Pohroma v KLDR: Úroda bude nejhorší za pět let, milionům lidí hrozí hladomor

Sklizeň plodin v Severní Koreji bude v letošním roce zřejmě nejnižší za pět let, což bude znamenat vážný nedostatek potravin pro 40 procent populace. Může za to sucho a špatné zavlažování. Vyplývá to ze zprávy Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Přidejte svůj názor 1 komentář

Život v KLDR
doporučujeme

Podle odhadů slabá sklizeň hlavních obilovin, rýže a kukuřice, bude znamenat, že 10,1 milionu lidí bude potřebovat naléhavou pomoc. Podrobnější údaje o výši sklizně však zpráva FAO neuvedla.

"Podprůměrné srážky a nízká možnost zavlažování od poloviny dubna do poloviny července, důležitém období pro růst plodin, ovlivnily hlavně úrodu rýže a kukuřice," uvedla FAO ve zprávě, která se týká nabídky a poptávky po obilovinách po celém světě a zjišťuje, které země budou potřebovat zahraniční potravinovou pomoc.

KLDR dlouhodobě bojuje s nedostatkem potravin a nefunkčním státním přídělovým systémem. Státní média v posledních měsících varovala před suchem a dalšími "přetrvávajícími neobvyklými jevy".

Zpráva o nízké úrodě přichází v době, kdy se země snaží zabránit šíření afrického moru prasat. První případ zde byl potvrzen v květnu. Onemocnění, které je smrtelné pro prasata, ale neohrožuje lidi, bylo z asijských zemí poprvé odhaleno loni v Číně a od té doby se rozšířilo v celém regionu. Kvůli tomu muselo být poraženo velké množství prasat a prudce klesla produkce vepřového, základního masa v regionu, včetně KLDR.

Podle letošního hodnoceno OSN produkce potravin v Severní Koreji loni klesla nejníže za poslední desetiletí. Přispěly k tomu dlouho trvající vedra, tajfun a povodně.

Podle pozorovatelů rozsáhlý celonárodní hladomor v zemi zabil v 90. letech minulého století až milion lidí. Sporadické hladomory jsou v zemi běžné, napsala agentura Reuters.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Afghánistán stále neví, kdo je novým prezidentem. Oznámení výsledků…

19.10.2019 20:25 Afghánské úřady oznámily, že na dnešek plánované zveřejnění předběžných výsledků prvního kola…

Vražda, která rozpoutala demonstrace v Hongkongu. Nastal nečekaný zvrat

19.10.2019 15:55 Aktualizováno Občan Hongkongu Chan Tong-kai, podezřelý z vraždy, se chce dobrovolně nechat vydat Tchaj-wanu, kde…

Babiš odlétá do Japonska, zúčastní se intronizace nového císaře

19.10.2019 13:56 Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes večer odletí na několikadenní návštěvu Japonska, kde se především…

Obyvatelé Hongkongu vytvořili lidský řetěz napříč městem

18.10.2019 20:41 Demonstranti v Hongkongu si dnes nasadili masky zobrazující animované postavičky, politiky i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama