Pracovnice firmy projevila nesouhlas. Skončila ve vězení

Pandemie může mnohým posloužit jako prostředek k potlačení práv. Dokazuje to zatčení zaměstnankyně oděvní společnosti.

V době největšího rozmachu nemoci covid-19 vzala mladá pracovnice v Kambodži do ruky mobil a napsala příspěvek na internet. Píše deník The Guardian. V té době oděvnický sektor ztrácel milióny dolarů kvůli zrušeným objednávkám a zavírajícím se továrnám. Vláda doporučovala podnikům nepanikařit a nařídila jim poslat zaměstnance domů se sníženou denní mzdou.

Soy Sros, pracující v oděvní továrně, ve svém příspěvku psala, že továrna se chystá ignorovat nařízení vlády a plánuje propustit 88 zaměstnanců včetně těhotné ženy. Věděla, že si znepřátelí zaměstnavatele. Nečekala ale, že ji za to uvězní.

Příspěvek zveřejnila 31. března a již následující den zaměstnavatel otočil a oznámil zaměstnancům, že jim jejich práce zůstanou. Továrnu vlastní firma Superl Holdings se sídlem v Hong-Kongu, která vyrábí luxusní tašky pro značky jako je Versace.

Další den byla Soy Sros zatčená. Společnost na ni podala trestní oznámení, ve kterém tvrdila, že Sros podněcovala sociální nepokoje, hanobila továrnu a šířila „fake news“. Kambodžské soudy ji uložili další obvinění za provokaci a mohla dostat až tři roky vězení.

Její uvěznění působí jako strašák pro kambodžskou komunitu pracovníků v oděvním průmyslu. Také to přidává obavy skupinám bojujících za práva zaměstnanců, které se obávají, že pandemie covidu-19 bude využita pro potlačení všech pracovníku v tomto průmyslu.

Sros strávila ve vazební cele 55 dní. „Moje cela byla asi deset metrů široká a dvacet metrů dlouhá a bylo tam 57 vězňů,“ popsala pro The Guardian. „Byla tam opravdu špína a dokonce i záchod byl uvnitř cely. Bála jsem se nákazy. Těsně před mým propuštěním tam bylo už okolo sedmdesáti žen.“

Kambodža není jedinou zemí, kde vedoucí odborů čelí útisku. Pracovníci nejméně tří továren vyrábějící oblečení pro Primark, Zaru nebo Mango řekli The Guardianu, že ředitelé používají covid-19 jako prostředek k jejich potlačení.

Zaměstnanec továrny Huabo Times uvedl, že lidé ani nechtějí odbory ze strachu zakládat. „Tři dny potom, co jsme registrovali novou odborovou organizaci, byli propuštěni zaměstnanci. Použili proto omluvu, že za to mohou důsledky koronavirové krize,“ přiblížil situaci.

Během dnů, kdy byla Sros ve vězení, vyzvali aktivisté z Kambodže světové značky, aby zasáhly. Ty ale mlčely. „V Kambodži je velká tradice, že majitelé továren používají státní policii a soudní systém k umlčení, trestání a zastrašování pracovníků,“ konstatoval právník Ben Hensler pro The Guardian.

Související

Tchaj-Wan

Tchaj-wan se snaží osvobodit 333 občanů, které do Kambodže vylákaly zločinecké skupiny

Tchaj-wan se snaží osvobodit 333 svých občanů, které do Kambodže vylákaly zločinecké skupiny slibující vysoké mzdy za práci v oblasti technologií. Zločinci Tchajwance po příjezdu nutili pracovat v call centrech, která sloužila k podvodům zaměřeným na pevninskou Čínu. Z Číňanů měli pracovníci lákat peníze na neexistující vládní poplatky a investiční příležitosti, informovala dnes agentura AP.

Více souvisejících

Kambodža Věznice

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy