Převrat byl podle šéfa barmské armády nevyhnutelný

Převzetí moci v Barmě armádou bylo nevyhnutelné, poté co volební komise odmítla stížnosti na podvody při loňských volbách. Na prvním zasedání vojáky vytvořené vlády to podle agentury Reuters prohlásil vrchní velitel armády Min Aun Hlain.

Vojenský převrat v Barmě
doporučujeme

Armáda v Barmě v pondělí uskutečnila převrat, zadržela dosavadní šéfku vlády Do Aun Schan Su Ťij, prezidenta Win Myina a některé další politiky a vyhlásila v zemi na rok výjimečný stav.

Zdůvodnila to údajnými podvody při listopadových volbách, v nichž podle oficiálních výsledků vyhrála vládní Národní liga pro demokracii (NLD) nositelky Nobelovy ceny za mír Su Ťij.

"Přes opakované žádosti armády bylo nevyhnutelné vybrat pro zemi tuto cestu. Dokud nebude po nadcházejících volbách ustavena nová vláda, musíme zemi řídit," řekl dnes podle Reuters Min Aun Hlain. Za priority svého kabinetu v době výjimečného stavu označil volby a boj proti nemoci covid-19.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Barmě zastřelili dva demonstranty, pracující stávkují

08.03.2021 12:18 V Barmě dnes zahynuli další dva demonstranti, kteří se účastnili protestů proti únorovému…

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

07.03.2021 15:45 Aktualizováno Desítky tisíc lidí dnes vyšly do ulic barmských měst, aby znovu protestovaly proti vojenské juntě,…

Čína chce dle ministra komunikovat s USA se vzájemným respektem

07.03.2021 11:42 Aktualizováno Čína je ochotná komunikovat se Spojenými státy na základě vzájemného respektu a doufá, že…

Dalajlama dostal první dávku očkování proti koronaviru

06.03.2021 10:50 Tibetský náboženský vůdce dalajlama dnes dostal první dávku očkování proti koronaviru.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama