Proč Jižní Korea zvládla koronavirus? Jihokorejský analytik má jasnou odpověď

NÁZOR - Jižní Korea je jedna z mála zemí, které uspěly ve zplošťování koronavirové křivky, poukazuje Kim Te-hun v komentáři pro server The Guardian. Geopolitický a ekonomický analytik vysvětluje, že jihokorejská politika testování, trasování a léčby bez plošné karantény je světem obdivována.

Kořen úspěchu? Kvalitní veřejné služby

Někteří tento úspěch připisují předchozí zkušenosti Jižní Koreji s epidemiemi nemocí SARS a MERS, uvádí analytik. Dodává, že američtí komentátoři zpravidla vyzdvihují efektivní řízení země, které kontrastuje s postupem amerického prezidenta Donalda Trumpa, zatímco jiní poukazují na kulturní faktory, například ochotu Jihokorejců obětovat soukromí ve prospěch vyššího dobra.   

Často se ale přehlíží, že kořeny jihokorejského úspěchu v boji s nemocí covid-19 leží v dobře financovaném a efektivním systému veřejných služeb, konstatuje Kim. Deklaruje, že bez této základní infrastruktury by jihokorejská opatření nemohla dlouhodobě vydržet a dosáhnout stávající úrovně, stejně jako sebeefektivnější vedení země by mnoho nesvedlo bez dobře fungujících veřejných služeb, které může poskytovat.

"Vezměme si největší jihokorejské mezinárodní letiště Inčchon," pokračuje odborník. Upozorňuje, že jde o veřejně spravované letiště, a přesto se pravidelně umisťuje mezi nejlépe hodnocenými na světě, podobně jako metro v Soulu, které je světově známé pro levné jízdné a funkčnost a řadí se mezi pět nejlépe hodnocených.

Největší dojem ale dělá jihokorejské zdravotnictví, které se v roce 2015 umístilo na první příčce mezi státy OECD, konstatuje Kim. Vysvětluje, že většina nemocnic v zemi je sice soukromých, ale 97 % jihokorejské populace si platí povinné státní zdravotní pojištění a tato rovnováha mezi soukromým a veřejným zajišťuje univerzální přístup ke zdravotní péči i rozsáhlé zdroje, přičemž koronavirová krize ukázala efektivitu systému.

"Jak toho Jižní Korea dosáhla?" ptá se expert. Poukazuje, že na rozdíl od západní Evropy po druhé světové válce nebylo pro diktaturu, která v Jižní Koreji vládla, prioritní nastolení sociálního státu a podobně jako v jiných rozvojových asijských zemích byl důraz kladen na industrializaci a hospodářský růst.

Jihokorejská diktatura silně investovala do veřejné infrastruktury a vnímala ji jako nezbytný předpoklad rozvoje průmyslu, uvádí Kim. Dodává, že zdravotní pojištění bylo v zemi zavedeno až v roce 1977 a nebylo zdaleka tak komplexní jako dnes.

Korejský, nikoliv západní model

Nastolení demokracie v roce 1987 nezměnilo uvedený státně řízený ekonomický model a správu infrastruktury, nastiňuje analytik. Konstatuje, že změna spočívala v postoji lidí, protože pád vojenské diktatury byl důsledkem rozsáhlých veřejných protestů.

Také v 90. letech a první dekádě aktuálního století Jižní Korea zažívala masivní občanské protesty, ať už proti dovozu amerického hovězího či přístupu vlády k tragickému potopení trajektu v roce 2014, upozorňuje odborník. Připomíná, že vrcholem mobilizace veřejnosti byly demonstrace proti předchozí prezidentce Pak Kun-hje mezi říjnem 2016 a březnem 2017, kdy na demonstraci 4. prosince přišlo 2,3 milionu lidí, téměř 4 % celkové populace, načež byla prezidentka odvolána a odsouzena do vězení.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Od 90. let lze tedy jihokorejskou politiku charakterizovat jako období, kdy jsou občané silně povzbuzováni ve své sounáležitosti se státem, což vládu nutí k tomu, aby se vážně zabývala jejich životní situací, míní Kim. Za oblasti, kde je to mimořádně viditelné, označuje veřejnou dopravu, energetiku a zdravotní péči, které Jihokorejci vnímají jako každodenní služby, na něž mají právo a které mají být placeny z jejich daní.

"Vyloženo více utilitaristickými slovy, jsou nejdostupnějším barometrem, který ukazuje vládní závazky vůči svým občanům," pokračuje analytik. Dodává, že neschopnost zlepšovat kvalitu služeb či je řádně spravovat vede téměř vždy k propadu hlasů pro vládnoucí stranu v dalších volbách.   

Tato citlivost na veřejné služby a ochota vést vládu k zodpovědnosti stojí v pozadí prudkého zlepšení veřejných služeb v Jižní Koreji za posledních 20. let a komplikuje snahy o privatizaci, deklaruje expert. Vysvětluje, že privatizace nejenže z pohledu Jihokorejců jde proti principu obecných nároků, ale s ohledem na skutečnost, že vláda dokázala služby zlepšit, chybí argument pro jejich odprodej soukromým společnostem.

Je ironií, že Jihokorejci dlouho věřili, že nejlepší veřejné služby se rovnají větší demokracii a tudíž většímu "pozápadnění", ale unikalo jim, že na Západě již delší dobu dochází k rozsáhlé privatizaci a omezování financování těchto služeb, uvádí Kim. Soudí, že koronavirová krize, které Evropu uvrhla do chaosu, tento idealizovaný pohled rozbila a pokud jde o Jihokorejce, potvrdila v jejích očích správnost "korejského modelu", za který mnoho let bojovali, a tento názor jen tak nezmizí.  

Související

Donald Trump

Trump odkládá nová cla a varuje 14 zemí. Půjde také po Japonsku a Jižní Koreji

Americký prezident Donald Trump odložil zavedení plánovaných vyšších cel na dovoz do Spojených států. Zároveň rozeslal dopis čtrnácti zemím, ve kterém podrobně popsal tarify, jimž budou jejich produkty potenciálně čelit. Původně měla nová cla vstoupit v platnost 9. července, ale Bílý dům je pozastavil kvůli probíhajícím obchodním jednáním.

Více souvisejících

Jižní Korea Zdravotnictví Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

Volodymyr Zelenskyj

FT: Zelenskyj čelí obviněním z autoritářských praktik

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se ocitl pod rostoucí vlnou kritiky poté, co policie provedla razie v domě prominentního protikorupčního aktivisty Vitalije Šabunina. Tento krok znepokojuje nejen domácí opozici, ale i mezinárodní partnery Kyjeva, kteří varují, že země může opět sklouznout k autoritářskému způsobu vládnutí. Uvedl to prestižní server Financial Times s tím, že nejen Zelenskyj, ale i další vrcholní představitelé Ukrajiny čelí obviněním z autoritářských praktik.

včera

Ilustrační foto

Krize v EU: Zdravotnické neziskovky přicházejí o finance, roste strach o demokratické fungování Unie

Evropské zdravotnické nevládní organizace čelí vážné krizi. Po rozhodnutí Evropské komise nezveřejnit výzvu k podávání žádostí o provozní granty pro letošní rok se desítky z nich ocitly bez klíčového financování. Některé už byly nuceny propustit zaměstnance, jiné zavírají kanceláře nebo zcela opouštějí Brusel. Situace vyvolává nejen obavy o přežití těchto organizací, ale i o dlouhodobé důsledky pro veřejné zdraví a demokratické fungování EU.

včera

včera

Policie USA

Auto projelo v LA davem lidí. Zraněných je nejméně 30 lidí

Nejméně 30 lidí utrpělo zranění, když v sobotu brzy ráno vjel neznámý vůz do davu čekajícího před nočním klubem v losangeleské čtvrti East Hollywood. Podle místních hasičů se incident odehrál před hudebním podnikem The Vermont Hollywood.

včera

Benjamin Netanjahu

Netanjahu uvažuje o předčasných volbách. Přesvědčí Izraelce, že vyhrává válku?

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu čelí rostoucímu politickému tlaku poté, co jeho vládu opustila ultraortodoxní strana Šas kvůli neschválení zákona, který by osvobodil studenty náboženských škol od vojenské služby. Tento krok následoval po odstoupení šesti poslanců z partnerské strany Sjednocený judaismus Tóry. Vládní koalice tím ztratila většinu v parlamentu, což výrazně ztěžuje její fungování.

včera

Donald Trump

Co bude, až vyprší Trumpovo ultimátum Rusku? Podle ekonoma mají USA jen omezené možnosti

Americký prezident Donald Trump představil nový plán pomoci Ukrajině a hrozí tvrdými sankcemi vůči Rusku i jeho obchodním partnerům. Cílem je podle něj donutit Moskvu k mírové dohodě. Jak daleko mohou Spojené státy v ekonomickém tlaku zajít a jaké dopady mohou mít sekundární sankce na země jako Indie či Čína, popsal pro EuroZprávy.cz ekonom Libor Žídek z Masarykovy univerzity.

včera

AC Sparta Praha

Změny ve fotbalové Spartě. Jejím novým kapitánem je Haraslín, Wiesner odchází do USA

Krátce před zahájením nové sezóny tuzemské fotbalové Chance ligy se v nejednom týmu této soutěže stala nejedna změna a pražská Sparta v tomto ohledu není výjimkou. Pražané například oznámily, že do nové sezóny nastoupí s novým kapitánem, přičemž tak kapitánskou pásku od Filipa Panáka převzal Lukáš Haraslín. Součástí týmu pak už není obránce Tomáš Wiesner, jenž odešel do zámořské MLS, kde bude nově oblékat dres Houstonu. A nemusí zůstat jen u tohoto odchodu.

včera

Ilustrační foto

Ostravský obránce Frydrych si musí trest za ostrý faul na Klimenta odpykat až do konce

Jeho ostrý zákrok z letošního dubna v rámci pohárovém zápasu s Olomoucí, po kterému olomouckému útočníkovi Janu Klimentovi ukončil předčasně sezónu, v níž měl fazónu a měl namířeno za angažmá do pražské Slavie, z kterého nakonec sešlo, byl na jaře tématem nejedné debaty. Nebylo divu, že za takový zákrok vyfasoval od disciplinární komise Ligové fotbalové asociace (LFA) jeden z největších trestů v lize – stopku na deset zápasů. Nyní mu jich zbývá odpykat ještě pět a to proto, že neuspěl v těchto dnech s žádostí o podmínečné prominutí zbytku trestu.

včera

Patrik Schick

Odejde z Leverkusenu i Schick? O českého kanonýra projevil zájem AC Milán

Přestože to podle vyjádření trenéra Erika ten Haga vypadalo, že jsou dveře pro případný odchod českého útočníka Patrika Schicka zavřené, jelikož s jeho službami v Leverkusenu nadále počítá, ještě přeci jenom rozvířil spekulace zájmem o jeho osobu italský AC Milán. Ten totiž stále hledá náhradu do útoku za Tammyho Abrahama a Luky Joviče.

včera

UEFA

Lyon se vrátil do francouzské ligy i do pohárů. V Anglii se proti rozhodnutí UEFA bouří

Už to vypadalo, že nadcházející ročník nejvyšší francouzské soutěže bude bez tamního sedminásobného šampiona a velkoklubu nesoucího název Olympique Lyon. Ten se potácel v takových finančních problémech, že byl přeřazen do druhé ligy. Nakonec byl Francouzským fotbalovým svazem (FFF) mezi francouzskou elitou navrácen, jelikož uspěl s odvoláním proti původnímu verdiktu. Na základě toho tak Evropská fotbalová unie UEFA vrátila tento velkoklub do Evropské ligy, čímž tak z této soutěže vyšoupl do Konferenční ligy původního náhradníka Crystal Palace. A právě toto rozhodnutí pochopitelně vyvolalo v Anglii bouři nevole.

včera

Michel Platini, UEFA

Bývalému fotbalistovi a šéfu UEFA Platinimu odcizili zloději až dvacet trofejí

Terčem zlodějů se v noci ze čtvrtka na pátek francouzská fotbalová legenda a někdejší šéf Evropské fotbalové unie UEFA Michel Platini. Právě do jeho rezidence Bouches-du-Rhône nacházející se poblíž Marseille se měl tehdy vloupat zloděj a jak uvádí francouzská televizní stanice RTL, Platinimu ukradl až dvacet trofejí.

včera

Alexus Grynkewich

Dva roky do války. Rusko a Čína rozpoutají konflikty v Evropě a Tichomoří, varuje šéf sil NATO

Spojené státy a NATO čelí podle generála Alexuse Grynkewiche naléhavému varování: svět se podle něj musí připravit na možnost, že Rusko a Čína rozpoutají souběžné vojenské konflikty v Evropě a Tichomoří. Generál Grynkewich, nový nejvyšší velitel amerických sil v Evropě a zároveň vrchní velitel spojeneckých sil NATO, promluvil ve čtvrtek na mezinárodním obranném sympoziu LandEuro ve Wiesbadenu.

včera

Ilustrační foto

Proč jsou cizinci levnou pracovní silou? Studie odpověděla na ožehavou otázku

Zatímco mnoho západních zemí čelí stárnutí populace, nízké porodnosti a nedostatku pracovní síly, efektivní integrace imigrantů se stává klíčovou výzvou. Nová studie tří profesorů sociologie – z univerzit v Oslu, Kalifornii a na IESE Business School ve Španělsku – nyní přináší alarmující zjištění: imigranti v Evropě a Severní Americe vydělávají v průměru o 17,9 % méně než lidé narození v dané zemi. Hlavní příčinou přitom není nedostatek kvalifikace, ale omezený přístup k lépe placeným pracovním místům.

včera

včera

včera

Zásah hasičů v porodnici u Apolináře

V porodnici u Apolináře v noci hořelo. Maminky utíkaly s novorozenci

V noci na sobotu zasahovali pražští hasiči u požáru, který vypukl ve vestibulu kliniky porodnictví, gynekologie a neonatologie v Apolinářské ulici. Oheň, který podle vyšetřovatelů vznikl v kávovém automatu, způsobil husté zakouření prostor a vyžádal si rychlou evakuaci několika desítek lidí včetně novorozeňat. Nikdo naštěstí neutrpěl zranění.

včera

včera

Donald Trump

Trump žaluje Ruperta Murdocha a Wall Street Journal

Americký prezident Donald Trump podal žalobu na 10 miliard dolarů na mediální společnost Dow Jones, která vydává deník The Wall Street Journal, a jejího vlastníka Ruperta Murdocha. Tvrdí, že list jej pomluvil a porušil zákony o nactiutrhání tvrzením, že Trump v roce 2003 zaslal „oplzlý“ vzkaz finančníkovi a pozdějšímu odsouzenému sexuálnímu delikventovi Jeffreymu Epsteinovi. 

včera

18. července 2025 21:59

Střelba ve Šluknově byla pokusem o vraždu. Pachateli hrozí 20 let za mřížemi

Kriminalisté z Děčína od středečního večera vyšetřují případ střelby ve Šluknově, kdy jeden člověk utrpěl vážné zranění a byl letecky přepraven do nemocnice. Pětačtyřicetiletý muž, který byl zadržen, již čelí obvinění z pokusu o vraždu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy