Policie vstoupila do univerzitního areálu v Hongkongu, zatýkat nechce

Hongkongská policie po jedenáctidenním obléhání dnes vstoupila do areálu polytechnické univerzity, kterou v uplynulých dvou týdnech okupovaly na protest proti vládě stovky prodemokratických demonstrantů. Několik hodin před policejní operací vyšel z úkrytu v univerzitním komplexu maskovaný aktivista a řekl novinářům, že na univerzitě se stále skrývá téměř 20 protestujících.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Čínská policie
doporučujeme

Z univerzity minulý týden postupně vyšla asi tisícovka lidí, které policie s výjimkou nezletilých zatkla. V úterý a ve středu univerzitní komplex prohledal civilní tým a našel v něm jedinou vysílenou ženu. Představitelé univerzity vyjádřili přesvědčení, že v kampusu již nikdo další není. Krátce před policejní akcí se ale ukázalo, že to nebyla pravda.

"Zbývající demonstranti policii nevěří. Proto jsme se v posledních dnech, kdy univerzitu prohledávali členové jejího vedení, skrývali," řekl ve středu pozdě večer novinářům demonstrant, který se představil jako Ah Bong. Varoval také, že demonstranti "se rozhodně postaví na odpor", pokud policie do univerzitního areálu vejde.

zdroj: YouTube

Vysoký představitel policie Chow Yat Ming podle agentury AP řekl, že cílem policejní operace na univerzitě není pozatýkat demonstranty, ale odstranit z komplexu nebezpečný materiál a shromáždit důkazy o poškození univerzitního zařízení. Po odchodu demonstrantů v kampusu zůstaly například zápalné láhve. Většina školních tříd byla poničena.

Pokud policisté najdou v univerzitním areálu nějaké demonstranty, policejní vyjednávači se je pokusí přesvědčit, aby si nechali poskytnout zdravotní pomoc, uvedl policejní představitel Chow. Zadrženi nebudou, ale policie si zaznamená jejich údaje. Jak dlouho operace potrvá, není podle Chowa jasné.

Do policejní akce je zapojena asi stovka lidí, včetně týmu pro odhalování nebezpečných materiálů a expertů na likvidaci výbušnin. Na televizních záběrech bylo vidět policisty prohledávající budovy a odstraňující lahve a další předměty, napsala agentura AP.

Do areálů hongkongských univerzit se tento měsíc přesunuly prodemokratické protesty, které se v Hongkongu konají od června. Jejich účastníci požadují demokratické reformy a protestují proti postupnému omezování svobod ze strany Číny, pod jejíž správu se tato bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kancléř Mynář se v Číně setkal s vicepremiérem, řešila se humanitární pomoc

27.02.2020 17:41 Kancléř prezidenta Miloše Zemana Vratislav Mynář se dnes v Pekingu setkal s jedním z čínských…

Kvůli invazi kobylek Pákistán nasadí 100 tisíc čínských kachen

27.02.2020 16:55 Čína vyšle do boje proti kobylkám, jejichž hejna zaplavila sousední Pákistán, 100.000 kachen. Tito…

Počet obětí koronaviru v Číně klesá, celkem jich je 2744

27.02.2020 16:40 Aktualizováno V pevninské Číně stoupl ve středu počet případů nákazy novým typem koronaviru o 433, celkově se tak…

V Japonsku podlehlo koronaviru už osm lidí, kvůli nákaze jsou zavřené školy

27.02.2020 13:41 V Japonsku dnes novému typu koronaviru podlehl již osmý člověk, 80letý muž ze severu země. Japonské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama