Profesor kritizoval zakrývání pravdy o koronaviru. Čína reagovala tvrdě

NÁZOR - Čínské úřady zadržely profesora práva Sü Čang-žuna, který hájil otevřenost a kritizoval tajnosti Pekingu ohledně koronaviru, poukazuje editorial serveru Washington Post. Renomovaný deník deklaruje, že pondělní zatčení jasně ukazuje netolerantní a autoritářské rysy vlády čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, které Sü v posledních letech ve svých textech přesvědčivě kritizoval.

Mezi pobouřením, strachem a žalem

"Jeden z nejinspirativnějších čínských hlasů svobody se stal obětí represe, kterou výstižně popisoval," píše washingtonský deník. Dodává, že Sü byl připraven a již v únoru se nechal slyšet, že očekává, že na něj dopadnou další tresty, přičemž tato slova mohou být poslední.

Jak se ukázalo, profesor před svým zatčením stihl napsat víc, poukazuje editorial. Konstatuje, že jeho posledním textem je mimořádný esej, který sepsal "v náladě, která osciluje mezi morálním pobouřením, všeobecným strachem a hlubokým žalem" a který se objevil 21. května, chvíli před zasedáním čínského parlamentu.

Esej navazoval na únorový profesorův článek kritizující Si Ťin-pchinga a "kliku", která jej obklopuje, kvůli podvodům při řešení koronaviru, nastiňuje americký server. Připomíná, že podle právníka čínští představitelé "bezstarostně promarnili klíčové časové okno, kdy byla příležitost vypořádat se s nákazou, až jim sklapla čelist".

V květnovém textu Sü pranýřoval mezery v tvrzení čínského vedení, že koronavirus byl příkladně zvládnut, uvádí prestižní deník. "Odhalte pravdu...Proč v té době docházelo k zakrývání situace ze strany úřadů? Tato nedbalost ponechala čínský národ zcela v nevědomí, nechráněný a nepřipravený na rozvíjející se krizi, která vedla k neskutečnému utrpení a tragickým ztrátám na životech," cituje editorial právníkova slova, která doplnil požadavkem na zveřejnění skutečných statistik a časové osy rozhodnutí v počátečních fázích nákazy.    

Sü požadoval, aby lidé, kteří byli do zakrývání zapleteni, nesli odpovědnost a bez ohledu na své postavení čelili právním postihům, konstatuje Washington Post. Podotýká, že právník trval také na propuštění nezávislých novinářů a dalších osob, kteří byli zatčeni, stejně jako ukončení perzekuce univerzitních profesorů, kteří se odvážili veřejně promluvit.

Čína ukazuje, že Sü měl pravdu

Profesor také prosazoval, aby byla oceněna a oslavována svoboda slova a byl zaveden svátek na počest Li Wen-lianga, oftalmologa, který byl potrestán čínskými úřady za to, že se pokusil varovat své kolegy před nebezpečím nového koronaviru, uvádí renomovaný deník. Doplňuje, že Li nakonec sám nemoci podlehl.

Sü rovněž nabádá čínský stát, aby okamžitě zakázal "odpornou praxi" kontroly internetu a ukončil neustálé narušování a nabourávání se do online soukromí svých občanů, upozorňuje americký server. Podotýká, že profesor trval i na tom, aby úřady zastavily a upustily od zastrašování učitelů, zdravotnického personálu a spisovatelů, kteří jsou obviňování z "myšlenkových zločinů".

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Sü, profesor práva na prestižní pekingské Univerzitě Čching-chua, který byl již dříve degradován za své otevřené názory, byl v předchozích měsících uvržen do domácího vězení," pokračuje editorial. Deklaruje, že profesorovy texty ohrožovaly uzavřený systém stranického státu, který neochvějně drží moc.  

Profesor se mohl vyhnout problémům, ale místo toho si zvolit odvážné vystoupení ve prospěch principů otevřenosti, demokracie a odpovědnosti, tvrdí Washington Post. Dodává, že poté, co tak učinil, se dala do chodu represivní mašinerie a zcela jasně demonstrovala, že vše, co Sü napsal - že Si Ťin-pching stojí v čele diktatury -, je naprosto pravdivé.   

Související

Více souvisejících

Čína lidská práva Sü Čang-žun (čínský disident) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 37 minutami

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Šojgu ztrácí vliv v Kremlu? Zatčení jeho náměstka něco signalizuje

Zatčení náměstka ministra obrany Timura Ivanova signalizuje souboj o zdroje a moc uvnitř ruské elity na počátku nového prezidentského období Vladimira Putina.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy