Požáry v Austrálii zdecimovaly faunu, pomoc potřebuje 113 druhů zvířat

Až 113 živočišných druhů žijících v Austrálii potřebuje po ničivých požárech naléhavou pomoc. Většina z nich přišla o nejméně 30 procent svého přirozeného prostředí. Nejpočetnější skupiny na seznamu tvoří korýši, plazi, savci, ryby a ptáci, informoval server BBC.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Koala medvídkovitý
doporučujeme

Seznam dle informací BBC sestavili vládní odborníci, kteří také konstatovali potěšitelný fakt, že žádný druh nebyl zcela vyhuben. Mimořádně rozsáhlé požáry sužovaly Austrálii od září. O život připravily 33 lidí a hovoří se až o miliardě mrtvých zvířat.

Na seznamu těch, jimž je potřeba poskytnout urychleně pomoc, je 22 druhů korýšů, 20 druhů plazů a za nimi následují savci (19 druhů), ryby (17), ptáci (13) a bezobratlí živočichové (5). Velkou pozornost je třeba věnovat koalům, klokanům i žábám.

zdroj: YouTube

"Před požáry bylo mnoho druhů považováno za dobře ochráněné a nebyly řazeny k ohroženým, ale teď přišly o velkou část svého přirozeného prostředí a mohou být ohrožené," uvádí se ve zprávě odborníků.

Ministryně životního prostředí Sussan Leyová řekla, že se seznam bude dále doplňovat a přibudou na něm informace o bezobratlých a o rostlinstvu. Zjišťování stavu komplikují ohně, které někde přetrvávají, a také doutnající půda.

"I když je povzbudivé, že na některých vyhořelých místech byly pozorovány ohrožené druhy zvířat, není ještě bezpečné vstupovat na některá z nich, takže nelze získat detailnější informace," dodala Leyová.

Austrálie v lednu oznámila, že poskytne na obnovu poničené přírody 50 milionů australských dolarů (750 milionů korun). Peníze jsou určeny hlavně na ošetření poraněných zvířat, na doplnění potravy volně žijící zvěře a také na programy kontroly stavu škůdců.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

U Melbourne vykolejil vlak. Zahynuli dva lidé, desítky zraněných

20.02.2020 15:43 Dva lidé přišli o život a desítky dalších utrpěly zranění při dnešním vykolejení vlaku u…

Za vraždou v Brisbane bylo domácí násilí. Hráč rugby zabil tři děti,…

20.02.2020 13:31 Australský premiér Scott Morrison dnes prohlásil, že jeho krajané jsou "šokováni, zarmouceni a…

Nová etapa boje s koronavirem. Začala dezinfekce peněz, podle vědců…

20.02.2020 13:00 Čínské banky v rámci boje proti šíření nového koronaviru Covid-19 začaly dezinfikovat finanční…

Zemřeli dva cestující z obří lodi, kde se rozšířil koronavirus. První oběť…

20.02.2020 10:11 Aktualizováno V Japonsku zemřeli dva cestující, kteří se nakazili novým typem koronaviru na výletní lodi Diamond…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama