Pokus o ovlivnění voleb v USA: Poradce magnáta Laie se podílel na poškození pověsti Bidena

Poradce hongkongského prodemokratického aktivisty a magnáta Jimmyho Laie se přiznal k pokusu o ovlivnění amerických prezidentských voleb. Podle agentury AFP se poradce Mark Simon své funkce vzdal, když se ukázalo, že se podílel na financování materiálu, který měl zkompromitovat kandidáta americké Demokratické strany Joea Bidena.

Jimmy Lai
doporučujeme

Na 64 stránkách sepsaných pod fiktivním jménem byly shromážděny údaje, které měly poukázat na obchodní spolupráci Bidenova syna Huntera s Čínou. Lai řekl, že o Simonově aktivitě nevěděl.

Materiál se podle AFP objevil na internetu a použili ho stoupenci republikánského kandidáta a současného prezidenta Donalda Trumpa. V minulých dnech se ale začal původ dokumentu a jeho pravdivost vyšetřovat. Lai v několika tweetech přiznal, že za materiálem je jeho poradce Mark Simon.

"Použil peníze mé společnosti k zaplacení rešerší, které si vyžádal. Částka nedosahovala 10.000 dolarů (234.000 Kč), takže k tomu nepotřeboval můj souhlas. Vím, že je těžké uvěřit, že jsem o tom nevěděl, poškodilo to mou pověst," napsal Lai, který podniká v mediálním světě a vydává deník Apple Daily.

Simon po odstoupení uvedl, že při sestavování spisu jednal sám za sebe a že s jeho činností nemá Apple Daily ani Lai nic společného.

Na dokument v pátek upozornil americký kanál NBC, který vznesl pochybnosti o správnosti spisu. Zjistil také, že údajný autor, jímž měl být švýcarský analytik Martin Aspen, neexistuje a že jeho fotografie je podvrh.

Podle NBC se ke spoluautorství přihlásil bývalý profesor na Fulbrightově univerzitě ve Vietnamu Christopher Balding a ten dosvědčil, že Aspen neexistuje. Tvrdil, že zadání dostal od protipekingsky zaměřeného deníku Apple Daily. To ale redakce stejně jako Simon popřeli.

Jednasedmdesátiletý Lai patří ke kritikům Pekingu a v srpnu byl krátce zatčen na základě nového bezpečnostního zákona, který začal platit v červnu. Umožňuje kromě jiného lidi zadržené v Hongkongu soudit v pevninské Číně.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Viroložka z Wu-chanu varuje před dalšími netopýřími koronaviry

04.12.2020 22:03 Aktualizováno Netopýři v pohraničních oblastech jižní a jihovýchodní Číny jsou nositeli dalších koronavirů, které…

Bahrajn schválil krizové nasazení vakcíny proti koronaviru

04.12.2020 18:34 Ostrovní království Bahrajn dnes oznámilo, že schválilo krizové nasazení vakcíny proti koronaviru,…

Nedodržujete rozestup? Filipínská policie bude lidi trestat výpraskem holí

04.12.2020 16:41 Filipínská policie pohrozila, že bude trestat výpraskem rákoskou obyvatele, kteří porušují pravidla…

Přes 1600 Rohingů bylo přesídleno na odlehlý bangladéšský ostrov, často…

04.12.2020 13:57 Aktualizováno Přes 1600 příslušníků rohingské menšiny, které bangladéšská vláda přesídluje z přeplněných…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama