Protesty v Hongkongu gradují. Úřady zatknou prodemokratické zákonodárce

Úřady v Hongkongu dnes zatkly nebo se chystají zatknout sedm zákonodárců, kteří podporují prodemokratické protestní hnutí. S odkazem na vyjádření policie o tom informovala agentura AP. Krok zřejmě ještě posílí rozhořčení demonstrantů, kteří plánují již 24. víkend v řadě pokračovat v protestech, jež ve většině případů přerostly v násilné střety s bezpečnostními složkami.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Hongkong
doporučujeme

Policie ve vyjádření uvedla, že tři zákonodárce již zadržela a obvinila je z obstrukcí v místním zákonodárném shromáždění při vyhroceném jednání z 11. května. Jednalo se tehdy o nyní již zrušeném vládním návrhu zákona, který měl umožnit vydávání podezřelých z trestné činnosti do pevninské Číny. Právě tento předpis stál u zrodu nové vlny protestů, jež bývalou britskou kolonií otřásají již pět měsíců.

Ostatní čtyři zákonodárci obdrželi předvolání, aby se dnes dostavili na policejní stanici, kde budou zatčeni. V pondělí by všech sedm mělo stanout před soudem.

Podle prodemokratických členů legislativy je policejní zásah očividným a propočítaným krokem, který povede k vyhrocení násilností mezi demonstranty a policisty. Toho pak chtějí podle zákonodárců úřady využít k tomu, aby zrušily místní volby plánované na 24. listopadu. Ty přitom měly ukázat, jaká v tomto poloautonomním čínském území panuje politická nálada.

"Jejich plánu řekneme ne," prohlásila demonstrantům nakloněná zákonodárkyně Tany Chanová. "Je to de facto referendum pro všechny hongkongské voliče, kteří tak mohou hlasovat a říci ne policejní brutalitě a říci ne našemu nespravedlivému systému. Je to rozhodně šance, abychom ukázali naše odhodlání," dodala s odkazem na chystané místní hlasování.

Vládní činitelé však popírají, že by zatýkání s volbami souviselo. Cílem úřadů podle nich je, aby bylo hlasování hladké a pokojné.

Tisíce demonstrantů v pátek vyšly do ulic na nejméně devíti místech v Hongkongu, aby vyjádřily nespokojenost s policií a uctily památku studenta, který v noci na pondělí spadl ze střechy krytého parkoviště při zásahu policistů a v pátek v nemocnici zemřel. Ačkoliv jsou okolnosti studentova pádu stále nejasné, řada demonstrantů z jeho smrti viní policii. Atmosféra ve městě před víkendovými protesty proto byla i tak značně rozjitřená.

Úřady od dubna zatkly již přes 3300 členů protestního hnutí. To si nyní klade širší požadavky a volá mimo jiné po hlubších demokratických reformách či nezávislém vyšetření policejních zásahů při protestech.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Papež František navštíví Thajsko a Japonsko, sejde se s oběťmi jaderných…

18.11.2019 15:42 Papež František odletí v úterý večer na návštěvu Thajska a Japonska, kde chce podpořit celosvětové…

Masakr na Náměstí Nebeského klidu: Proč se v Číně nezhroutil komunismus?

18.11.2019 14:53 Zatímco my jsme před 30 lety cinkali na náměstí klíči a posílali komunisty do věčných lovišť, v…

Dvousettisícová Samoa zavřela školy. Epidemie spalniček udeřila naplno

18.11.2019 09:41 V tichomořském ostrovním státě Samoa byl vyhlášen stav nouze kvůli epidemii spalniček. V celé zemi…

Malé vítězství demonstrujících: Zákaz zakrývání tváře je neústavní,…

18.11.2019 09:26 Hongkongský nejvyšší soud dnes označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama