Počty obětí další vlny koronaviru v jihovýchodní Asii stoupají

Indonésie přeměnila prakticky celou svou produkci kyslíku jen na lékařské využití, aby splnila poptávku pacientů s covidem-19, kteří mají problém s dýcháním. Přeplněné nemocnice v Malajsii se musely uchýlit k léčení pacientů na podlaze. A v největším barmském městě pohřební služby pracují dnem i nocí, aby udržely krok s vysokým počtem kremací a pohřbů, napsala dnes agentura AP.

V Indonésii, která má 170 miliónů obyvatel, denně přibývá více než 50.000 nově nakažených a za posledních 24 hodin úřady ohlásily rekordních 1449 mrtvých. Křehký zdravotní systém země je zoufale přetížený. Navíc se tu provádí relativně málo testů, a proto odborníci předpokládají, že skutečné počty nakažených jsou vyšší.

Malajsijské ministerstvo zdravotnictví ve středu ohlásilo 199 nových obětí, což je nejvyšší počet za jediný den od začátku pandemie. Přibylo také téměř 12.000 nakažených a celkový počet případů nákazy v této zemi s 32 milióny obyvatel se blíží k miliónu; od 13. července denní nárůst nových případů neklesl pod 10.000.

Barma za poslední den zaznamenala téměř 6100 nových případů nákazy a celkový potvrzený počet infikovaných tak stoupl na 246.663. Ve statistice úmrtí podle armádou kontrolovaného ministerstva zdravotnictví přibylo 247 obětí a potvrzený počet mrtvých v zemi s 54 miliony obyvatel stoupl na 5814. Lékaři a skupiny dobrovolníků ale uvádějí, že počty jsou zoufale podhodnocené a v podstatě představují jen špičku ledovce. Slibný program očkování se rozpadl poté, co začátkem února po státním převratu převzala moc armáda. Testuje se minimálně a všeobecná nedůvěra veřejnosti znamená, že nikdo nemá jasnou představu o rozsahu krize.

V Barmě lidé čekají celé hodiny ve frontách na kyslík a těžce nemocní umírají doma, protože se bojí jít do špatně vybavených nemocnic, které nemají dostatek lůžek ani personálu. Zpravodajský server CNN s odvoláním na lékaře a dobrovolníky napsal, že armáda používá pandemii jako zbraň proti lidem.

Barmská armáda podle CNN omezila prodej kriticky nezbytného kyslíku veřejnosti a odmítá přijímat nakažené pacienty do armádních nemocnic. Covid-19 se rozšířil také do věznic včetně hlavní rangúnské věznice Insein, kde jsou lidé zadržení za protesty proti vojenskému převratu.

Letos v květnu svět vyděsily záběry hromad lidských těl spalovaných na otevřených hranicích během vrcholící pandemie v Indii. Ale v posledních dvou týdnech jsou to Indonésie, Malajsie a Barma, které překonaly indické rekordní počty obětí v poměru k počtu obyvatel, zatímco nová vlna koronaviru poháněná nakažlivější variantou delta zesiluje tlak na tuto oblast. K jejímu šíření přispívá i únava či existenciální potřeby lidí, kteří přestávají dodržovat preventivní opatření proti šíření covidu-19, stejně jako nízká proočkovanost v této části světa.

Související

Tibetský duchovní vůdce Dalajláma Rozhovor

Povstání Tibeťanů proti čínské armádě vypuklo před 65 lety. Spustila jej fáma, uvádí odborník Kučera

Před 65 lety, 10. března 1959, vypuklo v tibetské Lhase rozsáhlé povstání. Přestože odpor místního obyvatelstva proti čínské nadvládě sílil již delší dobu, bezprostřední rozbuškou se stala fáma o chystaném zatčení tibetského duchovního vůdce Dalajlámy a jeho následný útěk, vysvětluje Ondřej Kučera v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Odborník na moderní čínské dějiny z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci také upozorňuje, že Tibet měl před čínskou anexí velice komplikované postavení a vnitřní uspořádání, nejednalo se však o otrokářský režim, jak bývá Pekingem podsouváno. Dále vysvětlil například to, jakou roli v eskalaci odporu v Tibetu sehrály Spojené státy, proč je obtížné určit počet obětí povstání a jaké mělo dopad na další vývoj Tibetu.

Více souvisejících

Asie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Malajsie

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin promluvil o napadení Česka a Polska

Rusko nemá žádné plány na útok na země NATO a nezaútočí na Polsko, pobaltské státy nebo Českou republiku, ale pokud Západ dodá Ukrajině stíhačky F-16, budou ruskými silami sestřeleny. Podle serveru euractiv.com to prohlásil ruský prezident Vladimir Putin při setkání s ruskými vojenskými piloty.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ministerstvo shání další vakcíny proti černému kašli. Zájem je extrémní

V Česku v souvislosti s nárůstem počtu případů černého kašle v letošním roce výrazně stoupl zájem o očkování. Ministerstvo zdravotnictví ve středu na sociální síti X uvedlo, že probíhají jednání o dodávce dalších vakcín. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy