Přes 1600 Rohingů bylo přesídleno na odlehlý bangladéšský ostrov, často čelí záplavám
Přes 1600 příslušníků rohingské menšiny, které bangladéšská vláda přesídluje z přeplněných uprchlických táborů, dnes dorazilo na ostrov Thengar Čár. Informovala o tom agentura AFP. Operaci kritizují organizace pro lidská práva, které poukazují na to, že nízko položený ostrov byl v minulosti pravidelně pod náporem bouří a záplav, a je tudíž nevhodný k osídlení.
doporučujeme
Rohingy ráno na tříhodinovou cestu na ostrov v Bengálském zálivu vypravila vláda v sedmi lodích, z přístavního města Čitágáon vypluli za doprovodu dalších dvou plavidel vezoucích zásoby.
S odvoláním na novináře, který se nalodil spolu s Rohingy, agentura AP informovala, že uprchlíci po příjezdu dostali k obědu rýži, vejce a kuřata. Úřady jim rovněž změřily teplotu v rámci opatření proti šíření koronaviru.
Bangladesh is moving thousands of Rohingya Muslim refugees including "many families" to a remote, uninhabited island that is prone to flooding.
— AJ+ (@ajplus) December 3, 2020
Rights groups and refugees report people being beaten and forced to go. Officials claim "they are going there happily." pic.twitter.com/gtxBRhu2Fa
Rohingové jsou muslimská menšina z převážně buddhistické Barmy, kde čelí dlouhodobé diskriminaci. Okolo 750.000 jich v roce 2017 po etnických čistkách vedených buddhistickými milicemi a armádou prchlo do sousedního Bangladéše. Přidali se tak ke zhruba 200.000 dalším Rohingům, které tam vyhnaly předchozí vlny násilí. Příval uprchlíků vedl bangladéšské úřady k výstavbě táborů, které jsou však přeplněné a panují v nich špatné podmínky.
Families torn apart as #Rohingya #refugees are forced to leave loved ones, to be taken to remote island #BhasanChar they will be shipped out tomorrow. Check out Bhasan Char on Google Earth if you haven't yet and see how it looks. This atrocity must be halted! pic.twitter.com/KjLCL7ODyH
— Jamila Hanan (@JamilaHanan) December 3, 2020
Ostrov Thengar Čár vznikl před necelými dvěma desítkami let nahromaděním usazenin z řeky Meghna. V monzunovém období od června do září bývá pravidelně zatopen, takže lidé z oblasti ho považují za neobyvatelný. Bangladéšská armáda na něm vybudovala domy pro zhruba 100.000 Rohingů, nemocnice či mešity a postavila i hráz, která je má chránit před záplavami. V první fázi přesunu z přeplněných uprchlických táborů se má na ostrov přesídlit na 2500 uprchlíků.
Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) dnes vyzval bangladéšskou vládu, aby dostála svému slovu, že přesun na ostrov bude mezi Rohingy dobrovolný. Úřad je podle mluvčího Babara Balocha připravený se souhlasem Bangladéše posoudit tamní podmínky a ujistit se, že jde o "bezpečné a udržitelné místo k životu".
Forced to flee not once, but three times.
— UNHCR, the UN Refugee Agency (@Refugees) December 4, 2020
Rohingya refugee Gul Zahar endured a lifetime of statelessness, conflict, and injustice. UNHCR is deeply saddened to learn of her passing. pic.twitter.com/2z8c2elAEV
K zastavení přesídlení dříve vyzvala například jihoasijská pobočka organizace Amnesty International či americká skupina Refugees International, podle níž je plán bangladéšské vlády "krátkozraký a nelidský". Vláda ale tvrdí, že Rohingy k odchodu na ostrov nenutí a že se s nebezpečím přírodních katastrof dostatečně vypořádala.
Wu-chan rok po uzávěře. Život v epicentru pandemie se vrátil k normálu
23.01.2021 09:18 Čínský Wu-chan si dnes připomíná rok od chvíle, kdy úřady jedenáctimilionové město uzavřely kvůli…
Tisk: V japonské vládě panuje shoda na nutnosti zrušit olympiádu. Zrušení…
22.01.2021 05:50 Japonská vláda došla v soukromých jednáních k závěru, že kvůli koronaviru bude nutné zrušit…
V Indii zasáhl požár továrnu největšího světového výrobce vakcín
21.01.2021 16:40 Nejméně pět lidských životů si dnes vyžádal mohutný požár v rozestavěné budově firmy Serum…
Peking zesílil opatření, počet nakažených roste
20.01.2021 09:27 Čínské hlavní město dnes oznámilo, že prověří všechny jednotlivce, kteří přijeli do Pekingu ze…