Počítače v datových centrech Applu v Číně údajně spravují státní zaměstnanci

Cenzura aplikací v databázi App Store, zapojení čínského státu do provozu dvou datových center i stažení sloganu "navrženo Applem v Kalifornii" ze zařízení iPhone. Tyto všechny kompromisy učinila společnost Apple pro ochranu svého podnikání v Číně, kde jsou sestavovány téměř všechny její produkty, uvádí v reportáži deník The New York Times (NYT).

Zjištění prý odhalují, jak se Apple poddává eskalujícím požadavkům čínské vlády.

Pondělní text vychází z rozhovorů s bezpečnostními experty, 17 bývalými a současnými zaměstnanci Applu a dále z dokumentů předložených minulý týden soudu ve Spojených státech. Zveřejněné informace navazují například na kritiku ze strany spojenců bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Apple i další velké technologické firmy jsou k Pekingu příliš vstřícné.

Pokud jde o výrobce telefonů iPhone a počítačů iMac, v nejlidnatější zemi světa se dnes kompletují téměř všechny jeho produkty a z "čínského regionu" plyne asi pětina příjmů kalifornské společnosti, píše NYT. Apple z Číny ohromně těží, podle deníku ale zároveň Čína nutí Apple pracovat pro vládu v Pekingu.

Aby si nepohněval místní regulátory, technologický gigant například oslabil zabezpečení dat čínských zákazníků, popisuje NYT. Ve městě Kuej-jang na jihu země chce příští měsíc spustit datové centrum, kde budou osobní údaje uchovávané na serverech provozovaných státem vlastněnou firmou. Zde i v dalším takovém areálu v severní provincii Vnitřní Mongolsko prý počítače "fyzicky spravují" čínští státní zaměstnanci.

Podle výkonného ředitele Applu Tima Cooka jsou data uživatelů v bezpečí. Jeho firma nicméně v případě čínských datových center upustila od nasazení šifrovací technologie používané v jiných zemích poté, co místní úřady obvyklou metodu zakázaly. A "digitální klíče", které mohou zpřístupnit údaje v úložištích, jsou podle NYT přechovávané ve stejných datových centrech, které mají chránit.

"V důsledku kompromisů Applu je podle bezpečnostních expertů a vývojářů Applu pro společnost skoro nemožné zabránit tomu, aby se čínská vláda dostala k e-mailům, dokumentům, kontaktům a geografickým údajům milionů čínských obyvatel," uvedl deník.

Podle reportáže se Cook při vícero příležitostech postavil proti čínským požadavkům, nakonec ale schválil i plán "agresivně cenzurovat" nabídku aplikací, řekli NYT někdejší a stávající pracovníci Applu. List údajně zjistil, že z čínské verze App Store za posledních několik let zmizely desetitisíce aplikací včetně služeb zahraničních zpravodajských organizací, seznamek pro homosexuály a aplikací pro šifrovanou komunikaci. Apple také podle reportáže po stížnostech čínských zaměstnanců přestal na zadní stranu telefonů iPhone dávat heslo "navrženo Applem v Kalifornii".

"Když se podíváte na postup čínské vlády, nevidíte od Applu žádný odpor. Žádné ukázky toho, že by hájili principy, o nichž Apple tvrdí, že je s nimi tak spjatý," komentoval zjištění Nicholas Bequelin, který řídí asijské projekty lidskoprávní organizace Amnesty International.

Šéf Applu Cook často hovoří o oddanosti své společnost občanským svobodám a ochraně soukromí. V reakci na zjištění NYT firma uvedla, že se řídila čínskými zákony a dělala vše, co bylo v jejích silách, pro ochranu dat zákazníků. Šifrovací systém nasazený v Číně je podle mluvčího ještě pokročilejší než technologie používaná jinde.

Pokud jde o mazání aplikací z virtuálního obchodu AppStore, docházelo k němu prý jen ve snaze dodržovat čínské předpisy. "Tato rozhodnutí nejsou vždy jednoduchá a nemusíme souhlasit se zákony, které je utváří," uvedl mluvčí.

Podle NYT postup Applu tváří v tvář čínskému tlaku ukazuje nesoulad mezi přístupem nejbohatší americké firmy a Washingtonu, který i po lednovém střídání v Bílém domě drží vůči Pekingu tvrdou linii. Bývalý ministr spravedlnosti William Barr loni v této souvislosti kritizoval i americké technologické firmy včetně Applu. Ty prý dopustily, že se z nich staly "figurky čínského vlivu".

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 58 minutami

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov. Takže co se vlastně děje na finančních trzích?

před 1 hodinou

před 2 hodinami

V případě, že Putin vyhraje na Ukrajině, dostane se do bezprostřední blízkosti východní hranice NATO. Což Západ považuje za vojenskou hrozbu.

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Britská královská rodina, ilustrační fotografie.

Princezna Kate zůstane doma sama. William učinil zásadní rozhodnutí

Poprvé od chvíle, kdy princezna Kate v březnu odhalila diagnózu, se princ William vrátí k povinnostem člena britské královské rodiny. Informují o tom zahraniční média. Kate přitom není jediným zástupcem monarchie, který omezil veřejná vystoupení ze zdravotních důvodů. S rakovinou se potýká také král Karel III. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy