Pracovnice firmy projevila nesouhlas. Skončila ve vězení

Pandemie může mnohým posloužit jako prostředek k potlačení práv. Dokazuje to zatčení zaměstnankyně oděvní společnosti.

Věznice, ilustrační fotografie
doporučujeme

V době největšího rozmachu nemoci covid-19 vzala mladá pracovnice v Kambodži do ruky mobil a napsala příspěvek na internet. Píše deník The Guardian. V té době oděvnický sektor ztrácel milióny dolarů kvůli zrušeným objednávkám a zavírajícím se továrnám. Vláda doporučovala podnikům nepanikařit a nařídila jim poslat zaměstnance domů se sníženou denní mzdou.

Soy Sros, pracující v oděvní továrně, ve svém příspěvku psala, že továrna se chystá ignorovat nařízení vlády a plánuje propustit 88 zaměstnanců včetně těhotné ženy. Věděla, že si znepřátelí zaměstnavatele. Nečekala ale, že ji za to uvězní.

Příspěvek zveřejnila 31. března a již následující den zaměstnavatel otočil a oznámil zaměstnancům, že jim jejich práce zůstanou. Továrnu vlastní firma Superl Holdings se sídlem v Hong-Kongu, která vyrábí luxusní tašky pro značky jako je Versace.

Další den byla Soy Sros zatčená. Společnost na ni podala trestní oznámení, ve kterém tvrdila, že Sros podněcovala sociální nepokoje, hanobila továrnu a šířila „fake news“. Kambodžské soudy ji uložili další obvinění za provokaci a mohla dostat až tři roky vězení.

Její uvěznění působí jako strašák pro kambodžskou komunitu pracovníků v oděvním průmyslu. Také to přidává obavy skupinám bojujících za práva zaměstnanců, které se obávají, že pandemie covidu-19 bude využita pro potlačení všech pracovníku v tomto průmyslu.

Sros strávila ve vazební cele 55 dní. „Moje cela byla asi deset metrů široká a dvacet metrů dlouhá a bylo tam 57 vězňů,“ popsala pro The Guardian. „Byla tam opravdu špína a dokonce i záchod byl uvnitř cely. Bála jsem se nákazy. Těsně před mým propuštěním tam bylo už okolo sedmdesáti žen.“

Kambodža není jedinou zemí, kde vedoucí odborů čelí útisku. Pracovníci nejméně tří továren vyrábějící oblečení pro Primark, Zaru nebo Mango řekli The Guardianu, že ředitelé používají covid-19 jako prostředek k jejich potlačení.

Zaměstnanec továrny Huabo Times uvedl, že lidé ani nechtějí odbory ze strachu zakládat. „Tři dny potom, co jsme registrovali novou odborovou organizaci, byli propuštěni zaměstnanci. Použili proto omluvu, že za to mohou důsledky koronavirové krize,“ přiblížil situaci.

Během dnů, kdy byla Sros ve vězení, vyzvali aktivisté z Kambodže světové značky, aby zasáhly. Ty ale mlčely. „V Kambodži je velká tradice, že majitelé továren používají státní policii a soudní systém k umlčení, trestání a zastrašování pracovníků,“ konstatoval právník Ben Hensler pro The Guardian.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA přestanou připisovat Hongkongu zvláštní status, Čína pohrozila sankcemi

15.07.2020 08:34 Aktualizováno USA přestanou připisovat Hongkongu zvláštní status a budou s touto poloautonomní čínskou provincií…

V Kazachstánu je smrtelnější nemoc než covid, tvrdí Čína. Úřady to popírají

14.07.2020 22:01 Aktualizováno Svět zasáhla další vlna strachu, když čínská ambasáda v Kazachstánu varovala před neznámou nemocí.…

V Mongolsku zemřel 15letý chlapec na dýmějový mor, 15 lidí v karanténě

14.07.2020 19:41 Patnáctiletý chlapec zemřel v Mongolsku na dýmějový mor. Jak s odvoláním na místní zdravotní úřady…

Karanténa čeká 120 milionů Indů, Hongkong zpřísňuje opatření

14.07.2020 16:37 Aktualizováno Některé asijské země se nyní kvůli zvýšeným počtům nových případů nákazy koronavirem vrací k…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama