Problémy s rasismem má i Japonsko, diskriminováni jsou burakuminové a hafu

Stovky lidí se dnes shromáždily na pokojné demonstraci proti rasismu a policejnímu násilí v Tokiu. Účastníci akce tak dali najevo, že osud amerického černocha George Floyda usmrceného při policejním zásahu v Minneapolisu rezonuje i v Japonsku, které je v okolním světě často vnímané jako uniformní země bez rasových problémů, píše dnes agentura AP.

Jeden z demonstrantů řekl agentuře AP, že i Japonsko má podle něj problém s rasismem, i když ho přehlíží. Jiná účastnice uvedla, že má s diskriminací osobní zkušenost, protože je z čínskojaponské rodiny. "Někteří lidé si ani neuvědomují, že tu k diskriminaci dochází. Potřebujeme osvětu," myslí si.

I když Japonsko není známé tím, že by mělo problémy s násilným chováním policie, v nedávné době se objevily stížnosti, že policie se chová nespravedlivě k cizincům, a to především tmavé pleti, které bezdůvodně kontroluje nebo při kontaktu s nimi zbytečně používá sílu. Solidaritu se světovým hnutím Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) vyjádřila nedávno také tenistka Naomi Ósakaová, jejíž matka je Japonka a otec Haiťan.

V souvislosti s diskriminací v Japonsku se připomínají i takzvaní burakuminové neboli potomci "nečistých profesí", jako jsou řezníci či hrobaři. Ve feudální éře museli žít odděleně od ostatních a z toho vyplývající předsudky přetrvávají dodnes. Někteří považují za diskriminační také označení "hafu", které pochází z anglického "half" (polovina) a používá se v Japonsku pro děti ze smíšených manželství.

Několik stovek lidí se sešlo na podobné akci v Tokiu i minulý týden, a v třetím největším japonském městě Ósace dokonce asi dva tisíce demonstrantů. Podobná shromáždění se plánují i příští týden v dalších japonských městech.

Ve Wellingtonu na Novém Zélandu zakončili demonstranti pochod před budovou parlamentu. Lidé skandovali Black Lives Matter (Na životech černochů záleží), na transparentech se objevil mimo jiné slogan "Rasismus je pandemie, pojďme proti němu bojovat". Protestují v Aucklandu se na závěr demonstrace sešli před americkým konzulátem, kde poklekli a drželi za zemřelého George Floyda minutu ticha.

Také v Soulu v Jižní Koreji se dnes připomnělo hnutí proti rasismu a na budově americké ambasády se objevil rozměrný transparent s nápisem Black Lives Matter.

Související

Juraj Kucka (ještě v dresu Sparty)

Exsparťan na Ostrovech odmítl před zápasem pokleknout. Následně uvedl proč

Před víkendovým ligovým zápasem anglické nejvyšší fotbalové soutěže mezi Leeds a Watfordem se udál moment, který jistě zaujal nejednoho fanouška a vůbec člověka z anglické fotbalové veřejnosti. V dresu Watfordu totiž nastoupil slovenský fotbalista bývalý sparťan Juraj Kucka a právě on před tímto vzájemným duelem nepoklekl na podporu hnutí "Black Lives Matter". A kupodivu nebyl tehdy jediný. Stát zůstal i jeho spoluhráč tmavé pleti Emmanuel Dennis.

Více souvisejících

Black lives matter Japonsko Nový Zéland Demonstrace rasismus

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Kreml: Svět je na pokraji konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, může skončit katastrofou

Rusko v pondělí prohlásilo, že vojenská podpora Ukrajiny ze strany USA, Británie a Francie posunula svět na pokraj přímého konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, který by mohl skončit katastrofou.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy