Před konzulátem v Afghánistánu nastala tlačenice, ušlapáno 15 lidí

Nejméně 15 Afghánců přišlo na východě Afghánistánu o život v tlačenici při čekání na možnost požádat o pákistánská víza. Oznámila to dnes agentura Reuters, podle níž se při neštěstí zranilo přes deset lidí.

Afghanistán, ilustrační foto
doporučujeme

Tlačenice nastala v úterý mezi několika tisíci lidmi, kteří přišli před pákistánský konzulát v Dželálábádu.

Sohráb Kaderí z dželálábádské provinční rady řekl, že mezi raněnými jsou ženy a staří lidé.

Na stadionu před úřadem se shromáždilo na 3000 lidí a čekali na vydání poukazů, které pak majitele opravňují požádat o víza k cestě do Pákistánu. Proč nastala tlačenice, není jasné; zaměstnanci konzulátu se zatím k neštěstí nevyjádřili.

Mluvčí provinční správy řekl novinářům, že Pákistán kvůli koronaviru přestal víza vydávat před sedmi měsíci a vrátil se k tomu až nyní, což bylo příčinou velkého zájmu. Úřady zájemce požádaly, aby vyčkali na stadionu, než na ně dojde řada.

Dželálábád je asi 100 kilometrů od pákistánské hranice. Agentura AFP upozornila, že Kábul trvale obviňuje Pákistán, že umožňuje na svém území působit povstalcům z hnutí Tálibán, kteří ohrožují pozici vlády v Kábulu. Pákistán obvinění popírá. Na jeho území žijí až dva miliony afghánských uprchlíků a přeshraniční cesty jsou velmi časté. Pákistánské velvyslanectví v Kábulu oznámilo, že v minulém týdnu vydalo 19.000 víz. Konzulát v Dželálábádu s velkým zájmem počítal a posílil úřad o 320 lidí.

Agentura AP informovala o dalším z řady útoků v Afghánistánu. Bojovníci Tálibánu při přepadení na severu země zabili 34 policistů, což je nejkrvavější útok na policisty od zářijového zahájení rozhovorů mezi zástupci tohoto hnutí a afghánské vlády v katarském Dauhá. Rozhovory mají ukončit dlouholetý konflikt.

Přijetí těl 34 obětí útoku potvrdil agentuře AP zástupce nemocnice v provincii Tachár. Policisté jeli v konvoji, na nějž Tálibán zaútočil. Podle úřadů je mezi mrtvými i zástupce velitele policie.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tálibán začal používat ke svým útokům bezpilotní prostředky, varuje…

23.11.2020 16:36 Povstalecká organizace Tálibán začala při svých útocích v Afghánistánu používat bezpilotní letouny.…

Americký kontradmirál Studeman navštívil Tchaj-wan, Čína hrozí odvetou

23.11.2020 14:48 Aktualizováno Tchaj-wan, který Čína považuje za svou vzbouřeneckou provincii, navštívil bez předchozího…

V Indonésii se nakazilo půl milionu lidí, Čína masivně testuje

23.11.2020 13:40 Indonésie dnes překročila půl milionu nakažených koronavirem od začátku epidemie. Počet mrtvých v…

Hongkongský aktivista Joshua Wong byl zadržen, přiznal se k organizaci…

23.11.2020 09:23 Známý představitel hongkongského prodemokratického hnutí Joshua Wong a další dva aktivisté byli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama