou podle NYT přechovávané ve stejných datových centrech, které mají chránit.

"V důsledku kompromisů Applu je podle bezpečnostních expertů a vývojářů Applu pro společnost skoro nemožné zabránit tomu, aby se čínská vláda dostala k e-mailům, dokumentům, kontaktům a geografickým údajům milionů čínských obyvatel," uvedl deník.

Podle reportáže se Cook při vícero příležitostech postavil proti čínským požadavkům, nakonec ale schválil i plán "agresivně cenzurovat" nabídku aplikací, řekli NYT někdejší a stávající pracovníci Applu. List údajně zjistil, že z čínské verze App Store za posledních několik let zmizely desetitisíce aplikací včetně služeb zahraničních zpravodajských organizací, seznamek pro homosexuály a aplikací pro šifrovanou komunikaci. Apple také podle reportáže po stížnostech čínských zaměstnanců přestal na zadní stranu telefonů iPhone dávat heslo "navrženo Applem v Kalifornii".

"Když se podíváte na postup čínské vlády, nevidíte od Applu žádný odpor. Žádné ukázky toho, že by hájili principy, o nichž Apple tvrdí, že je s nimi tak spjatý," komentoval zjištění Nicholas Bequelin, který řídí asijské projekty lidskoprávní organizace Amnesty International.

Šéf Applu Cook často hovoří o oddanosti své společnost občanským svobodám a ochraně soukromí. V reakci na zjištění NYT firma uvedla, že se řídila čínskými zákony a dělala vše, co bylo v jejích silách, pro ochranu dat zákazníků. Šifrovací systém nasazený v Číně je podle mluvčího ještě pokročilejší než technologie používaná jinde.

Pokud jde o mazání aplikací z virtuálního obchodu AppStore, docházelo k němu prý jen ve snaze dodržovat čínské předpisy. "Tato rozhodnutí nejsou vždy jednoduchá a nemusíme souhlasit se zákony, které je utváří," uvedl mluvčí.

Podle NYT postup Applu tváří v tvář čínskému tlaku ukazuje nesoulad mezi přístupem nejbohatší americké firmy a Washingtonu, který i po lednovém střídání v Bílém domě drží vůči Pekingu tvrdou linii. Bývalý ministr spravedlnosti William Barr loni v této souvislosti kritizoval i americké technologické firmy včetně Applu. Ty prý dopustily, že se z nich staly "figurky čínského vlivu".

Témata: EZ

V části Sydney začne platit týdenní lockdown kvůli variantě delta

25.06.2021 10:11 V části australského města Sydney včetně jeho centra začne platit od dnešní půlnoci týdenní uzávěra…

Co stojí za hladem v KLDR? Politolog mluví o zkoušce Kimova režimu

24.06.2021 00:01 NÁZOR - Severní Koreu opět sužuje nedostatek potravin, přičemž jde o veřejný problém, který tamní…

V Japonsku vybuchla sopka Mt. Otake

23.06.2021 08:28 Sopka Mt. Otake ležící na ostrově Suwanose na jihozápadě Japonska dnes vybuchla. Velké kameny…

Olympiáda v Tokiu bude bez alkoholu, oznámili pořadatelé

23.06.2021 06:59 Třicet dní před zahájením letních olympijských her v japonské metropoli Tokiu dnes pořadatelé…

Co se skutečně stalo ve Wu-chanu? Virolog z týmu WHO položil důležité…

22.06.2021 21:58 Aktualizováno NÁZOR - Světová pandemie covidu-19 může být nejhorší v moderních dějinách, konstatuje profesor…

V Indii přibylo za den méně než 50.000 nakažených

22.06.2021 15:06 Denní přírůstek nákaz koronavirem v Indii klesl pod 50.000. Za posledních 24 hodin indické…

UNESCO doporučilo přidat Velký bariérový útes na seznam ohrožených památek

22.06.2021 09:24 Výbor organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu UNESCO doporučil přidat australský Velký…

Japonsko připravuje olympiádu, navzdory boji s koronavirem a nesouhlasu…

21.06.2021 11:41 Již za měsíc, 23. července, mají podle plánu začít v japonské metropoli Tokiu letní olympijské hry,…

Olympiáda v Tokiu proběhne s fanoušky, kapacita bude omezená

21.06.2021 10:43 Olympijské hry v Tokiu budou s domácími fanoušky. Stadiony a haly se budou moci zaplnit na padesát…

V Indonésii rapidně přibývá nakažených

20.06.2021 15:34 V Indonésii, která má 270 milionů obyvatel, se za poslední den prokázalo dalších 13.737 nových…

Související:

Právě se děje