Před rokem se objevil covid. Virolog popsal, co o něm víme a co nám zatím uniká

NÁZOR - Connor Bamford, virolog z belfastské Queen's University, již před rokem psal o záhadné epidemii zápalu plic v čínském Wu-chanu, která se ukázala jako začátek pandemie nemoci covid-19. Bamford nyní v komentáři pro server The Conversation vzpomíná, že o nemoci a viru, který ji způsobuje, se tehdy mnoho nevědělo, přesto varoval před novými koronaviry, s odvoláním na nemoci SARS a MERS.

Od té doby se každý den dozvídáme více o viru SARS-CoV-2 a nemoci covid-19, hledáme nové způsoby zadržování pandemie a zajištění bezpečnosti pro nadcházející dekády, konstatuje virolog. Shrnuje, co jsme zjistili od loňského ledna a co naopak ještě nevíme.

Existující zjištění

"Zpočátku byla nemoc, kterou nyní nazýváme covid-19, popisována jako zápal plic či pneumonie u starých lidí," píše odborník. Upozorňuje, že nyní ale víme, že nákaza virem SARS-CoV-2 může vyústit v široké spektrum symptomů u osob jakéhokoliv věku, přičemž osciluje od asymptomatického průběhu přes rozsáhlý zánět až po smrt, navíc existují i trvalejší symptomy známé jako "dlouhý covid".

Začínáme rozlišovat různé fáze nemoci, poškození orgánů a roli doprovodných bakteriálních či plísňových infekcí, uvádí vědec. Připomíná, že v lednu 2020 bylo jen málo důkazů o mezilidském přenosu, přičemž se spekulovalo, že pokud k němu dochází, bude podobný jako v případě viru SARS-CoV-1, který způsobuje nemoc sars a je nejvíce infekční v relativně pozdní fázi nákazy, kdy se projevují největší příznaky.

Již úvodní studie ale ukázaly, že SARS-CoV-2 se mezi lidmi šíří mimořádně efektivně, děje se tak rychle a předtím, než se projeví příznaky onemocnění, konstatuje Bamford. Vysvětluje, že právě to znemožňuje virus kontrolovat bez citlivých a specifických testů PCR a pomáhat si musíme omezováním kontaktů, hygienou, rouškami, izolací a karanténou.

Zpočátku neexistovaly žádné léky ani vakcíny proti covidu-19, jedinou možností byla hospitalizace a podání kyslíku pacientům s dechovými problémy, případně i antibiotik, pokud se připojila bakteriální infekce, poukazuje autor komentáře. Doplňuje, že od té doby byly rychle testovány nové léčebné postupy, včetně kortikosteroidu dexametazonu, a objevily se bezpečné a vysoce účinné vakcíny, které jsou nyní aplikovány.

Otázky do budoucna

"Ačkoliv se o covidu-19 učíme denně, přetrvává mnoho důležitých vědeckých otázek, které budou formovat budoucnost (viru) SARS-CoV-2 a lidstva po celá desetiletí," píše virolog. Za prvotní označuje evoluci, adaptaci a proměny viru v nadcházejícím roku v důsledku imunity, ať v důsledku prodělání nemoci či očkování, přičemž druhá, méně akademická otázka podle Bamforda zní, zda to bude podstatné.

Odborník nepochybuje, že restriktivní opatření a léčba budou nadále účinné, což ale nemusí platit o vakcínách. Dochází tak k sledování, predikacím a snaze pochopit evoluci viru SARS-CoV-2 s ohledem na jeho schopnost "uniknout" vakcíně, uvádí vědec. Doplňuje, že vše zatím naznačuje tomu, že tato schopnost je minimální a stávající vakcíny jsou dostatečně silné, aby si se změnami viru poradily.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Dále je třeba být obezřetný vůči možnosti, že se SARS-CoV-2 zabydlí u jiných druhů, například u norků, apeluje Bamford. Stejně tak podle něj není jisté, jak bude SARS-CoV-2 reagovat s jinými viry, které kolují mezi lidmi, jelikož lidské dýchací cesty takových virů hostí mnoho, a to i u konkrétního jednotlivce.

"Tyto viry usnadňují, či komplikují nákazu jinými viry," pokračuje expert. Připomíná, že díky omezení kontaktů došlo k výraznému poklesu šíření většiny lidských respiračních virů, například chřipky či respiračního syncyciálního viru, ale je otázkou, jak budou tyto viry reagovat na rozvolnění a konec protikoronavirových opatření.

V neposlední řadě musíme zjistit původ viru SARS-CoV-2, abychom zamezili budoucímu přenosu podobných virů na člověka, deklaruje Bamford. Shrnuje, že virus SARS-CoV-2 zřejmě pochází z jihovýchodní Asie a vyskytuje se u netopýrů vrápenců, ale podivné zůstávají biologické a ekologické mezikroky, kterými se dostal k lidem, tudíž by vyřešení této záhady ochránilo naše zdraví v nadcházejících desetiletích, podobně jako v případě prasečí a ptačí chřipky.

"Jak jsem tvrdil ve svém článku před rokem, tyto epidemie jsou neustálou připomínkou potřeby investovat do výzkumu biologie a evoluce nových virů a především nalézt bezpečné a účinné léky - či preventivní vakcíny - na závažné onemocnění," píše autor komentáře. Pandemie nemoci covid-19 podle něj ukázala, že věda a vědci mají výsledky, pokud disponují dostatečnými financemi a podporou společnosti. Virolog se proto táže, jak aplikujeme poučení z covidu-19 na další závažné problémy, například nástup resistentních bakterií či klimatickou změnu.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) věda viry a bakterie

Aktuálně se děje

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy