Řada studentů nadále obléhá univerzitu v Hongkongu. Nasadí Čína armádu?

Na hongkongské polytechnické univerzitě, kterou minulý týdny obsadilo několik set studentů na protest proti místní vládě, zůstává asi stovka studentů. Podle agentury AP to dnes novinářům řekl správkyně Hongkongu Carrie Lamová. Ta rovněž uvedla, že 400 demonstrujících z univerzity policie zatkla.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Čínská policie
doporučujeme

Na kampusy hongkongských univerzit se v minulém týdnu přesunuly protivládní protesty, které Hongkong sužují od června a při nichž zejména mladí lidé protestují proti omezování demokracie Pekingem.

Carrie Lamová dnes oznámila, že areál polytechnické univerzity opustilo 600 protestujících, včetně asi 200 nezletilých. Lidé mladší 18 let podle Lamové nebyli zatýkáni, ale policisté je legitimovali a mohou být stíháni později.

Část dospělých studentů byla zatčena při útěku, jiní se dobrovolně vzdali policii. Někteří z nich uvedli, že je k tomu dohnala zoufalá situace v areálu univerzity, kde docházejí zásoby jídla. "Rozhodl jsem se vyjít ven kvůli hladu a zimě," řekl BBC nejmenovaný student. "Uvnitř je mnoho lidí, kteří jsou zranění, ale není tam dostatek zdravotnického materiálu," dodal.

Podle agentury AP byl dnes do univerzitního areálu vpuštěn tým zdravotnických záchranářů, aby zraněné demonstranty ošetřil. Přinesl pro ně i nouzové přikrývky. Na centrálním prostranství kampusu je vidět obrovský nápis SOS vytvořený z růžových, modrých a žlutých ručníků. Pochmurná nálada na univerzitě kontrastuje se vzrušením, které tam převládalo ještě před několika dny, kdy se demonstranti chystali na střet s policií.

zdroj: YouTube

Policie obklíčila polytechnickou univerzitu se zabarikádovanými studenty a aktivisty o víkendu ve snaze protestující pozatýkat. Několika z nich se v pondělí podařilo uprchnout s pomocí provazových žebříků a následně na motocyklech, na kterých pro ně přijeli jejich příznivci. Řadu z nich ale při tom policie zatkla. Server BBC napsal, že zatčení by mohli být obviněni z organizovaného výtržnictví, za které hrozí až desetiletý trest vězení.

Do funkce policejního šéfa byl dnes nově jmenován Chris Tang, který nahradil svého předchůdce, jenž odešel do důchodu. Má velet asi 31.000 členům policejního sboru. Tang dnes vyzval občany Hongkongu, aby pomohli ukončit sociální nepokoje a odsoudili násilí, jehož se dopouštějí radikální demonstranti. Podle Tanga je znepokojující, když je za násilí kritizována jen policie.

Čínský velvyslanec v Británii Liou Siao-ming v pondělí uvedl, že centrální vláda v Pekingu nebude sedět se založenýma rukama, pokud se situace v Hongkongu stane "nekontrolovatelnou". Lamová ale dnes na otázku, zda požádá o pomoc čínské jednotky, řekla, že věří, že její vláda situaci zvládne sama.

Hongkongská vláda vyjádřila podle místního rozhlasu RTHK obavy, že nejnovější události mohou ohrozit konání místních voleb, které jsou plánovány na neděli. Odložení či zrušení voleb by ale mohlo protesty dál zesílit, píše BBC.

Agentura Reuters s odvoláním na čínská média napsala, že dnes a ve středu byly dočasně zrušeny některé vlakové spoje mezi Čínou a Hongkongem. Důvod podle ní čínská média nezmínila.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Velký požár v Dillí si vyžádal nejméně 43 mrtvých

08.12.2019 22:39 Aktualizováno Při mohutném požáru v centru indické metropole Dillí dnes zahynulo nejméně 43 lidí. Dalších 16 osob…

KLDR provedla "významný test" na raketové základně

08.12.2019 19:36 Aktualizováno Severní Korea dnes oznámila, že provedla "velice významný" test na základně Sohe, kterou v…

V Hongkongu se chystá největší demonstrace za poslední týdny

08.12.2019 11:08 Hongkongu se shromáždily desetitisíce lidí k největší demonstraci za poslední týdny. Hongkongské…

Inferno v Austrálii: Sydney ohrožují rozsáhlé požáry, obyvatele dusí kouř

06.12.2019 08:51 Severně od australského města Sydney hasiči bojují s rozsáhlými požáry. Ve státě Nový Jižní Wales v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama