Řeka u hranice KLDR se zbarvila doruda, lidé mají strach z nákazy

Řeka poblíž hranice mezi Severní a Jižní Koreou se zbarvila doruda poté, co ji znečistila krev z prasat utracených kvůli prasečí chřipce. Jihokorejské úřady ve snaze zastavit šíření nákazy vybily 47.000 vepřů, informoval server BBC.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Řeka, ilustrační fotografie
doporučujeme

Silné deště spláchly krev z místa, kde byla prasata utracena, do přítoku hraniční řeky Imdžin. Místní úřady odmítly obavy, že krev může způsobit šíření nákazy na další živočichy. Sdělily nicméně, že podnikly kroky k zamezení dalšího znečištění vodního toku.

Prasečí chřipka je vysoce nakažlivá a nevyléčitelná. Uhynou téměř všichni vepři, kteří se jí nakazí. Pro člověka nebezpečná není.

Hromadná porážka prasat se uskutečnila o víkendu, přičemž mršiny byly údajně ponechány na místě poblíž mezikorejské hranice v přistavených nákladních vozech. Zpoždění v dodávce plastových kontejnerů používaných pro utracená zvířata způsobilo, že prasata nemohla být ihned odstraněna.

Prasečí chřipka se v Jižní Koreji objevila teprve nedávno. Vyrojily se spekulace, že se nákaza do země dostala přes přísně střeženou demilitarizovanou zónu, která odděluje Jižní a Severní Koreu. V KLDR byl první případ prasečí chřipky zaznamenán v květnu a Jižní Korea vyvinula velké úsilí, aby nemoc přes hranici nepronikla. Podél hranice například stavěla ploty a armáda měla povolení střílet na divoká prasata v demilitarizované zóně.

Navzdory všem preventivním opatřením se 17. září v Jižní Koreji vyskytl první případ a od té doby dalších 12. V celé zemi je kolem 6700 prasečích farem.

Současná vlna prasečí chřipky se začala šířit z Afriky, přes Evropu a Rusko došla až do Číny a dalších asijských zemí, jako je Vietnam či Filipíny. Jen v Číně bylo v důsledku epidemie utraceno na 1,2 milionu vepřů.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Velká Kimova operace uvede svět v úžas? Hrozba je reálná, zní z Británie

10.12.2019 00:01 NÁZOR – Příměří Pchjongjangu s Washingtonem může skončit hrozivě, varuje editorial serveru The…

Katastrofa: Vybuchla sopka, když u ní byli turisté. Pět mrtvých, řada…

09.12.2019 20:27 Aktualizováno Dnešní erupce sopky na novozélandském ostrůvku White Island si vyžádala nejméně pět mrtvých a 31…

Vědci popsali erupci sopky na Novém Zélandu. Co se dnes stalo?

09.12.2019 17:14 Dnešní erupce sopky na novozélandském ostrůvku White Island, která si vyžádala nejméně pět mrtvých,…

Diktátor Kim otevřel luxusní lázně a zimní středisko. Severokorejci přitom…

09.12.2019 16:13 Severokorejský vůdce Kim Čong-un o víkendu oficiálně otevřel nové lázeňské a lyžařské středisko,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama