Přes 1600 Rohingů bylo přesídleno na odlehlý bangladéšský ostrov, často čelí záplavám

Přes 1600 příslušníků rohingské menšiny, které bangladéšská vláda přesídluje z přeplněných uprchlických táborů, dnes dorazilo na ostrov Thengar Čár. Informovala o tom agentura AFP. Operaci kritizují organizace pro lidská práva, které poukazují na to, že nízko položený ostrov byl v minulosti pravidelně pod náporem bouří a záplav, a je tudíž nevhodný k osídlení.

Podmínky v táboře Kutopalong v Bangladéši jsou tristní. Je přeplněn, chybí čistá voda a děti jsou často nemocné nebo podvyživené. (Foto: Mohammad Ghannam)
doporučujeme

Rohingy ráno na tříhodinovou cestu na ostrov v Bengálském zálivu vypravila vláda v sedmi lodích, z přístavního města Čitágáon vypluli za doprovodu dalších dvou plavidel vezoucích zásoby.

S odvoláním na novináře, který se nalodil spolu s Rohingy, agentura AP informovala, že uprchlíci po příjezdu dostali k obědu rýži, vejce a kuřata. Úřady jim rovněž změřily teplotu v rámci opatření proti šíření koronaviru.

Rohingové jsou muslimská menšina z převážně buddhistické Barmy, kde čelí dlouhodobé diskriminaci. Okolo 750.000 jich v roce 2017 po etnických čistkách vedených buddhistickými milicemi a armádou prchlo do sousedního Bangladéše. Přidali se tak ke zhruba 200.000 dalším Rohingům, které tam vyhnaly předchozí vlny násilí. Příval uprchlíků vedl bangladéšské úřady k výstavbě táborů, které jsou však přeplněné a panují v nich špatné podmínky.

Ostrov Thengar Čár vznikl před necelými dvěma desítkami let nahromaděním usazenin z řeky Meghna. V monzunovém období od června do září bývá pravidelně zatopen, takže lidé z oblasti ho považují za neobyvatelný. Bangladéšská armáda na něm vybudovala domy pro zhruba 100.000 Rohingů, nemocnice či mešity a postavila i hráz, která je má chránit před záplavami. V první fázi přesunu z přeplněných uprchlických táborů se má na ostrov přesídlit na 2500 uprchlíků.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) dnes vyzval bangladéšskou vládu, aby dostála svému slovu, že přesun na ostrov bude mezi Rohingy dobrovolný. Úřad je podle mluvčího Babara Balocha připravený se souhlasem Bangladéše posoudit tamní podmínky a ujistit se, že jde o "bezpečné a udržitelné místo k životu".

K zastavení přesídlení dříve vyzvala například jihoasijská pobočka organizace Amnesty International či americká skupina Refugees International, podle níž je plán bangladéšské vlády "krátkozraký a nelidský". Vláda ale tvrdí, že Rohingy k odchodu na ostrov nenutí a že se s nebezpečím přírodních katastrof dostatečně vypořádala.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Wu-chan rok po uzávěře. Život v epicentru pandemie se vrátil k normálu

23.01.2021 09:18 Čínský Wu-chan si dnes připomíná rok od chvíle, kdy úřady jedenáctimilionové město uzavřely kvůli…

Tisk: V japonské vládě panuje shoda na nutnosti zrušit olympiádu. Zrušení…

22.01.2021 05:50 Japonská vláda došla v soukromých jednáních k závěru, že kvůli koronaviru bude nutné zrušit…

V Indii zasáhl požár továrnu největšího světového výrobce vakcín

21.01.2021 16:40 Nejméně pět lidských životů si dnes vyžádal mohutný požár v rozestavěné budově firmy Serum…

Peking zesílil opatření, počet nakažených roste

20.01.2021 09:27 Čínské hlavní město dnes oznámilo, že prověří všechny jednotlivce, kteří přijeli do Pekingu ze…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama