Radikálové v Pákistánu ukončili protest proti Macronovi, vláda slíbila bojkot francouzských výrobků

Pákistánská radikální islámská strana Tehríke Labajk oznámila, že se rozhodla ukončit protest proti karikaturám proroka Mohameda a francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi, který hájil právo na jejich zveřejňování.

Emmanuel Macron
doporučujeme

Podle radikálů pákistánská vláda slíbila, že přistoupí na jejich požadavek bojkotu francouzských výrobků a pákistánský parlament do tří měsíců projedná jejich požadavek na přerušení diplomatických vztahů s Francií. Informovala o tom dnes agentura AP.

Negativní reakce v Pákistánu a dalších muslimských zemích vyvolal koncem října projev Macrona, který po smrti francouzského učitele dějepisu Samuela Patyho obhajoval právo na zveřejnění karikatur proroka Mohameda. Patyho zavraždil na pařížském předměstí čečenský muslimský extremista kvůli tomu, že dějepisář při výkladu o svobodě vyjadřování žákům ukázal právě tyto karikatury; islám přitom odmítá jako rouhání jakékoli zobrazování proroka Mohameda.

zdroj: YouTube

V noci na pondělí se tisíce pákistánských demonstrantů vydaly na protestní pochod z města Rávalpindí do metropole Islámábádu pod vedením radikálního islámského duchovního Chádima Husajna Rizvího, který stojí v čele strany Tehríke Labajk.

Cestou se protestující střetli s policií, která proti demonstrantům házejícím kameny zasáhla slzným plynem. Potyčky si na obou stranách vyžádaly několik zraněných. Na hlavní silnici vedoucí do Islámábádu poté demonstranti v pondělí uspořádali protest vsedě. Ten ukončili, když dostali od pákistánské vlády ujištění, že jejich požadavky - včetně přerušení vztahů s Francií - budou projednány.

Podle mluvčího strany Tehríke Labajk kabinet rovněž podpořil bojkot francouzských výrobků. "Odvoláváme protesty poté, co vláda podepsala dohodu, že oficiálně schválí bojkot francouzských produktů," řekl agentuře Reuters mluvčí strany.

Dohody mezi vládními ministry a vůdci strany Tehríke Labajk bylo dosaženo v dnešních časných ranních hodinách. Pákistánská vláda dohodu zatím nekomentovala. Podle kopie, kterou viděla agentura Reuters, dokument podepsali dva ministři, další vysoký pákistánský činitel a vůdci Tehríke Labajk.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína se odmítla omluvit Austrálii za falešný snímek vojáka

01.12.2020 15:35 Čína se odmítla omluvit Austrálii za falešnou fotografii australského vojáka, který zabíjí nožem…

Kim Čong-un se prý nechal očkovat proti covidu. Vakcínu dodala Čína, tvrdí…

01.12.2020 12:14 Aktualizováno Severokorejský vůdce Kim Čong-un a jeho rodina byli údajně již očkováni proti koronaviru.…

V Singapuru se narodilo dítě s protilátkami na covid-19

30.11.2020 21:52 Vědci a lékaři v Singapuru zkoumají případ dítěte, které se v listopadu narodilo s protilátkami na…

Katastrofu na ostrově White Island bude řešit soud. Kvůli smrti turistů je…

30.11.2020 13:28 Novozélandský úřad pro bezpečnost práce dnes podal žalobu na deset organizací a tři osoby v rámci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama