Pročínský poslanec provokuje demonstranty: Strhněte Lennonovy zdi, vyzval

Hongkongský poslanec Junius Ho, který je zastáncem politiky vstřícné k pevninské Číně, vyzval občany k odstranění takzvaných Lennonových zdí. Na ně v posledních měsících lidé v Hongkongu lepí pestrobarevné lístečky se vzkazy, v nichž vyjadřují podporu demonstrantům a nesouhlas s místní vládou.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Hongkong
doporučujeme

Jejich inspirací se stala barevně pomalovaná Lennonova zeď v Praze, která byla předrevolučním symbolem svobody v Česku. Sobotní akce propekingského zákonodárce by mohla vyvolat v Hongkongu další střety, uvedla dnes agentura Reuters.

V Hongkongu se od června konají masové protivládní demonstrace. Lidé začali původně protestovat proti návrhu zákona o vydávání osob podezřelých ze spáchání trestného činu do pevninské Číny, jehož schvalování už správkyně Hongkongu Carrie Lamová slíbila stáhnout. Protesty ale pokračují a jejich účastníci požadují vyšetření údajných násilností ze strany policie při demonstracích, propuštění zadržených a obecnější demokratické reformy, včetně svobodné volby správce Hongkongu.

Jednou z forem protestů se v Hongkongu staly i Lennonovy zdi, které spontánně vznikly v podchodech, ve stanicích metra či v nákupních centrech. Poslanec Junius Ho, který je ostrým kritikem protivládních protestů, vyzval k "vyčištění" 77 Lennonových zdí. V sobotu od 09:00 do 16:00 místního času by na každé z míst měla přijít stovka lidí, která by se o odstranění vzkazů postarala.

zdroj: YouTube

"Uděláme to na oslavu 70. výročí naší vlasti," napsal Ho na své facebookové stránce s odkazem na blížící se 70. výročí založení komunistické Číny, které Peking oslaví 1. října. Britská kolonie Hongkong se pod čínskou správu vrátila v roce 1997.

Protivládní demonstranti slíbili, že se nenechají vyprovokovat k potyčkám, ale že zdi pak zase obnoví.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tvrdé jádro demonstrantů řádilo v ulicích Hongkongu, policie zakročila

20.10.2019 12:07 Několik tisíc lidí se dnes shromáždilo k dalšímu protestu v Hongkongu, i když ho policie nepovolila…

Naruhito je 126. císař nejstarší vládnoucí dynastie světa, obdivuje českou…

20.10.2019 09:13 Naruhito, jehož intronizace se uskuteční 22. října, je nejstarším synem bývalého císaře Akihita a…

Afghánistán stále neví, kdo je novým prezidentem. Oznámení výsledků…

19.10.2019 20:25 Afghánské úřady oznámily, že na dnešek plánované zveřejnění předběžných výsledků prvního kola…

Vražda, která rozpoutala demonstrace v Hongkongu. Nastal nečekaný zvrat

19.10.2019 15:55 Aktualizováno Občan Hongkongu Chan Tong-kai, podezřelý z vraždy, se chce dobrovolně nechat vydat Tchaj-wanu, kde…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama